reklama

Povrchová úprava nového nábytku, dveří, renovace nátěrů starého nábytku, oleje a olejovosky

Při renovaci nátěrů v interiéru - nábytek, dveře, dveřní obložky, schodiště a podobně, musíme nejprve zvolit správný pracovní postup a vybrat si vhodné nátěrové hmoty.

Povrchová úprava nového nábytku, dveří, renovace nátěrů starého nábytku, oleje a olejovosky

Nejprve z povrchu nábytku odstraníme staré nesoudržné nátěry, které se loupou, jsou silně poškozené, nebo chceme stávající krycí barvy nahradit transparentními laky. Odstranění starých syntetických nátěrů můžeme provést opalováním horkovzdušnou pistolí nebo chemicky odstraňovačem nátěrů a následně přebroušením. Louhování bude asi rozumné ponechat odborníkům. Při neodborném provedení můžete narazit na problém s novým nátěrem.

U vodou ředitelných nátěrových hmot můžete také použít odstraňovače starých nátěrů. Ale zde možná budete muset i proces opakovat. Při použití horkovzdušného náčiní budete mít zcela jistě problém u akrylátů. Akryláty se budou chovat jako termoplasty. Vlivem horkého vzduchu se budou měnit v hmotu podobnou žvýkačce. Při broušení povrchu akrylátů je dobré po celou dobu broušení povrch zvlhčovat intenzivně vodou. Poškozená místa, kde chybí dřevo, opravte brusnou pastou na dřevo SOKRATES. Budete jistě spokojeni. Barevný odstín si sami nastavíte mísením odstínů. Opravený povrch se nebude drolit, bez problému se může frézovat, brousit nebo hoblovat. Při hlubším poškození se nanáší více vrstev.Po odstranění nátěru musíme povrch vždy dokonale přebrousit, případně opravit brusnou pastou a přebrousit.

Nátěrové hmoty Sokrates
Nátěrové hmoty Sokrates

Po dokonalé předúpravě zvolíme nátěrový systém. I když si správně nastavíte odstín brusné pasty – tmelu tam, kde budou rozsáhlá tmelení, bude asi problém použít transparentní nátěr nebo oleje. Pozor na plochy, které byly původně ošetřeny fermeží, oleji, hydrovosky a podobně, nebude možné renovovat vodou ředitelnými systémy. Zde hrozí špatná adheze - puchýře, loupání, praskání povrchu a podobně. Zvolte syntetický nátěr. Také nezapomeňte, že při přetírání syntetických podkladů, například na oknech, dveřích a podobně, které nebyly úplně odstraněny, vodou ředitelným akrylátovými barvami hrozí popraskání - potrhání povrchu. Na vině je špatné ukotvení akrylátu k alkydu. Akrylátové barvy s dobrou adhezí k alkydům ale existují.

Značka Sokrates vám nabízí vodou ředitelné systémy krycích barev, laků a olejů. U krycího nátěru vám doporučujeme nejprve použít Sokrates primer Brisk. Velmi rychle zasychá a vyznačuje se vynikající brousitelností. Primer přebrousíte brusným papírem č. 150. Jako vrchní nátěr doporučujeme použít email Brisk – polyuretanová barva pro interiéry. Získáte vynikající oděru vzdorný povrch. Aplikace štětec nebo stříkání. Sokrates Email Brisk se tónuje do požadovaných odstínů. K běžným nátěrům můžete také zcela spolehlivě použít Sokrates email professional nebo Sokrates Colour.

Nátěrové hmoty Sokrates
Nátěrové hmoty Sokrates
Nátěrové hmoty Sokrates
Nátěrové hmoty Sokrates

K transparentním nátěrům vám doporučujeme použít lak Sorkates Aquafin plus, nebo Aquafin Plus profi. Jako vrchní nátěr použijete MOVIpur brilant s vyšší odolností na oděr. Škála od lesku až po hluboký mat. Ultramat je pro nábytek, dřevěné stropy a podobně zvláště působivý.

Nátěrové hmoty Sokrates
Nátěrové hmoty Sokrates

V současné době se stále více zákazníků přiklání k nátěrům přírodními oleji, olejovosky a vosky, aby starému výrobku vdechli jeho původní výraz. Aplikace těchto nátěrových hmot je velmi jednoduchá a výsledek je přitom dokonalý.Při aplikaci olejů na velké plochy použijte ekcentrickou brusku a leštící pady. Dřevo můžete pod oleje mořit mořidly, nebo použít pigmenty do olejů dle vzorkovnice. Oleje, olejovosky a vosky jsou vyrobeny firmy CLOU. U olejů a olejovosků také nezapomeňte, že hadry znečištěné těmito produkty se mohou samy vznítit. Dávejte je proto do nádoby a zalévejte vodou.

Nátěrové hmoty Sokrates
Nátěrové hmoty Sokrates

První vrstva se nejčastěji aplikuje štětcem. Při nanášení musíte přebytečný olej stále stahovat štětcem a zabránit tak vytvoření louží. Necháme 20 minut zasychat a nevsáklý přebytečný olej dokonale vytřeme savým hadříkem a silně rozleštíme. Tuto otevřenou dobu pro zpracovatelnost oleje si dobře pohlídejte. Příliš zaschlý olej je prakticky nezpracovatelný. Rozleštěný povrch necháme schnout, nejlépe do druhého dne, lehce strhneme „chloupky dřeva“ jemným papírem č. 200 - 220. Je dobré nespěchat a první vrstvu nechat skutečně dokonale zaschnout. Jinak můžete zpomalit zasychání druhé vrstvy. Pokud necháte zaschnout „loužičky“ bude problém. Lesklou loužičku můžete jedině odbrousit a místo opravit, ne-li celou plochu. Druhý nátěr provedete stejně, jako první. Nezapomeňte opět setřít přebytečný olej a dokonale rozleštit. Druhý nátěr je konečný a již se NEBROUSÍ.

Renovace nátěrů v interiéru je zvláště rozsáhlá problematika, kterou nelze ve zkratce článku obsáhnout. Tento článek je jenom úvodem.

Pokud vás zajímá, kdy se rozhodnout pro oleje a olejovosky a jak s nimi správně nakládat, tak orientační informaci získáte na www.barvy-sokrates.cz. Zde se dozvíte i bližší informace o produktech zn. SOKRATES.

Publikováno: 30. 5. 2015, Autor: Building plast (text a foto), Profil autora: Redakce