reklama

Švestkový kompot, povidla nebo snad knedlíky? Klidně všechno najednou!

Letos máme poprvé švestek dostatek. A jsou krásně velké a slaďounké. Musím je nutně uchovat na zimní období. Není nad domácí švestkový koláč ke kávě a dívat se při tom z okna na sněhové závěje. A co teprve domácí povidla. Kupovaná se s nimi nedají srovnávat. A to bychom nebyli kutílci, abychom vám nepřinesli ještě něco navíc.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Máte velkou úrodu švestek a nevíte co s nimi? Udělejte si švestkový kompot, švestková povidla či knedlíky!

Z velké úrody můžete připravit švestkový kompot nebo povidla

Není nad domácí švestkový kompot či švestková povidla. Urodilo se vám větší množství švestek? Určitě si jich část uchovejte na zimu. Na strom vylezli chlapi, ovoce dodali až na stůl, zbytek práce zůstal na mně. Takže hurá do sklepa pro sklenice, umýt je i švestky (samozřejmě ne najednou v jedné vodě) a můžeme se pustit do práce. Část švestek zavaříme jako kompot, z části uděláme povidla a několik kousků si necháme v celku na tvarohové knedlíky, které jsem letos vlastně ještě nedělala.

Švestek máme velkou mísu
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Švestek máme velkou mísu

Švestková povidla

Švestky vypeckujeme. Můžeme je rozvařit buď takto v celku anebo je nejprve umlít. Doporučuji druhou možnost, protože švestky vařené v celku je potřeba přepasírovat, aby nezůstaly slupky, které se nerozvaří. A pasírování není zrovna moje oblíbená činnost. Také se u vaření mletých švestek zkrátí doba varu. Takže pamatujíc na cifry na ročním zúčtování za plyn švestky namelu na masovém strojku. Kaši přemístím do širokého kastrolu.

Švestková povidla se vaří lépe z rozemletých švestek
Švestková povidla se vaří lépe z rozemletých švestek (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Namleté švestky dáme do kastrolu
Namleté švestky dáme do kastrolu (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Povidla při varu cákají. Hodně a daleko. Hrnec zakryjte pokličkou! Pokud máme rozemletého švestkového pyré více, rozdělíme ho raději do dvou kastrolů, bude prskat o něco méně. Pokud máte talové kolečko, dejte ho na hořák a teprve na tuto plochu postavte kastrol. Jakmile se začne voda odpařovat, častěji mícháme, aby se povidla nepřichytila ke dnu. Ale než odklopíte pokličku, stáhněte plamen, dokud poklička nepřestane nadskakovat, teprve poté odkryjte a promíchejte. Vaříme cca 1,5 hodiny. Povidla jsou dostatečně hustá tehdy, jakmile odpadávají z vařečky po větších kusech. Pokud vám po ochutnání připadají kyselejší, podle chuti oslaďte. Pokud máte plody méně vyzrálé, dejte 50 - 100 g cukru na 1 kg ovoce.

Povidla při vaření pěkně prskají
Povidla při vaření pěkně prskají (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Horkou směs plníme do sklenic
Horkou směs plníme do sklenic (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Horká povidla opatrně sběračkou nalijte (či napěchujte - podle jejich konzistence) do sklenic. Okraje otřete suchou utěrkou a ihned zavíčkujte a víčko dotáhněte. Naplněné a uzavřené sklenice otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Okraj sklenice dobře otřeme
Okraj sklenice dobře otřeme (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Horké sklenice otočíme dnem vzhůru
Horké sklenice otočíme dnem vzhůru (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Švestkový kompot

Mezi tím, než se povidla uvaří, si můžeme zkrátit čekání tím, že si vypeckujeme zbylé švestky a napěchujeme je do sklenic. Pokud švestku obřízneme nožem podél pecky, můžeme ji pak jednoduše vydloubnout. Švestka má, stejně jako např. broskev či meruňka, na svém těle vyznačenou rýhu. Pokud ji obkrojíte, máte jistotu, že jste se dostali na pecku na placato a můžete ji tak lehce vyndat.

Postup

Na švestkový kompot svaříme vodu s cukrem - dle zralosti švestek dáváme poměr na 1 l vody 300 - 500 g cukru. Do sklenic napěchujeme švestky, zalijeme cukrovým roztokem, švestky by měly být zcela ponořené, ale nesmí zasahovat do užšího hrdla sklenice. Okraje opět vysušíme utěrkou, aby víčko dobře "chytlo" a zavíčkujeme. Pro obměnu zkuste vršek švestek lehce posypat skořicí a nalít panáka slivovice nebo rumu.

Cukerným nálevem zalijeme švestky
Cukerným nálevem zalijeme švestky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Okraj sklenice opět dobře otřeme
Okraj sklenice opět dobře otřeme (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Víčka zašroubujeme, pokud používáte obyčejná, tak postupujte následovně. Hrdlo sklenice otřete dosucha utěrkou. Položíte víčko, překryjete utěrkou, vezmete zavařovací hlavu a víčko hlavou zamáčknete. Poté opatrně sundáte pomocí utěrky. Pokud nemáte stejně jako já zavařovací hrnec, nemusíte věšet hlavu. Vezmete si plech s vyšším okrajem a sklenice na něj postavíte, neměly by se mezi sebou dotýkat. Poté nalejete na plech vodu, alespoň tolik, abyste zvládli manipulovat s horkým plechem, až jej budete vyndávat z trouby. Nyní rozpálíte troubu, plech se sklenicemi vložíte a zapékáte (= sterilujete) cca 20 - 30 minut při cca 85 stupních.

Zavíčkujeme
Zavíčkujeme (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Zavaříme v troubě či hrnci
Zavaříme v troubě či hrnci (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Sbohem, obyčejná sklenice!

Každá sklenice by měla být označená před tím, než ji uložíme do chladu. Někomu stačí polepit sklenice lepíky, někdo si koupí ozdobné samolepky, jiný se s popisky vůbec nezdržuje. Mně se dostaly do rukou popisovače. Vyčarujeme s nimi skutečně neobvyklé a originální dekory. A kdo nemá chuť malovat, může s nimi prostě jednoduše sklenice popsat.

Náš tip:

Na popsání i ozdobení sklenic můžete použít popisovače Paint Marker od ALTECO. Popisovače zakoupíte jak v základních barvách (černá, červená, modrá, žlutá, zelená), tak i například ve stříbrné a zlaté a především v bílém odstínu. Vše najdete na www.alteco.cz.

Na sklenici můžete nakreslit různé krajkové bordury, fantazii se meze nekladou. Pokud nechcete kreslit na tělo, můžete svůj popis umístit na víčko. A vůbec vás nemusí trápit jeho barva. Z nabízených odstínů vždy některý použijete.

Sbohem, obyčejná sklenice!
Sbohem, obyčejná sklenice! (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
S krajkou jí to sluší o moc lépe
S krajkou jí to sluší o moc lépe (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Také můžete na tělo namalovat druh ovoce a k němu připojit rok výroby, to samé lze na víčko. Uvidíte, že pohled na plné regály ve sklepě či komoře vás bude bavit pokaždé, kdy tam zavítáte pro nový kompot.

Ozdobte si sklenice nebo víčka
Ozdobte si sklenice nebo víčka (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vymalovat můžete i konkrétní druh ovoce
Vymalovat můžete i konkrétní druh ovoce (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Tvarohové švestkové knedlíky

A na závěr připojuji svůj nejoblíbenější recept na ovocné knedlíky. Nečekejte kynuté těsto, pro mě je mnohem lehčí tvarohové. A to nejen na pracnost, ale i na množství kalorií. Nejraději dělám meruňkové, ale protože jejich úroda je rok od roku horší, spokojím se i se švestkami. Na těsto potřebujete:

  • 30 g másla
  • 200 g tvarohu
  • 500 g hrubé mouky
  • cca 1/4 l mléka
  • 2 vejce
  • špetka soli

Zaděláme vláčné těsto, rozválíme, pokrájíme na čtverečky, plníme ovocem, pečlivě zabalíme, zakulatíme do krásného tvaru kuličky. Knedlíky zavaříme do prudce vroucí osolené vody asi na 5 - 8 minut. Jakmile vyplavou, jsou většinou dost uvařené. Pro jistotu ale jeden knedlík vylovíme a rozřízneme, abychom se přesvědčili, zda je těsto uvařené i uvnitř. Dobrou chuť!

Tvarohové švestkové knedlíky
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Tvarohové švestkové knedlíky

Zdroj: autorka článku, www.alteco.cz

Publikováno: před týdnem, Autor: Pavla (text a foto), Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková