reklama

Pár tipů pro úspěšné lepení

Lepení je tiché, čisté, bezprašné, jednoduché a rychlé. Proč tedy nelepit? Mnohé z nás odradil předchozí neúspěch. Kolikrát se vám stalo, že to prostě nedrželo? Lepit se totiž musí umět. Představíme vám pár nejzákladnějších pravidel, na co si dát při lepení pozor.

Pár tipů pro úspěšné lepení

Pár základních pravidel, ať lepíte cokoliv:

Jděte na to hlavou. Asi nebudete lepit těžký lustr, nebo poličku ke zdi, která má velmi úzký profil a plocha pro lepení je malá. Lepidlo vždy potřebuje k něčemu přilnout, čím větší je plocha, tím lépe drží.

Pár základních pravidel, ať lepíte cokoliv:
Pár základních pravidel, ať lepíte cokoliv:

Výběr správného lepidla je alfou a omegou správného lepení. Existuje nepřeberné množství lepidel, každé je ovšem vhodné na něco jiného. Když se chystáte na rekonstrukci, nebo něco stavíte, bývá neocenitelným pomocníkem montážní lepidlo. Montážní lepidla se používají pro lepení celé řady věcí. Jsou ideální pro lepení obložení na stěnu, lepení pracovních desek, schodnic, parapetů, prahů nebo podlahových a soklových lišt. Dají se použít pro různé opravy, jako například pro opravu uvolněného sedáku na židli, pro přilepení vypadlé dlaždice na podlaze v chodbě, nebo pro přilepení věcí v kuchyni či v koupelně, jako jsou háčky na ručníky, zrcadlo (zde dejte pozor, aby lepidlo bylo určené pro lepení zrcadel), drobné poličky, lišty atd. S mnohými montážními lepidly lze pracovat i ve vlhkém prostředí, proto je možné i lepení v exteriéru. Spolehlivě s nimi přilepíte poštovní schránku, domovní číslo, zvonek nebo jmenovku na dveře.

Pár základních pravidel, ať lepíte cokoliv:
Pár základních pravidel, ať lepíte cokoliv:

Jak vybrat správné montážní lepidlo? Důležité je, jaké materiály lepíte, v popisech na každém lepidle musí být uvedeno, které materiály lepí. Některá montážní lepidla jako např. Pattex ONE FOR ALL lepí většinu často používaných materiálů, je tedy univerzálnější. Zohledněte, zda lepíte ve vlhkém prostředí, např. v koupelně nebo venku na domě či zahradě a vybírejte lepidlo vhodné pro lepení nejen v interiéru, ale také v exteriéru. Další věc, berte v úvahu, co lepíte. Jestliže je věc těžší vybírejte montážní lepidla s větší počáteční pevností jako např. již zmiňovaný Pattex ONE FOR ALL.

Čistota je půl úspěchu. Lepidlo nedokáže dobře přilnout ke znečištěnému nebo zaprášenému podkladu a tak nemůže lepená věc držet. To platí pro všechna lepidla. Plochy, na které nanášíme lepidlo, je tedy potřebné zbavit zbytků starého lepidla, omést a odmastit. Většinou se na to hodí smetáček a hadr s čističem (aceton, líh). Čistič nechte odvětrat, pak teprve nanášejte lepidlo. Při lepení na stěny, je potřebné lepit na pevný podklad. I když stěnu ometete, mohlo by se stát, že malba se odloupne a můžete lepit znovu. Zde pomůže jednoduchý test. Vyzkoušejte přilnavost malby tak, že nalepíte v místě lepení zkusmo lepicí pásku. Pokud při strhnutí pásky dojde i k porušení malby, je třeba malbu před lepením odstranit.

Pár základních pravidel, ať lepíte cokoliv:
Pár základních pravidel, ať lepíte cokoliv:

Lepení těžších věcí, nebo lepení na svislé povrchy či dokonce na strop je vždy i pro profesionála obtížnější. V minulosti si odborníci zvykli lepené věci na plochách fixovat, aby nedošlo k posunu. To je ovšem technicky složitější a relativně pomalé. V současné době je možné toto náročnější lepení řešit jinak. Je potřebné používat kvalitní montážní lepidlo jako právě zmíněný Pattex ONE FOR ALL, které má vynikající přilnavost a vysokou okamžitou pevnost. Díky těmto vlastnostem dokáže lepený materiál během chvilky pevně přilnout k podkladu a nesjíždět. Proto pak není zapotřebí lepenou věc fixovat. Lepení je tak pohodlnější a rychlejší.

Pár základních pravidel, ať lepíte cokoliv:
Pár základních pravidel, ať lepíte cokoliv:

Když lepíte těžší věci, nebo budete lepit na nakloněné nebo kolmé ploše, hodí se větší síla lepidla. Montážní lepidlo Pattex ONE FOR ALL je silákem na slovo vzatým. Vyznačuje se extrémně velkou počáteční pevností, dokáže unést až 350 kg/m2. Díky této schopnosti se stalo toto montážní lepidlo jedničkou a nejsilnějším lepidlem značky Pattex. Vysokou počáteční pevnost oceníte zejména při již zmíněném lepení těžších materiálů, nebo lepení na svislý povrch nebo na strop. Pattex ONE FOR ALL dokáže udržet i těžší desky jako obklad kuchyňské linky bez předchozí fixace. S Pattexem ONE FOR ALL snadno přilepíte velké zrcadlo na stěnu, nebo obkladové desky, opravíte s ním schody, přilepíte pracovní desku nebo parapet, opravíte s ním uvolněný práh nebo připevníte přechodovou lištu. Můžete s ním lepit v interiéru, stejně jako v exteriéru.

Pár základních pravidel, ať lepíte cokoliv:
Pár základních pravidel, ať lepíte cokoliv:

Pattex ONE FOR ALL je velmi univerzální. Je určen k lepení většiny savých i nesavých materiálů, jako jsou cihla, keramika, beton, dřevovláknité a dřevotřískové desky, sádrokarton, překližka, přírodní kámen (tloušťka min. 10 mm), MDF, dřevo, kov, tvrzené PVC, polystyren, sklo, plasty, lakované povrchy, zrcadla. Dále lze použít k vyplnění spár v kovových i dřevěných konstrukcích, ventilacích a klimatizacích. Další výhodou je snadná aplikace z kartuše, to znamená, že není potřeba velké mužské síly, ale lepidlo dokáže použít bez větších problémů i žena.

www.pattex.cz

Publikováno: 14. 4. 2016, Autor: Pattex (text a foto), Profil autora: Redakce