Králíky většinou chováme pro určitý účel, a tím je kromě chovu králíka jako mazlíčka hlavně užitkovost – ať už je to chov na maso či práce plemenářská. V obou případech je nezbytná březost králičí samice a následný porod mláďat.
Čas na první připuštění a březost
Doba pro první březost a porod u králíků je dána jejich věkem a vyspělostí. Rozhodně se nevyplatí nikam spěchat. Moc brzkým připuštěním můžete králíka tzv. podtrhnout a nebude už dál růst, což se samozřejmě projeví na kvalitě mláďat. U samice to znamená nízkou mléčnost a malé potomky, u samce pak malý počet mláďat, a to ve všech dalších vrzích.
- Samice musí být chovatelsky dospělá – musí mít dané stáří, a hlavně hmotnost pro konkrétní plemeno, ačkoli pohlavní dospělost nastává mnohem dříve.
- Obecně lze říci, že velká plemena se připouští kolem 10. měsíce, střední zhruba v 8 měsících, malá a zakrslá plemena můžete připouštět už v 6 měsících.

Poznejte říji
Pro úspěšně zajištění březosti je samozřejmě nutné zjistit, kdy je samice v říji a spojení s králíkem tak bude účinné a plodné. Říje trvá 2 až 5 dnů a opakuje se po zhruba 17 dnech. U samice je možné říji i vyvolat vyvolat, ale počet mláďat potom bude menší.
- Změny na zevních pohlavních orgánech – zduření, zarudlá a překrvená sliznice jsou jasným příznakem říje,
- změny v chování – neklid, agresivita, či naopak nezvyklý klid, snížený příjem krmiva, trhání chlupů a stavba hnízda,
- samice otírají spodní čelist, pysky či krk o různé předměty v kotci,
- králíky je možné připouštět celoročně, ovšem jako nejvhodnější se ukazuje březen a duben, následně pak září a říjen, kdy ovšem bývá procento úspěšných připuštění nižší.

Příprava na porod
Březost po připuštění u králíka trvá 28 až 35 dní, s nižším počtem mláďat se většinou doba prodlužuje. Březost můžete poznat podle následujících indicií:
- Nejlépe lze březost poznat pohmatem, palpací, ale je nutné už mít cvik a při neodborné manipulaci může dojít k poškození plodů,
- pokud dáte samici po 5 až 8 dnech znovu do kotce k samci, bude se dalšímu páření bránit,
- samice se může rozdílně chovat oproti normálu – může být tedy klidnější či naopak aktivnější,
- bude přibývat na váze, od druhé poloviny březosti se jí bude zvětšovat břicho, k nejvyššímu nárůstu hmotnosti dojde pak až těsně před porodem, tedy ve 4. týdnu,
- začne si zhruba ve 4. týdnu, běžněji však jen několik málo dnů před porodem, stavět hnízdo (pokud si srst vytrhává a hnízdo staví už 14 až 17 dní po připuštění, jedná se o březost falešnou),
- během celé doby březosti samici co nejméně stresujte – mezi rušivé elementy patří zbytečné vyrušování, nečekané změny v krmných dávkách, hluk atd. Na konci březosti se vyvarujte i zvedání a přenášení samice, protože touto manipulací hrozí potrat.
Březost u králíka končí porodem, na který je vhodné se připravit:
- Před termínem zajistěte, aby samice měla klid, důležité je to zejména u prvorodiček, které bývají více nervózní,
- klec musí být čistá a vystlaná měkkou podestýlkou, ideální je sláma, případně je možné použít boxy se stelivem, tzv. kotiště (rozměry 60x35x30 cm s vyvýšeným vchodem, aby se mláďata nedostala ven), vše připravte zhruba 5 dnů před termínem porodu. Kotiště přinášejí mnoho výhod, jako je příjemnější a přirozenější prostředí pro samici i mláďata, díky odnímatelnému víku také snadnou kontrolu mláďat v hnízdě,
- kotec můžete zvenku zakrýt dekou, aby uvnitř vzniklo přítmí. Přečtěte si také tip, jak vyrobit vlastní králíkárnu.

Porod
Porod, kterým končí březost králíka, většinou nezaznamenáte, protože probíhá v noci či brzkých ranních hodinách.
- Zajistěte samici dostatek vody, bude mít po porodu žízeň,
- porod je většinou záležitost rychlá a trvá několik minut podle počtu mláďat,
- samice právě narozené mládě očistí a odloží do hnízda,
- běžné ztráty čerstvě narozených králíků jsou kolem 10 %,
- s každým mládětem zároveň odchází i lůžko, rodí se slepá a holá, jsou velmi citlivá na změny teplot – pokud je tedy samice vytahá z hnízda, bez rychlého návratu nepřežijí,
- pokud je po porodu samice ve stresu, a týká se to zejména prvorodiček, může se stát, že samice roztahá mláďata po kotci, případně je udupe. Stát se to může i již zkušené samici, pokud nebude mít dostatečný klid.

Mladé kontrolujte
Po úspěšné březosti a porodu přišel čas postarat se také o úspěšný odchov mladých.
- Samici vyndejte při ranním krmení z kotce a důkladně ji pohlaďte, aby se vám na ruce dostal její pach,
- prohlédněte hnízdo a mrtvá či nestandardní mláďata odstraňte. Stejně tak byste měli odebrat mláďata, která jsou nadpočetná – je jich více než samičích struků. Můžete je podložit jiné samici nebo utratit,
- hnízdo po kontrole upravte,
- samici vraťte zpět až po nějaké chvíli a ještě ji odměňte něčím dobrým, aby neměla potřebu hned kontrolovat hnízdo,
- kontrolu opakujte minimálně ještě jednou, třetí až pátý den po porodu – mrtvá mláďata či pozůstatky po porodu mohou kontaminovat celý vrh.
- Později nezapomínejte na lékařskou prohlídku a očkování.

Krmení
Zabřezlé samici králíka zajistěte vhodnou stravu:
- Krmivo nesmí být v žádném případě závadné,
- v posledním stádiu březosti podávejte krmivo bohaté na bílkoviny s vysokou energetickou hodnotou a dostatkem minerálů,
- pomyslete na to, že čím kvalitnější krmivo samice dostane, tím budou její mláďata životaschopnější. Dopřát jim můžete čerstvě posekanou trávu.
TIP
Přečtěte si také návod jak rychle a snadno vyrobit letní, zahradní výběh pro své králičky. V podzim zase nezapomínejte na pečlivou zimní přípravu.
Publikováno: 26. 2. 2020, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)
, Profil autora: Lenka Tajbrová