reklama

Nebojte se pustit do stavby zahradního domku, není to nic těžkého

Rozhodli jste se koupit si zahradní domek a poskládat si jej sami, nebo necháte i stavbu na zaměstnancích dodavatelské firmy, jen byste chtěli vědět, jak to bude vypadat? Podívejte se s námi.

i (Zdroj: VLADEKO spol. s.r.o.)
Stavebnici zahradního domku postavíte docela sami (Zdroj: VLADEKO spol. s.r.o.)

Příprava staveniště

Uvážlivě zvolte místo, na kterém budete domek stavět. Dbejte na to, aby vámi vybrané místo bylo co nejrovnější. Jako podklad doporučujeme:

  • zhutnělé štěrkové podloží s odvodňovacím kanálkem (vhodné pro domky na nářadí a menší zahradní chatky do 16 m²);
  • dlažba na pevném podkladu nebo zámková dlažba pod celou plochou chatky (pro místa s měkkým terénem, domky s větší zátěží podlahy nebo střechy);
  • litá betonová plocha (pro zahradní domky nad 16 m² a chatky z vysokou zátěží podlahy a střešní konstrukce; nutné i tam, kde se předpokládá pohyb terénu, nebo je v blízkosti vodoteč).

Spodní konstrukce

Základové hranoly by měly být zhotoveny z impregnovaných trámků. Rozložení trámků by mělo být co nejpravidelnější, s roztečí max. 60 cm. Nejdříve položte silnější trámy obvodové. Mezi ně vkládejte trámky podložní. Všechny trámky udržujte ve vodorovné poloze.

Na dobře upravené podloží rozmístěte základové hranoly
i (Zdroj: VLADEKO spol. s.r.o.)
Na dobře upravené podloží rozmístěte základové hranoly

Tip:

Aby zahradní domek dobře sloužil, musí být pevný, stabilní, odolný proti rozmarům počasí, hlavně velkému větru. Proto jsou zemní vruty velmi vhodné pro budování základů dřevostaveb, neboť dřevo díky zemním vrutům nepřijde do přímého kontaktu se zemí, a nepodléhá tak snadno vlivu vlhka či plísní. Drtivá většina zahradních domků je dřevěných, proto je volba zemních vrutů logickým krokem.

Zemní vruty se dají instalovat naprosto přesně za jakéhokoli počasí včetně mrazů, odolají povětrnostním vlivům a preventivně chrání dřevo, jež zůstává v suchu a nehnije. Jsou stabilní, protože při vlastním zavrtávání se zemina kolem nich stlačuje a zhutňuje. A co když je pozemek situován ve svahu? Vruty mají velmi široké použití, neboť se nabízejí v mnoha velikostech a s různým typem zakončení. Jsou tedy vhodné i pro stavění ve svahu.

Stavba stěn

Před montáží si srovnejte všechen dřevěný materiál podle typu. Urychlíte si tak následující práci. Jako první obvodová prkna použijte prkna bočních stěn a následně prkna přední a zadní. V rozích sledujte pravoúhlost. Obvodová prkna usazujte za pomoci gumového kladívka a montážního špalíčku.

Před montáží si srovnejte všechny části
i (Zdroj: VLADEKO spol. s.r.o.)
Před montáží si srovnejte všechny části

Usazení oken a dveří

Na přední straně sledujte výšku stavby zahradního domku. Dveře a okna vsazujte při postupném narůstání chatky. Obložky dveří a oken jsou součástí výrobku. Před usazením štítové části domku a střešních trámů jistěte dveře zavětrováním. Omezíte tak jejich pohyb při stavbě a tím možnost poničení a vychýlení ostatních spojů.

Nejdříve vsaďte dveře
Nejdříve vsaďte dveře (Zdroj: VLADEKO spol. s.r.o.)
Při dalším postupném narůstání chatky vsaďte okna
Při dalším postupném narůstání chatky vsaďte okna (Zdroj: VLADEKO spol. s.r.o.)

Montáž střešní konstrukce

Čelní a zadní stěna chatky je zakončena prvky s výřezy pro nosníky střešní konstrukce. Pokud jste drželi pravoúhlost v rozích, nasunete snadno nosníky do připravených výřezů. Výřezy jsou úhlované tak, aby nosníky tvořily k palubkovému záklopu rovnou plochu. Střešní palubky začněte skládat zepředu. Systémem pero drážka vytvořte obě plochy spojené na štítě střechy. Palubky upevněte na trámky hřebíky.

Pokud vám na konci nevyjdou obě strany ve stejné úrovni, došlo k tomu, že jste v průběhu natloukání palubek nesráželi jednotlivé palubky všude stejně. Pak je třeba konec zaříznout. Na střešní palubky našroubujte vruty z čela, vzadu i v bocích ozdobná prkna. Čelní prkna jsou obvykle s ozdobným oblým frézováním.

Nasuňte nosníky střechy do připravených výřezů
Nasuňte nosníky střechy do připravených výřezů (Zdroj: VLADEKO spol. s.r.o.)
Střešní palubky skládejte zepředu
Střešní palubky skládejte zepředu (Zdroj: VLADEKO spol. s.r.o.)

Montáž střešní krytiny

V základní verzi je domek opatřen černou pískovanou lepenkou. Tu v pásech rozviňte po ploše střechy a malými hřebíky připevněte ke střešním palubkám. Pásy překládejte tak, aby po nich voda stékala, začněte na spodním okraji a postupujte směrem vzhůru. Na hřebenu přeložte pás lepenky přes obě půlky v minimální šíři 40 cm.

Pískovou lepenku pokládejte v pásech a dbejte na správné překrytí jednotlivých kusů
i (Zdroj: VLADEKO spol. s.r.o.)
Pískovou lepenku pokládejte v pásech a dbejte na správné překrytí jednotlivých kusů

Podlaha

Při pokládání podlahových prken dbejte na to, aby byl napravo i nalevo u stěn stejný odstup. První prkno by mělo být položeno asi 5 mm od boční stěny, stejně tak prkno poslední. U každého spoje použijte dva hřebíky. Po dokončení přidělejte po obvodu lišty.

Nátěr

Po dokončení stavby zahradního domku ošetřete domek uvnitř i zvenku kvalitním lazurovacím nátěrem dle pokynů výrobce. V případě zvýšené vlhkosti okolí doporučujeme natřít podlahová prkna před jejich instalací.

Zdroj informací: VLADEKO spol. s.r.o.

Publikováno: 27. 8. 2022, Autor: VLADEKO spol. s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce