reklama

Víte, jak si vybrat nábytek do předsíně?

Nábytek do předsíně je podceňován. Při zařizování domu přichází na řadu obvykle jako poslední. Jenže to není dobře. Předsíň je přece vstupní branou do každého domova. Vítáme v ní všechny příchozí. Podle toho, co zde uvidí, si pak udělají finální obrázek nejen o vašem bydlení, ale i o vás. Víte proto, jak vybrat nábytek do předsíně, bez čeho se neobejdete ani v malé předsíni? Pokud ne, nevadí, rádi vám poradíme.

i (Zdroj: Depositphotos)
Víte, jak si vybrat nábytek do předsíně? (Zdroj: Depositphotos)

Jak vybírat nábytek do předsíně

Nábytek do předsíně vybírejte s citem. Je důležité, aby korespondoval s dalšími místnostmi v domě (především s těmi, s nimiž je předsíň spojena). Poprat se musíte rovněž i s malým prostorem, a také s praktickou stránkou zařízení předsíně. Předsíň nemusí být zaplněná nábytkem, aby byla pěkná, uklizená, praktická a funkční. Při zařizování neopomíjejte její výzdobu.

Nábytek do předsíně
i (Zdroj: Depositphotos)
Nábytek do předsíně má funkční i designovou roli

Jaký materiál se hodí do předsíně?

Předsíň je obvykle nejtmavší místností v bytě, bez denního světla. Více se sem proto hodí nábytek světlejší barvy. Dokáže prostor prosvětlit a opticky zvětšit. Malé předsíni mohou pomoci i prosklené dveře. Co se týká materiálu, nejlepší je samozřejmě ten masivní. Pravdou však je, že většina moderního předsíňového nábytku je v současné době vyrobena především z lamina nebo desek MDF. Výhodou těchto materiálů je jejich cena a snadná údržba.

Tmavá předsíň
i (Zdroj: Depositphotos)
Do předsíně se hodí kvalitní a snadno udržitelný materiál

Bez jakého nábytku se předsíň neobejde?

V předsíni není nutné mít ten nejdražší nábytek. Klidně při zařizování můžete použít i nějaké starší kousky, jimž vdechnete nový život. Nábytek do předsíně vybírejte především podle velikosti předsíně, a dále pak podle počtu členů v domácnosti. Vše je důležité si důkladně promyslet, zvlášť pokud je prostor malý. Při zařizování předsíně byste měli rovněž myslet i na případnou návštěvu. V předsíni nesmí v žádném případě chybět botník, věšák vhodný k odložení bund a kabátů. Praktické jsou také organizéry (koše, krabice) pro odložení klíčů, rukavic a dalších drobností. Pokud vám to prostor dovolí, jistě v předsíni oceníte, když si zde budete moci na něco sednout.

Předsíň
i (Zdroj: Depositphotos)
Bez jakého nábytku se předsíň neobejde?

Nábytek do předsíně - předsíňová stěna

Nábytek do předsíně, to je především předsíňová stěna. Předsíňovou stěnu tvoří věšák, šatní skříň, botník a zrcadlo. Existují i takové, které se hodí do malé předsíně. Na předsíňovou stěnu se hodí věšáky. Odkládat zde můžete nejen svrchní části oblečení, ale i kabelky, deštníky, klobouky a batohy.

Předsíňová stěna
i (Zdroj: Depositphotos)
Předsíňová stěna je velmi praktickým nábytkem, její součástí je věšák, botník, skříň a zrcadlo

Skříň v předsíni

Pokud vám to prostor umožňuje, můžete si dovolit umístit do předsíně také skříň. Do velké skříně se dá uložit oblečení, obuv a další nezbytnosti. Pokud se pro tento typ skříní rozhodnete, doporučujeme vám, abyste si pořídili takovou, jež je vyvedena v tlumenějších odstínech.

Dostatek prostoru
i (Zdroj: Depositphotos)
Dostatek prostoru v předsíni umožňuje do místnosti umístit velkou skříň

Pokud v předsíni nemáte místa nazbyt

Pokud v předsíni nemáte moc volného prostoru, místo předsíňové stěny můžete použít závěsné systémy na dveře. Dobrým nápadem jsou třeba prosté háčky. Další možností je i stojací věšák.

Stojací věšák
i (Zdroj: Depositphotos)
Když v předsíni není místa nazbyt, hodí se i stojací věšák

Botníky

Vedle odkládací plochy botník představuje nejdůležitější součást předsíně. Při výběru botníku vezměte v úvahu počet členů v domácnosti, a také počet obuvi, kterou zhruba máte. Uzavřený botník by měl mít v zadní části odvětrání. Nejúspornější variantou co se prostoru týče, je výklopný botník. Při jeho výběru si dejte pozor na hloubku zásuvek, aby se tam vaše boty skutečně vešly. Do malých předsíní se hodí i závěsné botníky, které je možné upevnit na dveře nebo zeď. Nízké botníky pak můžete používat i jako lavice. I u nich se vyplatí pořídit si takové, které mají kvalitní odvětrávání.

Odkládací plochy
i (Zdroj: Depositphotos)
Vedle odkládací plochy má v předsíni důležitou roli i botník. Ten pak může mít různou podobu

V předsíni je dobré mít si na co sednout

Jakmile budete mít místo, kam si pověsit svrchní oblečení a odložit boty, zvažte, zda se vám do předsíně nevejde lavička. Ta může sloužit i jako botník, nebo pod ní můžete vložit různé krabice nebo košíky na rukavice, šály a podobně. Do velké předsíně si můžete dovolit umístit i pohodlné křeslo.

Malá předsíň
i (Zdroj: Depositphotos)
Vždy je dobré, když si v předsíni můžete u obouvání sednout

Doplňky do předsíně

Doplňky do předsíně nemusí mít pouze estetickou roli, měly by být i praktické. Takovým skutečně praktickým doplňkem v předsíni je například stojan na deštníky. Podobně je tomu i se zrcadlem. Zvětšuje prostor, působí dekorativně, odráží světlo a je rovněž praktické. Podle prostoru pak předsíň doplňte o další dekorace. Je jich mnoho. Do předsíně se hodí třeba váza s květinami, sošky, lampy, obrazy a také i skříňky na klíče.

Zrcadlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Vhodným doplňkem předsíně je zrcadlo. To působí nejen dekorativně, ale i zvětšuje prostor, odráží světlo, a hlavně je i praktické

Publikováno: 2. 2. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová