reklama

7 tipů pro jednodušší vytápění dřevem

Topení dřevem je velmi oblíbený způsob, jak si zajistit teplo v domě za rozumnou cenu. Navzdory všeobecnému zdržování jde stále o dostupné řešení pro chaty, chalupy i rodinné domy. Máme pro vás vyzkoušené rady, jak si vytápění dřevem maximálně usnadnit.

i (Zdroj: Shutterstock)
Nic nenahradí atmosféru, kterou navodí praskající dřevo. Topte efektivně (Zdroj: Shutterstock)

Krb nebo kamna slouží obvykle jako lokální topidlo, které dokáže vyhřát místnost, v níž stojí. V poslední době volí krb i majitelé moderních novostaveb a pohled na plápolající oheň si užívají nejčastěji v obývacím pokoji nebo jídelně. Praskání dřeva zde vytváří příjemnou atmosféru a navíc jde o záložní způsob topení, což může být v posledních měsících finančně výhodné.

Pro centrální vytápění celé stavby s několika místnostmi je ideální kotel, který ohřívá vodu rozváděnou do radiátorů. Nejmodernější konstrukci mají zplynovací kotle na dřevo. Využívají odtahový ventilátor a pomocí cirkulace vzduchu zjednodušují roztápění a zefektivňují spalování.

Ačkoli se při vytápění dřevem nevyhnete manuálnímu přikládání a přípravě dřeva, díky těmto sedmi tipům si můžete práci výrazně zjednodušit.

1. Používejte správný druh dřeva

Možná už jste slyšeli, že je nejlepší topit tvrdým dřevem. Takové dřevo (například z dubu nebo buku) ale většinou bývá dražší. Podle odborníků můžete při vytápění s úspěchem využívat i měkké dříví jehličnatých stromů. Důležité je ale vybrat vhodnou chvíli. Po měkkém dřevu sáhněte, když rozděláváte oheň nebo potřebujete rychle udělat teplo. Naopak tvrdé dřevo poskytuje stabilnější a pomalejší hoření po dlouhé hodiny.

Zahřejte se stylově
i (Zdroj: Shutterstock)
Zahřejte se stylově

2. Vyberte kotel s vysokou účinností

Každý zplynovací kotel na dřevo, ale i kamna nebo krbová vložka má určenou účinnost. Podle této hodnoty, která se uvádí v procentech, poznáte, k jakým ztrátám při spalování paliva dochází. Ideální samozřejmě je, když jsou ztráty minimální a účinnost kotle přesahuje 90 procent. Pak spotřebujete méně paliva a ušetříte náklady na topení.

3. Zkontrolujte vlhkost dřeva a jeho velikost

Je velmi důležité používat pouze dokonale vyschlé dřevo. V opačném případě si koledujete o poškození kotle i komína. Aby vlhkost dřeva klesla na požadovaných dvacet procent, je zapotřebí alespoň dvou let vysychání ve vhodných podmínkách.

Dřevo pro topení je nezbytné dále nasekat na menší části. Do krbů a kamen musíte obvykle připravit krátká polínka, ale kotel s vyšším výkonem a velkou šachtou snese i delší kusy. Zkontrolujte si maximální délku polen a velikost přikládacího prostoru. Čím víc paliva budete moct přiložit, tím déle vydrží oheň hořet bez vaší asistence.

4. Zapojte akumulační nádobu

Pro správný provoz kotle na dřevo doporučujeme nainstalovat také akumulační nádrž, která v případě potřeby uchová přebytečnou horkou vodu pro pozdější použití. Díky tomu můžete překlenout mnoho hodin bez přikládání a opět tak šetříte palivo.

Na kvalitním kotli nešetřete
i (Zdroj: OPOP.cz)
Na kvalitním kotli nešetřete

5. Počkejte na signál pro přiložení

Jak odhadnout dobu, kdy je vhodné přiložit novou dávku dřeva? Spolehněte se na signalizaci dohořívajícího paliva. „Náš kotel H4EKO-D se sám přihlásí o dřevo. Jednoduše se na displeji zobrazí oznámení. Když kotel připojíte k domácí Wi-Fi síti, pípne vám notifikace také do telefonu,“ vysvětluje, Ing. Roman Boczek, jak funguje signalizace u produktů firmy OPOP.

6. Přikládejte bez kouře

Díky promyšlené technologii může být i přiložení dřeva příjemnější. Moderní kotle bývají vybavené odsávací klapkou, která zabraňuje proniknutí kouře z kotle do místnosti. Není třeba se obávat, že se při otevření dvířek od kotle nadýcháte nepříjemných zplodin.

7. Zkombinujte dřevo s peletami

Máte někdy chuť si od ručního přikládání na chvíli odpočinout? Není to tak těžké. Český výrobce OPOP má v nabídce také set peletového kotle a zplynovacího kotle na dřevo, které je propojený a využívá jen jeden komín. Soustava může fungovat automaticky tak, že při dohoření naloženého dřeva samočinně přejde na spalování pelet. Díky tomu odpadá manuální obsluha kotle a přikládání až na sedm dnů.

Zdroj informací: OPOP.cz

Publikováno: 21. 12. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce