reklama

Chov okrasných ptáků po celý rok venku

Máte-li v plánu pořídit si okrasné ptactvo, určitě přemýšlíte i o tom, jak s ním naložit v zimních měsících. Pokud si chcete ušetřit starosti, určitě se poohlédněte po druzích, které bez problémů přečkají venku i v zimě.

i (Zdroj: Depositphotos)
Ptačí voliéra pro chov okrasných ptáků po celý rok venku (Zdroj: Depositphotos)

Které druhy okrasných ptáků jsou vhodné

Ve venkovní voliéře lze z okrasných ptáků chovat v podstatě všechny australské papoušky. Patří sem rozely, korely, andulky i další druhy. Ty i ve svých přírodních podmínkách přežívají zimy venku a jejich anatomie je tomu uzpůsobena. Z pěvců potom zimu venku bez problémů zvládnou kanáři či zebřičky.

Okrasní vodní ptáci jsou další vhodnou volbou, která vám umožní jejich bezproblémový venkovní chov i v zimě. Podmínkou je samozřejmě vodní plocha – její velikost se bude odvíjet od druhu ptáka. Pokud s chovem začínáte, vhodným druhem jsou kachničky karolínské či mandarínské – postačí jim malá vodní plocha i výběh a běžnou zimu přečkají bez zvláštních opatření.

Kachnička mandarínská
i (Zdroj: Depositphotos)
Kachnička mandarínská je okrasný pták vhodný pro začínající chovatele

Ať už si nakonec vyberete jakýkoli druh okrasného ptactva, ověřte si, jakým způsobem je možné jej do České republiky dovážet a zda se sem dostal legálně. Ptáci potom musí být označeni kroužkem, který umožňuje jejich identifikaci.

Důležitou poznámkou je, že zimu bez problémů venku zvládnou okrasní ptáci, kteří jsou venku odchovaní a stihnout do zimy přepeřit. Musí to být silné a zdravé kusy, které ve vhodné voliéře se závětřím přečkají zimu – vyhledávají pak v zimních měsících sníh i vodu na koupání.

Vhodná voliéra

Aby okrasné ptactvo zvládlo bez úhony venku i zimní měsíce, je třeba ptákům poskytnout vhodné podmínky. Dostatečně velká voliéra je základ. Je ideální, aby byla spojená se zahradním domkem, který bude sloužit nejen jako místo, kde uskladníte krmení a pomůcky pro chov, ale může být i zimovištěm pro ptáky.

Andulky
i (Zdroj: Depositphotos)
Andulky patří mezi okrasné ptactvo, které je možné chovat celoročně venku

Tam, kde domek nemůžete nebo nechcete mít, je další možností vytvořit okrasnému ptactvu dostatečné závětří – minimálně dvě strany je nutné opatřit dřevěnými deskami či zděnými stěnami a vytvořit pevnou střechu. Tato opatření je ochrání před průvanem a srážkami. Zároveň vám tyto úpravy přijdou vhod nejen v zimě, ale i v létě, kdy budou ptáci chráněni před sluncem, nebo v nepřízni počasí před deštěm. Další podmínkou jsou potom v zimě silnější bidla, která dovolí ptákům při usednutí na ně si nohy plně zakrýt peřím a nedochází tak k omrzlinám.

I pro okrasné vodní ptáky je vhodné mít voliéru či alespoň oplocený pozemek. Výška plotu má být zhruba 1 metr s pletivem s oky širokými nejvíce 3 centimetry, případně může být plot vytvořený z latí s rozestupy také maximálně 3 centimetry. Kvůli škodné zvenku stojí za úvahu také přidání elektrického ohrazení.

U vodních okrasných ptáků platí, že jim přes zimu budete muset zajistit úkryt – postačí starý chlívek, kurník, nezateplená bouda – podlahu pokryjte slámou, aby ptáci nespali ve vlhkém prostředí, pak přečkají zimní měsíce zcela bez problémů.

Bažant paví
i (Zdroj: Depositphotos)
I větší hrabavá drůbež snese bez problémů rozmary počasí po celý rok

Krmení v zimě

Okrasní ptáci chovaní i v zimě ve venkovních voliérách nepotřebují kromě vytvoření závětří žádné další speciální podmínky. Je ovšem vhodné jim upravit krmnou dávku, a to tak, aby obsahovala více olejnatých semen a ořechů – energie z tuků jim bude sloužit k vytváření tepelné energie. Nevhodné je v tomto období podávání naklíčených semen, protože může docházet k jejich namrzání a hnití či plesnivění.

Vodní okrasní ptáci potom celoročně vyžadují pastvu, kterou lze v případě potřeby nahrazovat či doplňovat zelenými listy salátu, zelí, kedlubny, květáku a podobně, zrní s převahou pšenice, v zimě je přikrmte kompletní granulovanou směsí.

Papoušek
i (Zdroj: Depositphotos)
Okrasní ptáci si sníh dokážou užívat – je součástí jejich přirozeného prostředí

Publikováno: 29. 2. 2020, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová