reklama

Druhy pergol

Pergola v našich zahradách již dávno zdomácněla. Název je odvozen z latinského pergula a znamená krytí. Tento okrasný prvek zahradní architektury slouží především k vytvoření krytého místa, dělí prostor nebo vytváří intimní zákoutí.

Druhy pergol
Druhy pergol
Druhy pergol
Druhy pergol
Druhy pergol

V podstatě všechny pergoly slouží pro vytvoření klidu a soukromí ve vybrané části zahrady, kde lze posedět s rodinou nebo přáteli. Porostlá pergola chrání před sluncem, zastřešená i před deštěm. Pergoly pro posezení můžete již během stavby napevno osadit lavicemi a stolem, nebo používat nábytek mobilní. Tento druh pergol může být částečně uzavřený nebo poskytovat krytý výhled do zvláště přitažlivé části zahrady, například na jezírko, skalku nebo květinový záhon.

Druhy pergol
Druhy pergol
Druhy pergol
Druhy pergol

Dělicí pergolou opticky oddělíme užitkovou část zahrady od okrasné. Vznikne tak kout pro letní kuchyni, gril, dětské hřiště nebo bazén. Rohová pergola může kromě soukromí a ochrany před pohledy kolemjdoucích pro zahradní posezení sloužit i jako přístřešek pro auto. Pergoly pro popínavé rostliny bývají tvořené bránami a oblouky, které jsou konstruované jako opory pro popínavé rostliny, často mají zakomponované i květináče, z nichž rostliny raší, anebo mají horní trámy uzpůsobené k zavěšení pěstebních nádob.

Publikováno: 31. 5. 2016, Autor: JARA (text), Pavel Zeman (foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.