reklama

Držáky nářadí a úložné boxy: zjednejte pořádek v dílně!

Pokud potřebujeme zjednat pořádek v nově zařizované nebo již zavedené domácí dílně, pak máme v zásadě několik možností. Můžeme využít úložných boxů, které využijeme pro uložení drobného materiálu. V případě nářadí je vynikající volbou využít nástěnný systém držáků.

Držáky nářadí a úložné boxy: zjednejte pořádek v dílně!

Držáky nářadí slouží k přehlednému roztřídění nejrůznějšího náčiní v naší dílně nebo kůlně. Můžeme je využít jak pro dílenské nářadí, jako jsou montážní klíče, závitníky, kladiva, kleště a další, tak pro zahradní náčiní, typicky pro hrábě, rýč, nůžky na dřeviny a jiné. Velmi často se využívají v průmyslových firmách, kde nachází uplatnění více modelů najednou.

Systém držáků nářadí na perforované plechové základně
Systém držáků nářadí na perforované plechové základně

Základní volbou jsou držáky nástěnné, jejichž základem je perforovaná tabule z ocelového plechu, opatřená ochranným nástřikem nejčastěji šedého nebo světle modrého odstínu. Do otvorů se zavěšují různé typy jednoduchých nebo zdvojených držáků, díky nimž máme perfektně po ruce přehledný systém veškerého nářadí, které nejčastěji využíváme. Vzhledem k tomu, že tento systém je již v základu rozměrný, je zde předpoklad většího množství uspořádaných pracovních potřeb.

A tomu musíme uzpůsobit i uchycení ke stěně, které provádíme poněkud masivněji, než je zvykem. Otvory pro uchycení vrtáme zásadně na větší průměr a pomocí vrtacího kladiva. Po namontování a osazení celého systému je tak zajištěna potřebná únosnost. Pokud je zapotřebí flexibilita celého stojanu s uloženým nářadím, pak je možné pořídit i perforované panely na pojízdném stojanu, což využijí například majitelé autodílny. Jako prvek pro zavěšení se k těmto panelům dodávají i police pro uložení bedýnek s různým drobným materiálem.

Kutilové jistě vyřeší uložení nářadí po svém - zde systém s OSB deskou
Kutilové jistě vyřeší uložení nářadí po svém - zde systém s OSB deskou

Jako podstatně levnější existuje nástěnný plastový panel na nářadí s věšákem. Jeho velkou výhodou je především nižší hmotnost. Úchyty jsou taktéž vyrobeny z termoplastického materiálu. Pro výrobu je nejčastěji využíváno známého ABS, polykarbonátu nebo polypropylenu. Všechny tři tyto typy mají i přes nízkou váhu zajištěnou velmi vysokou odolnost, solidní mechanické vlastnosti a především disponují i UV stabilizátorem, díky kterému nedochází k degradaci barvy a křehnutí při kontaktu se slunečním zářením.

Velmi oblíbené jsou rychloupevňovací držáky, které se nasazují na kovovou nebo dřevěnou lištu a celý set se poté upevní na zeď. První typ držáku je poněkud robustnější, provedený formou plechového výlisku s uchycenými plastovými rolnami nebo jako celoplastové provedení. Tyto modely používáme především pro větší nářadí a úklidové prostředky, jenž jsou poté velmi přehledně uloženy na místo, kde nepřekáží. Zajímavou volbou pro menší úložné prostory je rohový držák zahradního nářadí, složený ze dvou plastových panelů ve tvaru kruhové výseče, které jsou spojeny třemi trubkami. Na malém prostoru tak máme uspořádáno to nářadí, co se nejvíce používá.

Praktický box nalezne využití nejen u drobného řemeslníka
Praktický box nalezne využití nejen u drobného řemeslníka

Obvyklým způsobem skladování drobného nářadí nebo spojovacího materiálu jsou stohovatelné úložné boxy, které mají nosnost až kolem 30 kg. Existují hned v několika různých velikostech, přičemž jich je možné stohovat klidně i 10 kusů na sobě. Můžeme je skládat od země nebo přehledně popsat a uklidit do regálu, kde nezabírají moc místa a nepřekáží. Jejich obrovskou výhodou je fakt, že jejich pořízení je finančně velmi výhodné. Podle typu uloženého materiálu v nich je možné je rozdělit tak, že si zakoupíme různá barevná provedení.

Klasickou volbu, vybranou téměř vždy především pro nejrůznější spojovací materiál, představují přenosné uzavíratelné boxy, rozdělené na mnoho sekcí. Ty použijí především kutilové a řemeslníci, kteří potřebují mít spojovací materiál neustále při ruce. Tento model uložení různých věcí je nejsnazší a nejlevnější možností. Pro nářadí musíme volit větší typy boxů, které mají horní sekci pro spojovací materiál, spodní jsou určeny pro uložení větších předmětů.

Kombinace držáků a úložných boxů zajistí přehlednost a pořádek za každé situace
Kombinace držáků a úložných boxů zajistí přehlednost a pořádek za každé situace

Tipy pro uskladnění nářadí a drobných předmětů

  • Řešení uskladnění nářadí řešte hned, když vybavujete dílnu. V prázdném prostoru je plánování úložných prostor obecně snazší.
  • Nekupujte hned první věc, kterou vidíte. Držáků, polic a boxů je velké množství, vybírejte pečlivě a spíše kvalitnější produkty.
  • Úložné boxy jsou výborné z toho důvodu, že je můžeme použít do každého rohu, pomohou nám zaplnit místo v regálu a přitom nevyžadují speciální instalaci.

Publikováno: 23. 2. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce