reklama

Jak si poradit s nátěrem dřevěného plotu

V současné době se oplocení rodinných domů převážně skládá z betonové nebo kamenné podezdívky a dřevěné nebo kovové výplně. Dřevěné oplocení je dnes dominantní. Je to věc pořizovacích nákladů a estetického vzhledu dřeva. Abychom udrželi dlouhou životnost dřevěného plotu a také jeho krásný vzhled, je vhodné se zamyslet nad jeho údržbou. Poradíme vám, jak na nátěr dřevěného plotu s barvami SOKRATES.

i (Zdroj: Building Plast)
Nátěry dřevěných plotů s barvami SOKRATES (Zdroj: Building Plast)

Při použití dřeva budeme vždy současně řešit i otázku povrchové úpravy. Musíme mít na paměti, že dřevo je přírodní materiál a na rozdíl od kamene a kovu, je stále živé. Tím máme na mysli jeho citlivost na povětrnostní vlivy. Především jeho nasákavost, která má vliv na objemové změny, které následně způsobují deformaci celé konstrukce. Vlivem vlhkosti dřevo mění objem tzv. „pracuje“. Je snadno napadnutelné škůdci, hmyzem, houbami a plísněmi. Pokud není vhodně chráněno, má omezenou životnost.

Další důležitá skutečnost je ta, že plot patří do kategorie nestabilních konstrukcí – mezi jednotlivé části může volně zatékat voda a způsobit rozmáčení. Zde platí tři zásady:

  1. správná konstrukce, s možností odtoku vody,
  2. povrchově ošetřit všechny díly již před sestavením plotu,
  3. výběr nátěrové hmoty, která nevytváří hutný povrch, jež se může loupat. 

Budeme tedy volit takové nátěrové hmoty, které především silně penetrují. Samozřejmě jsou ideální tak zvané jednošichtové barvy.

bílý dřevěný plot
i (Zdroj: Building Plast)
Dřevo je přírodní materiál, který na rozdíl od kamene nebo kovu stále pracuje, je proto nutné ho kvalitně ošetřit

Značka SOKRATES®, tradiční český výrobce nátěrových hmot na dřevo, vám nabízí a doporučuje řadu produktů.

Výběr lazury na nátěr dřevěného plotu

Z lazur doporučujeme rozpouštědlový systém – Olejovou lazuru DŘEVO, která má vynikající penetrační vlastnosti, dokonale a dlouhodobě chrání povrch dřeva. Zasychá pomalu. Druhý nátěr po 24 hodinách. Má vynikající životnost a vytváří na omak velmi příjemný, luxusní voskový povrch. Nikdy ne „hladový povrch“. Nátěrový film je rezistentní před napadením houbami a plísněmi. Tím dokonale brání jejich pronikání dál do dřevěného podkladu. Aplikuje se ve dvou nátěrech s předpokládanou životností 10 let. Lazura se zásadně neloupe a opravné nátěry se provádí pouze očištěním povrchu a nanesením nové vrstvy. Lazura je pochozí s očistnou zónou.

nátěr plotu lazurou
Nátěr plotu lazurou podtrhne přirozený vzhled dřeva a zároveň zajistí jeho dlouhodobou ochranu (Zdroj: Building Plast)
Lazura na ploty
Slabovrstvá lazura na dřevo SOKTRATES pro vnitřní i venkovní použití (Zdroj: Building Plast)

Z vodou ředitelných lazur nabízí a doporučuje SOKRATES® klasické produkty Lazurit FORTE a Lazurit PLUS.

Lazurit FORTE je vyroben na bázi uretanizované fermeže, která ovlivnila vlastnosti produktu. Zajistila extrémní penetraci, ale i pomalé zasychání. U málo nasákavých dřev je vhodné pro první nátěr FORTE naředit 1:1 vodou. Druhý nátěr se provádí zásadně již neředěným Lazuritem FORTE. První nátěr lze po zaschnutí podle potřeby lehce přebrousit. Výsledný povrch je polomatný s absolutní odolností na loupání a extrémní životností. Je pochozí.

Aplikuje se především na štíty budov, protihlukové stěny dálnic, dětská hřiště, golfové areály, ploty a podobně. Pokud chcete získat na omak příjemný povrch, líbivě pololesklý, tak druhý nátěr proveďte Lazuritem PLUS. FORTE a PLUS jsou vzájemně mísitelné bez možnosti skladování.

Pokud chcete získat luxusní povrch, který se nikdy neoloupe a bude mít životnost 10 let, pak po Lazuritu FORTE naneste 2 vrstvy Silnovrstvé lazury zn. Sokrates.

Lazurit PLUS je vyroben na bázi středně dlouhého hybridního alkydu s velmi dobrou penetrací a elasticitou po celou dobu životnosti nátěru. Aplikuje se ve dvou až třech vrstvách. Ideálem je základ FORTE, ale není podmínkou. U málo savých podkladů je opět vhodné první nátěr naředit vodou. Nátěr je dokonale odolný k loupání a jako FORTE odolný před houbami a plísněmi. Lazura je vhodná k použití na obložení budov, oplocení, zahradní nábytek, dětská hřiště a podobně. Aplikace především štětec. Silnovrstvá lazura je na bázi čistého samosíťujícího akrylátu.

dřevěný plot z prken
Nátěr lazurou je ideální pokud chcete zachovat přirozenou kresbu dřeva (Zdroj: Building Plast)
Lazurit plus Sokrates
Středněvrstvá lazura na dřevo SOKRATES Lazurit PLUS (Zdroj: Building Plast)

NÁŠ TIP pro lazuru: pokud chcete získat např. u zahradního nábytku luxusní povrch, tak první nátěr provedete Lazuritem FORTE za 3 – 5 dní přebrousíte a aplikujete Silnovrstvou lazuru SOKRATES. Výsledek je super povrch bez loupání silnovrstvé lazury.


Dobrá volba při nátěrech dřevěného plotu

Zcela samostatnou kapitolu v oblasti nátěrových hmot představuje Sedlácká barva. Sedlácká barva je unikátní výrobek, který se vyznačuje řadou specifických vlastností. Extrémní penetrace celé barvy, zachová kresbu dřeva, díky promotorům adheze dokonalou adhezi k různým povrchům – dřevo, sklo, umělé hmoty, neželezné kovy, fólie na fóliáky, minerální podklady.

barevný dřevěný plot
Dokonalou ochranu, krytí a širokou barevnou škálu zajistí nátěr dřeva Sedláckou barvou (Zdroj: Building Plast)
sedlácká barva
Sedlácká barva je nový typ barvy, který v jednom nátěru obsahuje podklad, základ i vrch (Zdroj: Building Plast)

Pokud chcete dosáhnout barevné oplocení s krycí barvou a použijete Sedláckou barvu, bude to správná volba. Jako hlavní složku obsahuje uretanizovanou fermež, dále oleje, vosky a pojivo, které zajistí trvalou flexibilitu povrchu. Zasychá pomalu. Je klasickým výrobkem 3v1. Penetruje, základuje a vytváří dokonalý povrch. Rozliv barvy je dokonale alkydový – nelze poznat tahy štětcem. Aplikuje se ve dvou vrstvách, kde se první nátěr do dřeva prakticky beze zbytku vsákne. V interiéru na obložení postačuje pouze jeden nátěr. Díky kryvosti a penetraci budete mít dokonalý, exklusivní výsledek. Aplikaci provádějte především štětcem, kde první nevsáklou vrstvu postupně stahujte. Další nátěr provádějte nejlépe druhý den. Nátěry poskytují dlouhodobou ochranu před nepřízní počasí. Povrch barvy je dokonale rezistentní k napadení houbami a plísněmi.

Použití – zahradní nábytek, ploty, obložení budov, dveře, hračky a podobně. Sedlácká barva ale není antikorozní barva, i když obsahuje velmi účinné inhibitory bleskové koroze. Železné povrchy musí být předem ošetřeny základní antikorozní barvou.

Značka SOKRATES® vám nabízí i levnou, ale kvalitní vodou ředitelnou Lazuru na ploty. Polokryvý výborný povrch, který se neloupe a má životnost min. 5 let. Vyrábí se v odstínech Palisander a Oregonská pinie. Poskytuje velmi líbivý povrch.

Více informací naleznete na www.barvy-sokrates.cz

Publikováno: 15. 6. 2020, Autor: Building Plast (text a foto), Profil autora: Redakce