reklama

Najděte místo pro váš zahradní gril a pusťte se do stavby

Grilování je nedílnou součástí zahradních párty, letních oslav a rodinných setkání. A nemusíte grilovat jenom při speciálních příležitostech, ale klidně si voňavou grilovačku dopřejte i pro běžnou večeři v týdnu nebo nedělní oběd s partnerkou. Kvalitně vybudovaný zahradní gril se tak může stát příjemnou součástí zahrady a prodlouženou rukou vaší kuchyně po celé léto.

i (Zdroj: Depositphotos)
Najděte místo pro váš zahradní gril a pusťte se do stavby (Zdroj: Depositphotos)

Výběr vhodného místa pro zahradní gril

Pro vybudování zděného grilu na zahradě zvolte místo, které nebude zastrčené v koutě, zarostlé nebo příliš daleko od domu. Zároveň to ale nesmí být místo bezprostředně u domu, aby vás neobtěžoval případný dým. Také by vysoké teplo a žár ohně nebyl vhodný pro stavbu jako takovou, mohl by poškodit obložení zdí, plastové rámy oken a dveří apod. A myslete také na sousedy, ať jim nekouříte přímo do jejich oken.

Zděný gril
i (Zdroj: Depositphotos)
Maso připravené na grilu je příjemně provoněné kouřem

Místo by tedy mělo být rozhodně stabilní a rovné, pohodlně blízko domu, ať nemusíte vše pro grilování daleko nosit. Potřebuje také dostatečný prostor pro odvětrávání. Přímo u sezení není vhodné umístění, a to kvůli bezpečí. Pokud je to možné, vyberte místo, kde je přirozené závětří. Také volte místo pro zahradní gril pocitově a vzhledově, aby do zahrady příjemně zapadl jako jeho součást a stylový doplněk.

Jednoduchý gril
i (Zdroj: Depositphotos)
Zahradní gril je příjemný doplněk rodinného domu

Jak snadno postavit zahradní gril

Nejjednodušší způsob jak si postavit zahradní gril, je postavit prosti sobě dvě nebo více cihel a položit na ně kovovou mříž nebo přímo grilovací jehly. Je to rychlé a snadno se takový gril zase uklidí. Můžete si také postavit menší kruhové ohniště a použít ho jako grilovací místo. Podobně jako z postavených cihel - na horní část umístíme přímo jehlice s napíchaným masem a zeleninou, nebo položíme vhodnou, čistou a žáru odolnou mříž, na které můžete vesele grilovat maso, ryby i zeleninu.

Cihlové ohniště
i (Zdroj: Depositphotos)
Nejsnadněji postavíte gril z volně vyskládaných cihel

Další elegantní možností jsou přenosné grily, které na zahradu vynesete, použijete a pak jednoduše uklidíte. Jsou menší a nejsou tolik náročné na výběr vhodného místa. Můžete je použít také pod stříškou, blízko domu nebo dokonce na balkóně bytu. Pro byty a lodžie jsou nejvhodnější elektrické grily.

Přenosný gril
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro menší zahrady nebo lodžie vám poslouží přenosný gril

Nejstylovější zděný zahradní gril je taková malá cihlová stavba. Pro základní stavbu potřebujete cihly, maltu, beton a ocelové tyče. Cihly a malta by měly být šamotové, aby vydržely pravidelný žár ohně. Je možné použít i klasické cihly a maltu, ale pro vnitřní část grilu, kde bude oheň, použijte určitě odolný šamotový materiál. Vyzdít je vhodné i okolí grilu. Částečně můžete použít na stavbu těla grilu i větší kameny nebo cihly ze staré stavby.

Venkovní kuchyně
i (Zdroj: Depositphotos)
Venkovní kuchyně

Zahradní gril navíc nemusí mít jenom funkci grilování. Můžete ho vylepšit a vystavět jako udírnu, malou pec na chleba či pizzu, přidat odkládací místo pro stylové náčiní, zásobník dřeva a stejně tak může být součástí pergoly. U výstavby grilu pod pergolou nebo přístřeškem je obzvlášť důležité odvětrávání dýmu a bezpečnost s ohledem na hořlavé materiály. Jinak si můžete váš zahradní gril naprojektovat, jak vás napadne.

Publikováno: 26. 5. 2020, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Silva Pokorná

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.