reklama

Jak opravit rozbitou skříň, zásuvku nebo utržené madlo?

V dnešní době už není takový problém si koupit nový kus nábytku, pokud se nám něco rozbije. Ale občas máme ke skříni po babičce citový vztah a říkáme si, že takovou už neseženeme. Pak nám nezbývá nic jiného, než si rozbitou skříň opravit. Ve většině případů se ukáže, že při troše šikovnosti se dílo podaří a skříň nám bude sloužit ještě dlouhá léta.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak opravit rozbitou skříň, zásuvku nebo utržené madlo (Zdroj: Depositphotos)

Jak opravit rozbitou skříň?

Pokud se nám skříň vlivem času, dřevomorky nebo častého stěhování rozpadne natolik, že je jakákoliv oprava předem vyloučená, bude asi lepší si pořídit novou. A při té příležitosti se zamyslet, zda je rozumné koupit skříň z dřevotřískových desek, která má opravdu omezenou životnost nebo investovat do poctivého masivu a koupit skříň, která nás při troše dobré vůle přežije. 

Většina problémů se ale dá opravit a není na to potřeba mnoho zvláštních dovedností. Začneme tím nejjednodušším - opravou utrženého madla u skříně, podíváme se jak opravit rozbitý šuplík a co dělat, když nám spadnou regály.

Skříně
i (Zdroj: Depositphotos)
Dřív než rozbitou skříň vyhodíte, pokuste se jí opravit

Oprava madla u skříně

Kolikrát se vám stalo, že jste se pokusili otevřít skříň a ejhle - madlo vám zůstalo v ruce. Většinou jsou na vině spoje nebo materiál. Pokud se uvolnily jistící šrouby, není nic jednoduššího než vzít šroubovák a uvolněné šrouby dotáhnout. Může se stát, že jste spoje dotahovali již tolikrát, že se vám uvolňují při každém pohybu skříňových dveří. Zde je možné zakápnout spoj lepidlem, šrouby se přestanou uvolňovat. 

Máte-li madla dřevěná nebo ještě lépe plastová, nastane po čase únava materiálu a madlo praskne. Pak vás čeká výměna. V hobby marketu nebo železářství si koupíte madla nová - z hlediska estetického kupte rovnou všechna madla podle toho, kolik jich na skříni máte a vyměňte je všechna. Styl každý pes jiná ves opravdu nepůsobí hezky. Pozor - nezapomeňte si změřit rozteč, pokud máte madlo u skříně na dva šrouby. Každé madlo je jiné a může se vám lehce stát, že koupíte sice madlo krásné, ale budete kvůli němu muset převrtávat nové otvory na šrouby. Prasklé madlo odšroubujte. Do otvoru po šroubu umístěte šroub nový a z druhé strany dveří skříně nasaďte madlo. Zašroubujte a pevně dotáhněte. 

Madlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Utržená madla zásuvek stačí přišroubovat zpět

Oprava rozbitého šuplíku

Skříně - to nejsou jen dveře a regály. Některé skříně mají zásuvky. A ty se můžou rovněž rozbít. Za výhru můžeme považovat, pokud se uvolní přední díl zásuvky, na které je madlo. Zde jednoduše celou zásuvku vyjmeme z pojezdů nebo z drážky a přední díl nasadíme zpět na své místo. Většina nábytku je sestavována pomocí kolíkových spojů a lepena, dále je pak zpevňována pomocí vrutů. Některé díly mají tzv. zámečky. Pokud je to náš případ, zámeček je potřeba nejprve rozvolnit, potom nasadit díl do kolíků, zajistit lepidlem na dřevo a zámečky opět uzamknout. 

Poškozená zásuvka
i (Zdroj: Depositphotos)
Rozbitou zásuvku lze šikovně opravit

Ovšem může se také stát, že se kolíkový spoj zlomí. Zde přichází na řadu vrtačka, neboť místo je potřeba odvrtat a vytvořit nový otvor pro nový kolík. Vrtákem na dřevo vyvrtáme patřičný otvor, kápneme lepidlo na dřevo a nasadíme kolík. Jakmile je spoj pevný a řádně zaschlý, připevníme díl zásuvky. Tam, kde jsou kromě kolíků i vruty, musíme vruty nejprve vyšroubovat a spoj uvolnit. Nesmíme zapomenout vruty po spojení dílů zásuvky opět přišroubovat.

Kolíkové spoje
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud se kolíky ve spojích skříně ulomí, je lepší je odvrtat a nahradit novými

Asi nejhorší scénář je, pokud se zásuvka rozpadne celá. Pak je potřeba jí celou složit do původní podoby - nemělo by to být nic složitého, zásuvky jsou tvořeny 4 díly a deskou, která představuje dno. Přední díl je odlišný, sem se připevňuje madlo zásuvky. 3 díly pak mohou být v rozích zkosené. Jestliže se zásuvka rozpadne celá, je dobré jí v rozích zpevnit sponkami. Ty podpoří vruty a celou zásuvku stáhnou k sobě.

Vruty
i (Zdroj: Depositphotos)
Už při sestavování skříní dbejte na pevné dotažení vrutů

Regály

Při otevření skříně může také dojít k tomu, že se regály zbortí a všechno, co na nich je, se poroučí k zemi. Zde bude problém v kolíčcích, na kterých jsou regálové desky usazené. Mohou být uvolněné a vypadávat z lůžka. Jako provizorní řešení je možné kolíček omotat instalatérskou páskou a napevno nasunout do lůžka. Pokud je samotné lůžko opotřebované, bude lepší vyvrtat nové otvory a kolíčky přesadit. Jestliže došlo k prasknutí regálové desky, z dřevotřískové desky nebo prkna uřízneme novou podle původního rozměru, zabrousíme hrany do kulata, povrchově ošetříme a posadíme na své místo.

Regály
i (Zdroj: Depositphotos)
Kolíčky pod deskami regálů musí být napevno nasunuté

Panty

Uvolnění a vypadnutí pantu je také jednou z možných závad. Na opravu budeme potřebovat šroubovák, kterým dotáhneme vruty po stranách pantu. Aby dvířka skříně doléhala stejně, vycentrujeme panty středovým šroubem. Pokud dvířka z pantů úplně vypadnou a pant se ohne, je lepší koupit nový a instalovat ho místo poškozeného. 

Panty
i (Zdroj: Depositphotos)
Panty kontrolujte, zda se nepovolují

Skříň

Je málo pravděpodobné, že by se uvolnily desky skříně, ale možné to je. Zvlášť pokud si skříně sestavujete doma jako stavebnici, dbejte na opravdu pečlivé utažení všech spojů, vrutů a zámečků. Není od věci tyto spoje čas od času zkontrolovat, zda se nepovolují a nehrozí vypadnutí některé části. Důraz klademe také na zadní díl skříně, který se ke korpusu buď přibíjí malými hřebíčky nebo sponkami a v některým případech se pouze zasouvá do předem připravených drážek po stranách skříně. Při ukládání objemných věcí do skříní (oblečení, ložní prádlo, peřiny) dbejte na to, abyste zadní část příliš nepřetěžovali a netlačili na desku. Ta se může postupně uvolnit natolik, že vypadne z drážek nebo se uvolní spoje. Pak nezbývá nic jiného než skříň odstavit ode zdi a zadní stěnu opět připevnit.

Rozbitá skříň
i (Zdroj: Depositphotos)
Zcela zničenou skříň zbývá jen vyhodit

Publikováno: 7. 5. 2020, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Martina Pilzová