Úzká dlouhá místnost, která kdysi sloužila jako pokojík pro služku, se po zbudování sníženého patra proměnila v dětský pokoj s vyvýšenou postelí a šatnou.
Postup stavby patra:
Zvýšené patro na spaní bude samostojné, protože stěny malého pokojíčku jsou z tenkých příčkových cihel, do nichž není možné patro zasekat. Patro bude stát na stojnách připevněných ke stěně. Podlaha ho zpevní a rozepře do stran.
Na stojnách, na kterých bude patro stát, vytvoříme kapsu pro vložení podélného prkna s výřezy. Na zakrácené stojny přišroubujeme asi 50 cm dlouhé odřezky tak, aby přečnívaly přesně o šířku prkna u stěny, tedy 12 cm.
Aby se nám kovové profily, které budou tvořit rošt pod podlahu patra, neposouvaly, přišroubujeme na prkno u stěny hranolky 30 cm dlouhé a stejně silné jako 2,5 cm kovové profily. Mezi nimi necháme prostor pro vložení profilu.
Kovové profily o čtvercovém průřezu 2,5 cm zakrátíme přesně podle zužujících se stěn úzké místnosti. Zakrácení provedeme pilkou na kov nebo úhlovou bruskou. Okraje řezu začistíme jemným pilníkem.
Nejsnazší a nejlevnější vytvoření šatny pod patrem bude, když spustíme šatní tyč z kovového profilu. Proto do prvního u stěny a posledního u konce vyvrtáme asi 30 cm od stěny malý otvor pro provlečení pevného provázku nebo lanka.
Pletené lanko s příměsí syntetického materiálu pro snadné protažení nahřejeme nad svíčkou a zatavíme do špičky. Výšku tyče nad zemí snadno zajistíme stahovací hadicovou objímkou. K zakoupení je v železářství nebo u benzinové pumpy.
Šatní tyč připevníme tak, aby byla asi 10 cm pod budoucí podlahou patra. Je-li to možné, můžeme umístit i dvě šatní tyče pod sebou na kratší oblečení a využít tak prostor pod patrem jako šatnu co nejlépe.
Kvůli zužování stěn pokládáme podlahu patra tak, že nejprve položíme jednu část. Druhou pak posuneme tak, aby přesah zůstal na první desce, a obkreslíme jej tužkou. Označený přesah odřízneme pomocí pilky.
Volnou nohu v prostoru doplníme prknem ke stěně do tvaru L. Vzájemně obě sešroubujeme vruty. Doplněná stojka přečnívá 50 cm nad podlahu patra, je vyšší než původní nohy a vytváří nám tak opěru pro zábradlí.
Kvůli úspoře místa si místo schodů na patro vyrobíme jednoduchý ribstol. Silnější kulatinku o průměru 3,5 cm použijeme na stupně. Budeme jich potřebovat 5–6, podle výšky patra. K vrtání použijeme pevný nebo nastavitelný vrták.
Vrtáme ve stojánku do hloubky asi dvou třetin síly materiálu. Na délku kulatinky zakrátíme pomocí čepovací pilky v pokosnici. Do otvorů naneseme lepidlo a pomocí svěrek ribstol stáhneme. Můžeme využít i popruhové stahováky.
Po zaschnutí lepidla ribstol povolíme a smirkovým papírem na špalíčku zakulatíme hrany stojek. Dlouhými vruty potom ribstol připevníme k levé části zábradlí. Stojku přišroubujeme i k přednímu kovovému profilu a ke stěně.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 19. 5. 2009, Autor: Pavel Kutil Zeman (text, foto), Profil autora: Redakce