Neobejde se bez něj žádná stavba či rekonstrukce. I v domácnosti jsou silikonové univerzální a sanitární tmely neocenitelným pomocníkem. Mají až kosmické vlastnosti co se týká odolnosti. Jsou vybaveny vynikající přilnavostí na materiály jako je sklo, keramika, hlazené obklady, dlažby, lakované a nelakované kovy i dřevo. Odolávají plísním, vlhkosti, jsou pružné a trvale elastické. Především v panelových jádrech, kde se při používání pračky vše klepe a třese, je eleasticita silikonu nenahraditelná, protože silikon ve spáře stále těsní, pruží, nevydrolí se a nepraská.
V domácnosti sanitární silikony užíváme tam, kde jsou problémy s vodou a vlhkostí. Například pro utěsnění spár ve sprchových koutech, kolem van a umyvadel ne bo záchodů, v kuchyních zase kolem dřezů a pracovních desek. Vhodné jsou i k bazénům, nejsou však vhodné pro lepení akvárií.
Druhy použití a vhodnosti aplikace na různé materiály se u jednotlivých výrobců a tmelu liší, nejlépe je přečíst si před koupí návod nebo se orientovat podle grafických symbolů na kartuších.
Cena za silikon je od 100 korun výše.
Prodávají se v cca 310ml plastových kartuších s nanášecím hrdlem. Vhodné je kupovat zboží od zavedených firem s delší působností na trhu (například Ceys ), než nevyzkoušené neznačkové novinky.

Postup

Před použitím silikonu je důležité, aby povrch, kam ho budeme aplikovat, byl suchý, čistý, zbavený prachu a nečistot.

V případě renovace zbytky starého siikonu vyškrábneme tak, abychom nepoškodili obklad nebo vanu. Vhodný je rozpůlený dřevěný kolíček. Okolí spár je možné před aplikací ochránit krycí krepovou páskou.

Silikon naneseme do spáry buď z kartuše upevněné v pistoli, nebo, při plnění menších spár, můžeme použít silikon v tubě.

Po aplikaci vyhladíme silikonový tmel mýdlovou vodou na prstu nebo gumovou profilovou stěrkou.
Publikováno: 27. 3. 2010, Autor: PePa (text a foto)
, Profil autora: Redakce