reklama

Jak vyčistit interiér auta?

Je po prázdninách. Děti brečí, rodiče se radují. A tatínci obzvlášť. Dva měsíce museli ve zpětném zrcátku trpělivě sledovat, jak jejich ratolesti kreslí nanukama po čalounění, sladkými šťávami zalévají sedačky a jak při nočních přejezdech slintají všude kolem.

Jak vyčistit interiér auta?

V létě dostává interiér auta zabrat, ať už děti vozíte, nebo ne. Proto jsme pro vás dali dohromady pár tipů na to, jak vyčistit interiér auta, díky kterým mu vrátíte předprázdninovou slávu, a to za použití věcí, které najdete doma.

Jak vyčistit interiér auta?
Jak vyčistit interiér auta?

První pomoc při čištění interiéru auta

Každé auto má asi pětkrát víc přihrádek a různých úkrytů, než si myslíte. Proto prozkoumejte všechny záhyby, kam by mohl váš andílek něco nacpat. Pokud máte tu možnost, vyndejte z auta sedačky. Celý proces čištění bude rychlejší a pohodlnější.

Nastupuje vysavač. Vyčištění interiéru auta je možností otestovat všechny ty roztodivné nástavce, které celý rok nepoužíváte. K vysávání si vezměte starý zubní kartáček. Zaschlý písek a prach na hůře dostupných místech jednoduše smetete do hubice. Chlupy a vlasy snadno odstraníte za pomocí froté ručníku nebo rukavice z mikrovlákna.

První pomoc při čištění interiéru auta
První pomoc při čištění interiéru auta

Multifunkční jedlá soda

Jako velký pomocník se při čištění interiéru auta osvědčila jedlá soda. Dokáže vás zbavit nejen přebytečné vlhkosti, ale také zápachu a zatuchlosti. Sodu rozsypte po sedačkách a kobercích a nechte ji přes noc působit. Druhý den ji vysajte vysavačem.

Pokud jedlou sody smícháte s trochou vody, vznikne kašička, která je vhodná pro čištění mastných skvrn na čalounění. Ať už jste si do auta sedli namazaní opalovacím krémem nebo vám od úst upadl kus řízku, kašička z jedlé sody vše vrátí do původního stavu.

Multifunkční jedlá soda
Multifunkční jedlá soda

Jedlá soda se hodí téměř na všechno. Když ji smícháte s vodou v poměru 50 gramů prášku na 1 litr vody a použijete utěrku z mikrovlákna, můžete hravě vyčistit nejen světlomety, chromování a okna, ale i koberce. Ty pak osušte měkkým suchým hadrem, který nepouští vlákna.

Pokud máte v autě kožené sedačky, můžete na mastné fleky použít benzín zředěný s vodou. Pak už stačí povrch jen umýt hadříkem namočeným v mýdlové vodě. Obecně ale platí, že pro údržbu kožených interiérů jsou vhodnější přípravky pro to určené.

Multifunkční jedlá soda
Multifunkční jedlá soda

Profesionální řešení

Pokud se nechcete spoléhat na „babské rady“, můžete použít profesionální, avšak cenově dostupnou techniku. Kärcher kromě klasických vysavačů nabízí také tepovače pro mokré vysávání. Tímto strojem odstraníte z čalounění i to, co nejsilnější vysavače ne. Tepovač navíc najde využití i v domácnosti.

Princip je jednoduchý. Z hlavice tryská voda s čistícím nebo impregnačním roztokem. Vzápětí je voda vysávána. Ve chvíli, kdy je nádoba na špinavou vodu plná, přístroj se automaticky zastaví. Budete se divit, na čem jste si hověli!

Profesionální řešení
Profesionální řešení

Válka proti vlhkosti

Po každém mokrém, ať ručním nebo strojovém čištění nechte auto dobře vyschnout a vyvětrat, ať se vyvarujete zatuchlému zápachu. Nic také nezkazíte, když do interiéru umístíte sáček se solí. Nejenže udrží interiér svěží, ale v létě řeší ranní mlžení skel a v zimě vnitřní námrazu.

Pokud v autě kouříte, umístěte do auta přes noc misku s rýží, moukou nebo kávou. Nejenže tyto látky také absorbují vlhkost, ale především neutralizují zápach cigaretového kouře.

Pečovat o interiér auta se vyplatí. Čistý interiér hodnotu auta rozhodně nesníží. A navíc je to vaše vizitka. Nikdy nevíte, koho povezete.

Válka proti vlhkosti
Válka proti vlhkosti

Publikováno: 14. 9. 2016, Autor: Kärcher (text a foto), Profil autora: Redakce