reklama

Výběr vhodné nátěrové barvy ušetří vaši peněženku

Dřevěné povrchy ve venkovním prostředí vlivem dlouhodobému působení vody a UV záření postupně degradují – podléhají zkáze. Proto je nutné, zejména v exteriéru, o povrch dřeva pravidelně pečovat. Poškozené dřevo na konstrukcích plotů, pergol, obložení fasád domů, zahradním nábytku, nebo na dětském hřišti je potom náchylné k napadení dřevokazným hmyzem nebo houbovitými chorobami. Dokonalou ochranu dodá dřevěným povrchům vhodný nátěr. Poradíme vám, jak při výběru zvolit správnou barvu, se kterou můžete navíc ušetřit čas i vaši peněženku.

i (Zdroj: Building Plast)
Sokrates Sedlácká barva ideální pomocník pro nátěry dřeva (Zdroj: Building Plast)

Zjednodušte si práci se Sedláckou barvou

Každý, kdo někdy natíral dřevěný plot, okna nebo zahradní nábytek ví, jak důležité je vybrat tu správnou nátěrovou hmotu. Je důležité, aby se barva dobře vsakovala do dřevěného podkladu, byla snadno roztíratelná, nebyly znát tahy štětcem, měla maximální odolnost na povětrnostní vlivy, zajistila tak dlouhodobou ochranu dřeva a v neposlední řadě, aby k zajištění požadované ochrany bylo nutné aplikovat minimální počet vrstev.

Přesně tyto požadavky splňuje Sedlácká barva. Je to produkt nové kategorie, který je díky svému složení zaměřen na maximální zjednodušení nátěrového systému při zachování důkladnosti péče o dřevo. Sedlácká barva v sobě díky svému unikátnímu složení na bázi uretizované fermeže, dalších olejů a pojiv, zajišťuje bezkonkurenční penetraci, základ i vrch. Díky přítomnosti promotorů adheze je přilnavost k podkladům, a to nejen dřevěným, dokonalá.

sedlácká barva 5 kg
Sedláckou barvu lze pořídit i ve větším 5 kg balení (Zdroj: Building Plast)
sedlácká barva
Sedlácká barva je standardně dodávaná v 11 odstínech (Zdroj: Building Plast)

Zjednodušeně řečeno – jedním nátěrem získá povrch takovou ochranu, jakou by mu poskytovali doposud běžně doporučované nátěry různými výrobky v podobě hloubkového penetračního nátěru, aplikaci základové barvy, a nakonec vrchní barvy. Sedlácká barva umí všechny tyto kroky spojit do jednoho jediného nátěru. To ve výsledku zjednodušuje pracnost při natírání, šetří čas a vlastně i peněženku.

Na jaké povrchy lze Sedláckou barvu použít?

SOKRATES Sedlácká barva je extrémně penetrující krycí barva na dřevo určená pro hobby i profesionální použití. Aplikuje se přímo na surové dřevo – zásadně bez použití napouštědel a základových barev. Dokonale kryje již při prvním nátěru, který lze využít v interiéru. Extrémní vsáknutí do dřeva zachová strukturu povrchu.

Lze ji použít na všechny dřevěné povrchy v exteriéru a interiéru. Je určena především na savé surové dřevo, savé minerální podklady, kovové podklady, sklo nebo podklady umělohmotné jako se PVC. Sedlácká barva má inhibitory bleskové koroze, ale není antikorozní barvou. Její použití je tedy ideální pro pergoly, chatky, dřevěné oplocení, dřevěné opláštění budov, dveře, okna, selský nábytek, zahradní nábytek a podobně. Při použití na okna a dveře je nutné po řádném zaschnutí povrchu barvy doléhající plochy přetřít separační vrstvou. Indulonou nebo jiným vhodným separátorem. Barva má zároveň potřebnou atestaci pro nátěry předmětů pro děti.

Dřevu poskytuje opravdu silný ochranný štít, a přitom mu dodá líbivý a na omak velmi příjemný pololesklý povrch. Dokonale vykreslí texturu dřeva.

Lze Sedláckou barvu použít i na nátěr staršího dřeva?

Ano, tuto barvu lze použít i při nátěru staršího dřeva. Je však nutné, aby byl povrch ještě dostatečně soudržný a pevný. Nesmí se rozpadat. Lze ji bez problému použít i na staré neodlupující se nátěry.

dřevěný zahradní nábytek
i (Zdroj: Building Plast)
Sedláckou barvu lze použít i na nátěry staršího dřeva

Díky čemu poskytne Sedlácká barva tak dokonalou ochranu?

Je to dáno jejím složením. Sedlácká barva je technicky komplikovaný, ale výjimečný produkt, vyrobený na bázi uretanizované fermeže, oleje, hydrofobních vosků a speciálního pojiva. Má vysokou odolnost na povětrnostní vlivy s vynikající flexibilitou, kterou propůjčují celému systému oleje.  Barva silně odpuzuje vodu. Zasychá pomalu.

Uretanizovaná fermež s olejem zajišťují vynikající penetrační schopnosti se 100% odolností na loupání. Současně ale prodlužují zasychání nátěru. Pro venkovní prostředí se aplikuje ve dvou vrstvách, a to vždy až po zaschnutí vrstvy první. Ideálně tedy druhý den, podle teploty a vlhkosti vzduchu. Tím, že se barva dokonale vsákne, zpevňuje povrch dřeva do hloubky při zachování jeho kresby. Bonusem Sedlácké barvy je odolnost povrchu před napadením plísněmi, houbami a řasami. Tím zamezuje jejich prorůstání do dřevěného podkladu.

Standardně se dodává v 11 severských odstínech. Tónování na další odstíny je možné.

dřevěná fasáda
i (Zdroj: Building Plast)
Zejména o povrch dřeva, které je trvale vystaveno povětrnostním podmínkám, je potřeba pečovat

Jak postupovat při nátěru Sedláckou barvou?

Sedlácká barva má vynikající rozliv, bez náročnosti na speciální štětce. Tím, že barva nevyužívá napouštěla ani základové barvy, výrazně snižuje pracnost – šetří čas – vaše peníze.

Povrch dřeva, zejména málo savého, např. dub, je vhodné dostatečně zdrsnit, např. skelným papírem cca č. 80 - 120. Dřevo musí být suché a čisté. Při použití na nesavé podklady, jako jsou nedokonale odstraněné předchozí nátěry, kovové součásti plotů a podobně, dochází k prodloužení zasychání.

Barvu je vhodné aplikovat především štětcem, nebo vhodným válečkem. Při aplikaci stříkáním je nutné pečlivě sledovat a dodržovat přiměřenou tloušťku nátěru.

  • 1. nátěr - při aplikaci štětcem nanášíme jenom přiměřeně tlustou vrstvu, kterou postupně lehce stahujeme.
  • Nátěr nanášejte vždy v rovnoměrně, v přiměřeně tlusté vrstvě.  Lehké stahování nesmí být vytíráním vrstvy barvy. Nesmí dojít k úplnému stažení barvy! Na povrchu musí být ponechána vždy přiměřená vrstva která se z větší části vsákne
  • Druhý nátěr provádíme vždy až po dobrém zaschnutí prvního nátěru. Pokud bychom druhý nátěr nanesli na polozaschlý předchozí nátěr, tak bychom výrazně prodloužili dolep barvy.
dřevěné židle
i (Zdroj: Building Plast)
Sedlácká barva je to produkt nové kategorie, který je díky svému složení zaměřen na maximální zjednodušení nátěrového systému při zachování důkladnosti péče o dřevo

I přes vysokou kryvost Sedlácké barvy je pro exteriér nutné provést vždy dva nátěry a to proto, že o životnosti nátěru rozhoduje také jeho celková tloušťka. Sedlácká barva není barva akrylátová, kde se vytváří dokonalý film prakticky již odpařením vody a tím se stává povrch během 1 – 2 hodin suchým. Povrch Sedlácké barvy se nestává zcela suchým pouhým odpařením vody, ale vlivem vzdušného kyslíku musí ještě navíc zpolymerizovat. Postupnou polymerizací filmu pak vnímáte jako zasychání nátěru.

Předměty ošetřené Sedláckou barvou, zejména světlé odstíny, mohou při dlouhodobém uskladnění ve tmě vlivem přítomnosti fermeže a oleje žloutnout, při vystavení slunci se opět vybělí. Vlivem přítomnosti fermeže není povrch bílého odstínu zcela křídově bílý. To ale není vlastnost, která brání širokému využití Sedlácké barvy.

Více informací získáte také na www.barvy-sokrates.eu

 

Příprava zahradního nábytku na novou sezónu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 4. 2020, Autor: Building Plast (text a foto), Profil autora: Redakce