reklama

Květnový Zahrádkář na stáncích

Zaskočili vás dubnové mrazíky? Pojďte se s květnovým Zahrádkářem rozehřát do zahrady v Hukvaldech, kde je veřejnosti přístupná soukromá zahrady plná tropických a subtropických rostlin. S květnovým vydáním poznáte podrobněji mladší sestru petúnií – květinu Calibrachoa. Okouzlí vás velkým množstvím květů, které se nezavírají ani když se schová slunce za mraky. S dětmi si díky Zahrádkáři založíte vlastní letničkový záhon a naučíte se bránit plísní révy vinné ekologicky. Pokud vás trápí nějaký pěstitelský problém, nahlédněte do naší odborné poradny. A odpolední šálek kávy si nezapomeňte zpříjemnit fejetonem Václava Větvičky.

Květnový Zahrádkář na stáncích

V květnovém čísle se dále mj. dočtete:

Skokanem roku se stává: tuřín

Po staletí patřil k základním plodinám, po objevení Ameriky ho z jídelníčku téměř vytlačily brambory. Nyní ale zažívá návrat na výsluní. Řeč je o tuřínu, jehož nové odrůdy mají sladké chutné kořeny. Navíc se snadno kuchyňsky upravují. Díky obsaženým silicím má specifickou chuť. Výborný je opečený na olivovém oleji. Zvenku je zkaramelizovaný a nasládlý – uvnitř stále pikantní. Přijďte na chuť tuřínu – čtěte pozorně na straně 38 květnového Zahrádkáře.

Sólo andělských trumpet zní nejlépe v nádobách

Brugmansie, lidově andělské trumpety dorůstají i v našich podmínkách výšky tří metrů. Velké trubkovité květy často nebesky voní. Brugmansie je ideální rostlinou pro terasové nádoby a rychle se dokáže stát jejich dominantou. Pro zdárný růst a bohatou násadu květů však potřebují dostatečně živný substrát, který vám Zahrádkář pomůže namíchat na straně 12 spolu s doporučením, jak o tyto krásky pečovat po celou sezónu.

V květnovém čísle se dále mj. dočtete:
V květnovém čísle se dále mj. dočtete:

Těšte se na vlastní květák a brokolici

Bílé růžice květáku jsou dekorativní samy o sobě, ale skutečnou kreativitu rozvíjejí teprve netradiční odrůdy, které mají růžici modrou, fialovou anebo oranžovou. Květák je skvělým zdrojem vitaminů, minerálů a stopových prvků. Pokud se jej rozhodnete pěstovat, nezapomeňte u růžic, které nejsou plně zastíněny, zalomit několik horních listů. Budou tak chráněné před slunečními paprsky a nezežloutnou.

Květnové práce v okrasné zahradě

Po odeznění rizika jarních mrazíků nastane čas umístit na parapety či terasy balkonové květiny. Pamatujte však již od počátku na pravidelné přihnojování, abyste se v sezoně dočkali bohatých květů. V období vegetativního růstu jsou vhodná hnojiva s vysokým podílem dusíku. V období blížícího se nakvétání rostlinám dopřejte hnojiva s vysokým podílem fosforu a draslíku.

Zahrádkářka

Zahrádkářka
Zahrádkářka

V květnové příloze Zahrádkářka se naučíte připravovat smoothie po Česku, získáte recepty na Nicelský a Caesar salát a k tomu dva návody na báječné zálivky. Lehký výživný tón zachováte, když zařadíte do svého jídelníčku svěží jarní pomazánky. A pro krásu těla v příloze Zahrádkářka najdete návod na výrobu přírodních tělových másel a krémů.

Informace o časopisu najdete na www.zahradkar.org a na www.facebook.com/Zahradkar. Roční předplatné za 336 Kč můžete sjednávat na 800 100 134. Ideální i jako dárek pro skutečné zahrádkáře.

Zahrádkářka
Zahrádkářka

Publikováno: 12. 5. 2017, Autor: Časopis Zahrádkář (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.