reklama

Samonosné oblouky - krytina pro drobné stavby i k prosvětlení budovy

O samonosných obloucích jsme již několikrát psali. Díky tomuto výrobku lze realizovat zastřešení bazénu za zlomkovou cenu, ale využít se dá i při stavbě drobných staveb, jako jsou různé přístřešky či stříšky, stejně tak při realizaci větších projektů, jako je prosvětlení hospodářské budovy. Díky samonosným obloukům se můžete pustit třeba do stavby přístřešku na auto nebo střechy na houpačku úplně sami.

i (Zdroj: Pama, a.s.)
Samonosné oblouky - krytina pro drobné stavby i k prosvětlení budovy (Zdroj: Pama, a.s.)

Sklolaminátový samonosný oblouk UNICOURVE dodává společnost Pama, a.s. včetně potřebných prvků pro kotvení dle výběru. Zákazník může díky Hobby programu pouze vybrat délku, počet, barvu oblouků, a způsob kotvení. Automatický systém po zadání typu nosné konstrukce dopočítá počet kotevních prvků. Krytina je vyráběna na míru a dodací doby jsou 4-6 týdnů od dokončené a potvrzené objednávky.

Samonosné oblouky - krytina pro drobné stavby i k prosvětlení budovy
Můžete si vybrat délku, počet, barvu oblouků, a způsob kotvení (Zdroj: Pama, a.s.)
Samonosné oblouky - krytina pro drobné stavby i k prosvětlení budovy
Sklolaminátový samonosný oblouk je vhodný pro zastřešení bazénu (Zdroj: Pama, a.s.)

Oblouky jsou průsvitně probarvené v trapézovém profilu. Vybírat můžete z barev opálová, transparentní či nebeská modř. Šířka je 1080 a 1075 mm, rozpon 1,50 až 7,35 m. Společnost dává záruku na odolnost vůči kroupám a 10 let záruku na UV ochranu. Použít je můžete na zastřešení bazénů, garáže, různých přístřešků, průchodů mezi budovami, ale také pro zastřešení tribun či sportovišť. Jsou montážně nenáročné, proto je můžete využít i pro jednoduché, ale pevné konstrukce, skleníky či pařeniště.

Samonosné oblouky - krytina pro drobné stavby i k prosvětlení budovy
Montáž není náročná (Zdroj: Pama, a.s.)
Samonosné oblouky - krytina pro drobné stavby i k prosvětlení budovy
Zastřešení posezení samonosným obloukem zvládnete svépomocí (Zdroj: Pama, a.s.)

Dokonalá konstrukce

Jak tedy na to? V případě, že jste správní kutilové a přístřešek si budujete svépomocí, tak mějte na paměti následující. Pro montáž samonosných oblouků potřebujete jednoduchou, ale pevnou a stabilní nosnou konstrukci, která bude zajištěna trvale proti rozestupu. Samovolným rozestoupením konstrukce při nadměrném zatížení sněhem, nebo bočním poryvu větru může nenadále dojít k trvalému poškození oblouků prolomením a zničení vašeho pracně vybudovaného díla.

Dokonalá konstrukce
Při montáži je nejdůležitější pečlivé založení oblouků na zkosenou podkladovou část (Zdroj: Pama, a.s.)
Dokonalá konstrukce
Pro montáž samonosných oblouků potřebujete jednoduchou, ale pevnou a stabilní nosnou konstrukci (Zdroj: Pama, a.s.)

Před započetím montáže určitě budete potřebovat krytinu, vrut (tex), podložku, případně nástavec (příslušenství dodá Pama, a.s. do 48 hodin v pracovní dny). Aku šroubovák, metr, tužku, prostředky pro dodržení pitného režimu a šikovné ruce – ty dodáte vy.

Při započetí montáže je pro výsledné dílo nejdůležitější kvalitní a pečlivé založení oblouků na zkosenou podkladovou část. Toto mějte vždy na paměti, pokud jde o krytinu v obloucích. Konstrukci v místě dotyku s obloukem musíte přizpůsobit zaúhlováním – kovovou konstrukci opatřete zkosenými patkami, dřevěnou konstrukci seříznutím hrany přizpůsobte na položení oblouku. Rozmístění kotevních prvků vychází z jednoduchého pravidla. Po obvodu vždy po dvou kotevních sadách do každé spodní části trapézu. Předvrtání kotevních bodů doporučujeme, ale není to podmínkou.

Dokonalá konstrukce
Přístřešek na auto může mít více využití (Zdroj: Pama, a.s.)
Dokonalá konstrukce
Pod obloukem můžete uskladnit naštípané dřevo (Zdroj: Pama, a.s.)

POZOR! V průběhu montáže není nutné vstupovat na krytinu, jeli ovšem tato nutnost nevyhnutelná, vstupujte na krytinu za následujících podmínek: Tabulka přípustných hodnot zatížení: osoba do 80 kg - pevná podložka o ploše více jak 1 m2, osoba do 100 kg - pevná podložka o ploše více jak 1,5 m2, osoba nad 100 kg - zavoláme souseda s váhou do 80 kg s podložkou 1 m2 a zajistíme občerstvení...

DOPORUČENÍ: Při montáži doporučujeme dodržovat pitný režim tak, abyste nebyli vystaveni riziku dehydratace, a zároveň jste nadměrnou hydratací neohrozili přesnost montáže.

Dokonalá konstrukce
i (Zdroj: Pama, a.s.)
Samonosné oblouky lze využít i na zastřešení malých zahradních staveb, třeba houpačky

Pokud jste při montáži postupovali dle zdravého kutilského rozumu a našich instrukcí, měl by být výsledek dokonalý. Nic tedy nebrání kolaudaci dobře odvedeného díla.

TIP: Již před započetím montáže doporučujeme zajištění surovin pro kolaudaci, protože pokládka pomocí programu HOBBY PROGRAM je rychlá a snadná. POZOR: Rozhodně nedoporučujeme započetí kolaudace během montáže. Konečný výsledek by nemusel být dosažen. DOPORUČENÍ: V případě, že kolaudace je spojena i s opékáním, rožněním či jinou tepelnou úpravou pokrmů a vyžaduje tedy manipulaci s otevřením ohněm, opravdu se přesvědčte, že kouřovod z topeniště nebo samotný otevřený oheň je umístěn mimo dosah předmětu kolaudace. V opačném případě by pravděpodobně došlo k narušení nebo dokonce nenadálému ukončení kolaudace.

NÁŠ TIP

Doporučujeme se podívat přímo do prodejny, ať už je to pobočka v Praze Řepích nebo přímo v sídle v Ostrově nad Oslavou. Nejen, že si rovnou na místě můžete prohlédnout různé typy krytin, dozvědět se spoustu užitečných rad, ale také ušetříte nemalé peníze. Díky osobnímu přístupu ke každému zákazníkovi vám pracovníci firmy pomohou spočítat potřebné množství materiálu, díly uříznou na míru, a pokud máte možnost odvozu, vše vám pomohou naložit do přistaveného vozíku či auta.

Že neradi někam jezdíte? Objednejte si vzorky krytin přímo k vám domů. Stačí na stránkách www.shop.pamaas.cz vyplnit svou adresu do objednávkového formuláře a sadu vzorků obdržíte zcela zdarma. Pak stačí jen objednat vybraný sortiment a počkat, až vše dorazí k vám domů.

Publikováno: 25. 6. 2020, Autor: Pavla (text), Pama, a.s. (text a foto), Profil autora: Redakce