reklama

Úložný prostor v dětském pokoji

Jak se rodina pomalu a jistě rozšiřuje, je čas myslet na zařizování dětského pokojíčku. Za chvíli první ratolest vyroste z kolíbky a vám začne v ložnici vydatně překážet, budit a skákat po hlavách.

Úložný prostor v dětském pokoji

Jednoduše zatoužíte po trošce soukromí, méně hračkách anebo prcka vystrnadí například mladší sourozenec. Jak se děti hromadí, místa v dětském pokojíčku ubývá a je dobré od začátku plánovat rozumně úložné prostory a hledat tipy, kde ušetřit cenné místo. Obzvlášť pokud bydlíte v malém bytě, kde se cení každý centimetr.

Základní vybavení pokojíčku

Věci, bez kterých se jednoduše neobejde žádné spořádané dítě. Pokojíček většinou vybavujete na dobrých patnáct let dopředu, pokud ovšem netoužíte po speciálních interiérových změnách každé dva roky podle aktuálních zájmů děťátek. Je proto dobré si rozmyslet, co v průběhu těch let bude vaše dítě využívat a jak hojně.

Nejzákladnějším vybavením dětského pokojíčku je postel. Nejúspornější řešení pak představují patrové postele
Nejzákladnějším vybavením dětského pokojíčku je postel. Nejúspornější řešení pak představují patrové postele

Prvním důležitým krokem pro přestěhování dítěte do vlastního je postel. Nabízí se mnoho dětských postýlek rozličných velikostí, ale ze zkušenosti ostřílených rodičů mohu jedině doporučit postel klasickou velkou. Na začátku se vám v ní možná bude dítě trošku ztrácet, ale nebojte se, ono z toho brzy vyroste. Kdo by měl obavy z pádu dítěte uprostřed klidné noci, může ze začátku připevnit k boku postýlky prkno navíc jako zábradlí. Tohoto úkolu se s radostí zhostí každý správný domácí kutil. Jak dětí bude přibývat, nejlepším úsporným řešením je patrová dětská postel. S takovou palandou si děti často užijí opravdu hodně zábavy. Celé naše dětství se odehrávalo kolem naší patrové postele a myslím, že nejsme zdaleka jediní.

Kromě samotné postýlky pro sladké sny se bude dětem v dětském pokoji určitě hodit pár skříní, přihrádek, šuplíků a krabic na všelijaké poklady a cennosti. Dřív než cokoliv jiného si budou ještě hodně let hrát a přiznejme si, že uspořádat hračky do rozumného tvaru nebo struktury je někdy až nemožné. Nakonec oceníte úložné boxy v každém volném koutku. Zabudované pod postelí, na patra u stěn i koše uprostřed místnosti pro rychlé zkrocení kostiček lega. Knihovna na všechny pohádky, Rychlé šípy i Děti z Bullerbynu by měla být dobře připevněná ke zdi, aby ji na sebe dítě v horolezeckém období nesvrhlo.

Skříňka nebo polička na ukládání drobných dětských tajemství, stejně jako hraček, najde místo v každém pokojíčku
Skříňka nebo polička na ukládání drobných dětských tajemství, stejně jako hraček, najde místo v každém pokojíčku

Pro první malířské umění i pozdější umělecké práce musí mít dítě správné sezení u pořádného stolu. Jak půjde čas dál a děti začnou být školou povinné, budou potřebovat kvalitní pracovní prostor. Všechna období vyřeší rostoucí nábytek pro děti. Dnešní trh přetéká nabídkou nepřeberného množství výrobců. Stejně jako u dospělých i u dětí by se mělo v první řadě dbát na správné a pokud možno zdravé sezení. Děti se na svých židlích za ta léta nasedí opravdu hodně. Stoly by měly být stavěné pod okno, pokud máte takovou možnost, aby na práci mohly děti využít co nejvíce denního světla.

Kreslící tabule je skvělým doplňkem v každém dětském pokoji
Kreslící tabule je skvělým doplňkem v každém dětském pokoji

Drobnosti k dobru

Dalšími drobnostmi v pokojíčku doladíte všechny potřebné nebo vizuální prvky. Lampičky jsou dobrým parťákem u postele i psacího stolu, protože zimní večery jsou dlouhé a knihy napínavé. Zajímavou a proměnlivou dekorací mohou být různé typy závěsů a záclon, které celý pokoj zútulní a zároveň dopřejí drobečkům klidnou noc bez pouličních světel.

Populárním doplňkem pro děti je bezesporu cokoliv, co visí ze stropu. Houpačky, houpací kruhy, houpací křeslo, závěsné úložné košíky nebo stan pro opravdová dobrodružství. Celkový dojem doplní nalepené hvězdné nebe na stropě. Pokojíček pro každého dobrodruha jako dělaný.

V křesílku nebo na pohodlné židli se bude báječně odpočívat, v pozdějším věku třeba i s napínavou knížkou
V křesílku nebo na pohodlné židli se bude báječně odpočívat, v pozdějším věku třeba i s napínavou knížkou

Šaty dělají člověka

Někdo má šatnu, někdo skříně společné například na chodbě, ale když máte malý byt, musíte nacpat šatní skříně dětí bez debat do jejich pokojíčku. Někdy to může být už trošku oříšek, ale šikovný bytový architekt nebo prodejny nábytku určitě přijdou s nějakými schůdnými variantami, jak vše dohromady poskládat.

Zařídit dětský pokojíček není žádná věda a děti přiloží ruku k dílu. Jediné, na co si musíte dát pozor, jsou přehnané barvy a nadmíra dětských motivů. S takovou by s vámi děti za pár let vyběhly a dožadovaly by se něčeho přiměřenějšího jejich věku. Pokud nicméně doufáte, že děti zavřete do pokojíčku a nebudete vědět ani o nich, ani o hračkách, tak jste na velkém omylu. Poslední místo, kde budou chtít děti trávit čas, bude samy v pokojíčku. Děti budou vždy tam kde vy a jejich hračky také.

Publikováno: 7. 3. 2019, Autor: Moebelix (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.