reklama

Na co nezapomenout při zazimování chat a chalup

Celé léto se snažíme o dokonalá letní sídla - vyšperkovaná zahrádka, útulný interiér, perfektně posečený trávník., Koncem roku se s nimi ale musíme rozloučit a připravit je k zimnímu spánku. Udržovat rekreační obydlí při životě je jistě náročné, stejně tak není snadné ani jejich správné zazimování. Přinášíme vám tak seznam toho, na co byste rozhodně neměli zapomenout. Krok po kroku si vše odškrtávejte, abyste se na jaře opět mohli vrátit do svého útulného přírodního království bez nepříjemných překvapení.

Na co nezapomenout při zazimování chat a chalup

Elektřina, voda a topení

Vypojte ze zásuvek všechny spotřebiče a vypněte elektřinu. Nezapomeňte ani na vodu, i ta může přes zimu nadělat spoustu nepříjemností. Vypněte přívod vody a nezapomeňte ji vypustit z bojleru i ze všech trubek. Pokud by v nich voda zůstala a zamrzla, trubky mohou popraskat. I kdyby voda nezamrzla, vypnutí vody vás ochrání před vytopením.

Elektřina, voda a topení
Elektřina, voda a topení

Lednice a spižírna

V létě jsme do našich lednic a spižíren nastřádali spoustu dobrot a pochoutek. Ty se ale kazí a i když jejich datum spotřeby je ještě daleko, po otevření potraviny rychle ztrácejí chuť. Vždyť na brambůrky nebo cereálie, které jste otevřeli v létě, asi těžko budete mít na jaře chuť. A ani byste si nepochutnali. I když je vám to líto, všechny zbytky před zazimováním chat a chalup odvezte domů, nebo je vyhoďte. Zapomenuté potraviny vám mohou zplesnivět nebo se do nich pustí škůdci, kterých se pak můžete obtížně zbavovat.

Oblečení, ručníky a povlečení

Skříně na chalupách jsou většinou plné starého oblečení, kterého jsme se doma chtěli zbavit. Teplé svetry a bundy – to je ráj pro moly. Aby na vás po zimě z ručníků nekoukala prokousaná oka od šatního mola, uložte veškeré tkaniny do plastových obalů, sáčků či igelitek. A pokud se vám nechce vše ukládat do obalů, pořiďte si alespoň prostředky proti okřídleným škůdcům, které se vloží do skříně a svou vůní je budou přes celou zimu odpuzovat.

Zabezpečení chalupy

Zavřete všechny okenice a dobře zamkněte dveře, nezapomeňte ani na ty sklepní a garážové. Pachatelé jsou schopni vniknout do obydlí i přes pouhé nedovření okna. Před opuštěním bytu, domu, zkontrolujte a zabezpečte okna, dveře a případně další možné vstupy (sklepní a půdní prostory). Doporučujeme jakékoliv zabezpečení, které aspoň z části minimalizuje jakýkoliv neoprávněný vstup cizí osoby.

Dále zkontrolujte okapy, zda nejsou zanesené listím, aby mohla ze střechy odtékat voda. Aby nenasněžilo do komína, zkuste na něj dát kryt. Zvažte investici do montáže kvalitního zámku, instalace bezpečnostních mříží, pohybového čidla (automatické světlo) a alarmu. A také v chalupě zbytečně nenechávejte cenné předměty, vše odvezte s sebou.

Lidé si bohužel často neuvědomují riziko, kterému opuštěná stavba čelí. Češi svou domácnost před odjezdem zabezpečují stejným způsobem, jako když jdou např. do práce či na nákup. To vyplynulo z ankety Raiffeisen stavební spořitelny o tom, jak si lidé zabezpečují své domovy. Celkem 28 % lidí si se zvýšeným zabezpečení domu, bytu nebo chaty příliš neláme hlavu a jen 14 % má bezpečnostní kameru nebo alarm.

Zabezpečení chalupy
Zabezpečení chalupy

Pojištění chaty i zahrady

Můžete udělat veškerá bezpečnostní opatření, ale někdy prostě máte smůlu. Kromě domácích pohrom v opuštěných lokalitách přes zimu úřadují vandalové a zloději, aby si s sebou odnesli televize, počítače a další cenné věci, které jim přijdou pod ruku. A co si neodnesou, to poničí. Pro všechny tyto případy se vám může hodit pojištění chat a chalup. V oblasti pojištění rekreačních objektů je pozorován zajímavý vývoj. Hodnota jejich vybavení se postupně zvyšuje, což je dáno i tím, že stále více lidí začíná rekreační objekty využívat ke každodennímu bydlení a to nejen během letních měsíců, ale také celoročně. Tyto faktory pak mají podstatný vliv na správnou volbu a nastavení pojistných produktů. Je tím myšleno především stanovení adekvátní pojistné částky, rozsah krytých pojistných nebezpečí a také šíři asistenčních služeb, které jsou dnes součástí i základních variant pojištění.

Hodní sousedé

Někteří z nás mají své chaty úplně mimo civilizaci, kde není ani živáčka. Ti, kteří jsou v chatové oblasti nebo tam, kde i přes zimu bývají lidé, mají výhodu a mohou toho využít. Zkuste poprosit své sousedy nebo známé, kteří bydlí poblíž, aby se občas zašli na vaši chatu podívat, jestli je vše v pořádku, zda se nikdo nepokoušel násilím dostat dovnitř či zda není chata poničena živly. Pokud se kolem chaty sem tam někdo objeví, zloděje nebo bezdomovce by to mohlo odradit.

Hodní sousedé
Hodní sousedé

Nebezpečné sociální sítě

Víme, že zazimování chat a chalup je docela náročná činnost, se kterou byste se rádi pochlubili. Určitě to ale nedělejte na sociálních sítích. Obrázek zavřené, opuštěné chalupy s popiskem „Tak zase za rok!“ přímo vybízí k nechtěné návštěvě. Chcete přece sami rozhodovat o tom, kdo se k vám do chalupy podívá. Fotky z chalupy si schovejte zase až na příští léto, kdy se budete moci pochlubit snímky z místa, kde se přes zimu nedělo absolutně nic, aby mohlo zase ožít v pravý čas.

Publikováno: 12. 11. 2019, Autor: Česká pojišťovna (text a foto), Profil autora: Redakce