reklama

Zastínění terasy pro příjemné posezení v létě

Terasa je místem, kde se často scházíme s našimi přáteli a rodinou nebo si chceme jen tak odpočinout po náročném dni v práci. Můžeme zde mít například i vířivku, gril a jiná zařízení, která nám výrazně zpříjemní letní dny. Avšak aby nebylo léto spíš trápením, měli bychom zvolit vhodné zastínění. Pak nebude docházet k přehřívání tohoto prostoru. Poradíme, jaká zastínění na terase můžete využít.

i (Zdroj: Depositphotos)
Zastínění terasy pro příjemné posezení v létě (Zdroj: Depositphotos)

Zastínění terasy volíme proto, aby naše chvíle strávené na tomto místě byly prosté problémů z přehřátí organismu v parných dnech, kdy venkovní teploty stoupají vysoko a na terasy svítí sluníčko neúnavně od rána až do večera. V zásadě máme hned několik možností, od svépomocných řešení až po velmi stylové prvky, které nám pomohou s příjemným posezením.

Zastínění závěsem

Velmi jednoduché řešení se nabízí ty, kdo umí pracovat se šicím strojem. Za velice krátkou dobu je možné ušít stylový závěs, který zabrání průniku nadměrného množství slunečních paprsků a tím i přehřívání prostoru na terase. Avšak látkové závěsy musíme důsledně chránit proti navlhnutí a v případě zmoknutí je zapotřebí je vysušit. Jako základ pro jejich vyvěšení může posloužit jednoduchá garnyž z trubky, na kterou se ušitý závěs navlékne.

Závěsy
i (Zdroj: Depositphotos)
Pronikání slunečního záření na terasu zabráníme i závěsy

Stropní zastínění markýzovým systémem

Markýzy jsou dnes zcela nejoblíbenější volbou zastínění prostor, které obýváme v teplých dnech. Klasickou markýzu používáme především tam, když není stropní prostor terasy nijak zakrytý a umožňuje tedy plný výsuv markýzy.

Při překrytí stropu polykarbonátovými panely nebo skleněnými tabulemi volíme systém pokročilý. Terasová podvěsná markýza je zajímavý systém, skládající se z několika segmentů, které jsou instalovány přímo do konstrukce terasy. Velmi pěkný systém pro kompletní zastínění včetně bočních panelů terasy je řešen tak, že je zároveň elektricky napájen a vybaven dálkovým ovládáním.

Polykarbonát
i (Zdroj: Depositphotos)
Zastínění terasy s polykarbonátovými panely

Posuvné panely

Některé dřevěné terasy mají možnost zastínění pomocí dřevěných skládaných panelů se žaluziemi. Tím, že jsou všechny panely odsunuty do rohu terasy, proniká na ni maximum slunečního záření. Pokud chceme svit zredukovat, posunem panelů po přístřešku terasy zajistíme potřebné zastínění.

Jednodušší řešení s minimálními náklady

Velmi jednoduché řešení se nabízí v podobě napínacího slunečníku ve tvaru troj nebo čtyřúhelníku, který se dá pořídit levně a jeho instalace je jednoduchá. Tyto slunečníky jsou vyrobeny z vysoce kvalitního polyethylenu s UV stabilizací, takže vlivem slunečního záření nedochází k jejich vyblednutí.

Pokud vlastníme terasu se skleněným zastřešením, můžeme se odhodlat k podobnému kroku jako u skleníku, a to k nátěru skleněných tabulí vápnem, rozmíchaným do vody. Bílý nátěr odráží většinu slunečních paprsků a prostor pod zastřešením se nepřehřívá.

Slunečníky
i (Zdroj: Depositphotos)
Jednoduché řešení s využitím velkých slunečníků

Typické využití zastřešené terasy

  • Rodinné oslavy,
  • posezení s přáteli,
  • možnost grilování nehledě na aktuální stav počasí,
  • prodloužení sezóny o několik týdnů.

Publikováno: 27. 5. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.