reklama

Máte malý dětský pokoj? Řešení: Patrová postel

I v malém pokoji zařídíte dětem skvělé bydlení. Patrové postele umožní získat dost místa pro hry a později i pro plnění školních povinností. Úložné prostory skryjí všechny potřebné věci a s přidanou skluzavkou se místnost změní v báječné eldorádo.

Máte malý dětský pokoj? Řešení: Patrová postel

Zařizování dětského pokoje bývá často opravdu obtížným rébusem. I malou místnost totiž musíte vybavit ke spaní, hrám, ale také k učení u pracovního stolu. Máte více dětí a pro všechny činnosti jen omezený prostor malého pokojíku? Pořiďte jim patrové postele a palandy. Potíže s místem vám pomohou vyřešit také úložné prostory pod postelí, nebo police a regály bezpečně připevněné na zdi. Místo vám skvěle ušetří i zvýšená patrová postel s pracovním stolem, který umístíte spolu se židlí a skříňkami do volného prostoru pod ní.

Patrové postele jsou pro děti prima, ale nezapomeňte na bezpečnost

Při nákupu patrových postelí nezapomeňte na bezpečnost, vybírejte především konstrukčně stabilní a pevné výrobky. Změřte si vzdálenost horního lůžka od stropu. Měla by umožnit dítěti pohodlné a bezpečné sezení, raději ale počítejte s výškou dospělého. Máte v pokoji dostatek místa? Pořiďte sem třeba velice oblíbenou postel se skluzavkou. Návštěvy kamarádů pak budou jednou velkou hrou a děti z pokoje hned tak nedostanete. Místo žebříku zvolte k výstupu dětí na horní postel spíše boční schůdky, doplňte je třeba provazovým zábradlím.

Patrovou postel Arneba z e-shopu MT-nábytek.cz můžete v případě potřeby rozložit i na dvě obyčejné postele.
Patrovou postel Arneba z e-shopu MT-nábytek.cz můžete v případě potřeby rozložit i na dvě obyčejné postele.

Vsaďte na tradiční materiál, tedy klasické borovicové nebo smrkové dřevo. Při montáži zkontrolujte spoje, nesmí se v žádném případě viklat nebo posunovat. Prohlédněte i zaoblenost veškerých rohů a vyčnívajících částí. Prověřte také pevnost bočnic a u horní postele nejméně čtvrtmetrovou výšku zábrany proti pádu. Podle různých odborných dobrozdání právě na horní postele nepatří malé děti do šesti let. V každém případě vyberte takový typ, kde boční zábranu náhodou neuvolníte. Pokud je u postele žebřík, tak alespoň 30 cm široký a s hloubkou nášlapu dětského chodidla aspoň 9 cm.

Při nákupu zvolte raději standardní rozměr postele, vydrží více let

Zdá se vám, že by dítěti stačila menší lehací plocha postele? Za pár let byste se museli při nákupech rozhodovat znovu. Zvolte standardní rozměr 200 × 90 centimetrů, lůžko vydrží až do studentského věku. Třeba při návštěvách výborně poslouží i lůžko s šířkou 120 cm, protože se na něm mimořádně vyspí i dvě děti. S věkem stoupající nároky na úložné prostory vyřešte u spodní postele výsuvnými šuplíky pro uložení všech pokladů.

Hračky nebo lůžkoviny můžete uložit do šuplíků pod patrovou postelí Alfa z internetového obchodu MT-nábytek.cz.
Hračky nebo lůžkoviny můžete uložit do šuplíků pod patrovou postelí Alfa z internetového obchodu MT-nábytek.cz.

Nejen u dospělých podporuje zdravý spánek kvalitní matrace. Patří i do patrových dětských postelí. Vyberte ji tak, aby poskytovala co nejlepší oporu tělu. Je páteř dítěte při poloze na boku v jedné rovině? Koupili jste dobře. Zejména u menších dětí nezapomeňte z praktických důvodů k matraci dokoupit pratelný potah.

Částečně překryté postele jsou dostupnější a mají další místo i pro stůl

Výběr „patrovky“ nebudete mít kvůli široké nabídce snadný. Pokud vám nevyhovuje sortiment díky atypickým rozměrům pokoje, nebo se vám nabídka nelíbí, nechte si ji vyrobit na míru. Investice to ovšem bude výrazně dražší. Dětskou patrovou postel můžete mít již od 4 300 Kč, ale dá se pořídit i za více než 11 000 korun. Zajímavým řešením je částečné překrytí postelí v půdoryse. Ušetříte další místo, protože pod ni bez problémů dáte psací stůl, hrací kout nebo úložné prostory. Alternativou je i postel na kolečkách, kterou na noc vysunete a přes den uložíte pod horní lůžko.

Elegantní patrovou postel Gina z e-shopu MT-nábytek.cz pořídíte ve třech velikostech, včetně roštů a matrací.
Elegantní patrovou postel Gina z e-shopu MT-nábytek.cz pořídíte ve třech velikostech, včetně roštů a matrací.

Zařizování dětského pokoje je v tuzemských podmínkách práce na dlouhodobé etapy. Místnost totiž postupně přechází v útočiště pro předškoláka, školáka a případně ještě později pro studenta. Výbavu tedy budete obměňovat alespoň jednou do osamostatnění vašeho potomka. Už ze začátku počítejte s místem pro ukládání bobtnajících hromad hraček a oblečení. Normy stanoví zhruba 14 m2 na jedno dítě, samostatné lůžko a pracovní plochu, ideálně v rozměru 120 × 70 cm. Se zvyšujícím se věkem vašich potomků ale berte v úvahu, že si do vybavení a barevnosti nechají mluvit čím dál tím méně.

Pořídili jste svým dětem do pokoje patrové postele? Napište do komentáře pod článkem, který výrobek vás nejvíce oslovil, a poraďte ostatním čtenářům s výběrem.

Publikováno: 14. 2. 2016, Autor: Jiří Macík, MT nábytek (text a foto), Profil autora: Redakce