Knihovna je vyrobena z borového masivu a spárovky, ale stejně tak ji můžeme vyrobit z lamina nebo odýhovaného materiálu. Záleží na tom, co se nám hodí ke stávajícímu zařízení pokoje.
Odsazením knihovny ode zdi vznikne užitečný úložný prostor. Za užší částí knihovny se ukryjí police, za širší částí najdou místo dlouhé předměty jako jsou lyže, rybářský prut, žehlicí prkno a skládací sušák na prádlo. Aby dveře při otevírání nepřekážely, vyměnili jsme klasické otevírací za posuvné.
Postup
V minulém dílu jsme si ukázali, jak vyměnit otvírací dveře za posuvné a připravit úložné police. Police úložného prostoru nyní sundáme a než postavíme rámy knihovny, můžeme odšroubovat i podpěrné úhelníky, aby při výrobě knihovny nepřekážely.
Knihovna je kotvena ke stropu pomocí malých hranolků 4×7 cm, které musí být stejně daleko od stěny, vzdálenost je o něco větší než hloubka polic. Ve stropě si předvrtáme otvory pro hmoždinky, do hranolku předvrtáme díry menším vrtákem.
Připevněný hranolek bude sloužit jako doraz pro opření a připevnění knihovny. Hranolek by měl být asi o 1cm dál než jsou police na kovových konzolách. Hranolky připevníme pomocí delších vrutů do hmoždinek ve stropě za obě části knihovny.
Prostor za knihovnou máme připraven, můžeme tedy začít se skládáním knihovny. Vymyšlena a připravena je jako jednoduchá skládačka. K jejímu spojení nám postačí vyrobit si jednoduché rámečky, které nám zároveň budou sloužit jako sokly. Tímto systémem šetříme vždy jednu mezistojnu.
Rámečky na sokly jsou z 8 cm vysokých proužků dřeva, široké jsou jako police knihovny a hloubka je cca o 2 cm menší než hloubka boků.
Boky spojíme s rámečky. Z vnitřní strany připevníme rámeček ke stojce pomocí vrutů do dřeva. Musíme dát pozor, aby vruty neprošly skrz.
U prostřední stojky je rámeček z obou stran, ke spojení můžeme použít delší spojovací šrouby. Jednotlivé díly provrtáme a pevně stáhneme dohromady. Na celkovou výrobu knihovny budeme potřebovat 6 rámečků. Stejné použijeme dolů jako sokly i nahoru na uzavření knihovny.
Zadní a boční části nepohledové strany spodních rámečků můžeme pro úsporu materiálu vyrobit z odřezků. Stojky s rámečky spolu pevně spojíme vždy minimálně dvěma vruty nebo šrouby s matkou.
Díly opatříme zády z bílého sololitu, který připevníme malými hřebíčky se širší hlavou. Sololit může být i ve stejném desénu jako je použitý dřevěný materiál.
Takto postupně postavíme oba dva díly knihovny, samostatný i zdvojený se středovou příčkou. Knihovnu srovnáme tak, aby za ní zůstal naměřený úložný prostor podle polic za kratší částí.
Nyní hotovou knihovnu opatřenou zády přisuneme těsně k policím a zapřeme ji o horní hranolek, který jsme připevňovali ke stropu. Delšími vruty k němu knihovnu přes horní rámeček připevníme.
Nyní můžeme změřit přesně díl nade dveřmi, který oba díly vzájemně spojí. Záda budou opět ze sololitu přitlučeného malými hřebíčky.
Díl je celkově hlubší než celá knihovna, musíme k jeho hloubce připočítat i prostor za knihovnou. Část rámečku u spojovacího dílu musíme zachovat, aby zapadal do celkové sestavy knihovny.
Pro pohodlné přichycení a spojení dílů si střední díl uchytíme pomocí svěrek a spojíme pomocí spojovacích šroubů, pro něž si nejprve předvrtáme otvory v patřičné výšce. Aby se materiál při předvrtávání otvorů nevyštípl, podložíme si druhou stranu špalíčkem dřeva.
Nyní je celá sestava knihovny hotová. Proto se můžeme rozmyslet a naměřit uzavření prostoru za knihovnou pomocí jednotlivých dvířek. Vhodný je pianový pant a dorazový magnet a malá, nepříliš vyčnívající úchytka, případně otvor vyvrtaný vykružovací pilkou.
Knihovnu zaplníme dle potřeby dostatečným počtem polic. Aby bylo ukládání knížek šikovné a použití knihovny variabilní, vyvrtáme dírky pro podpěrky polic v cca 4–5cm rozestupech po celé knihovně. Police pak rozmisťujeme libovolně dle potřeby.
Aby knihovna nepůsobila moc mohutným a úzkým dojmem, můžeme spodní prostor uzavřít jednoduchými dvířky pojíždějícími v plastových lištách.
Horní lištu přivrtáme do dřeva malými vruty se zápustnou hlavou, spodní můžeme přilepit pomocí oboustranné lepicí pásky.
Publikováno: 19. 2. 2008, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce