reklama

Uložení sezonního oblečení na zimu a úklid šatny: jak ušetřit co nejvíce prostor?

Na letní období máme hezké vzpomínky. Bylo slunečno a teplo. Podle toho jsme v průběhu léta také přizpůsobili svůj šatník, kde hlavní slovo mělo tričko, krátké kalhoty nebo příjemné letní šaty. Jenže nyní, kdy se k nám zimní období blíží mílovými kroky, přemýšlíme nad tím, jak uložit toto sezonní oblečení na zimu. Pokud máme k dispozici velký prostor ve skříních, pak není problém. V případě nedostatku prostoru však sáhněme po praktických úložných boxech nebo pytlích, které nás zbaví mnoha starostí.

Uložení sezonního oblečení na zimu a úklid šatny: jak ušetřit co nejvíce prostor?

Sezonní oblečení a péče o něj před uložením

Pokud jsme se rozhodli začít s velkým úklidem domácnosti a jednou z činností má být i uklizení sezonního oblečení z léta, pak začněte tak, že všechno oblečení nejprve vyperete v pračce. Bohatě stačí šetrný program na 30 °C bez aviváže, pouze s pracím prostředkem. Postupně takto vyperete všechny oděvy z letního období, necháte proschnout a vyžehlíte. Moderní uživatelé bílé techniky zajisté vlastní sušičku prádla, která zajistí, že během pár hodin bude prádlo nejen vyprané, ale i dokonale vysušené.

Při použití boxů je s nepořádkem v oblečení konec
Při použití boxů je s nepořádkem v oblečení konec

Máte oblečení kam uložit?

Nejde tak ani o to, mít k dispozici dostatek úložných boxů na prádlo, ale tyto boxy musíte mít kam dát, aby vám nepřekážely. Například velké vestavěné skříně mají dostatek prostor pro uložení oblečení, a tak se vyplatí si nějaké místo ponechat, případně skříň přeskládat takovým způsobem, aby se nějaký volný prostor objevil. Ubude vám tak mnoho starostí.

Velký úložný box na oblečení pojme velké množství letních šatů
Velký úložný box na oblečení pojme velké množství letních šatů

Úložné boxy a krabice

Aby se vám oblečení dobře skladovalo, roztřiďte si jej podle velikosti na jednotlivé hromádky. Následně jej můžete šikovně naskládat tak, že maximálně využijete kapacitu úložných prostředků, které jste si pořídili. V poslední době se vrací do módy používání kartonových krabic s víkem, které jsou k zakoupení v každém obchodě s doplňky pro domácnost. Nákupem také šetříte přírodu, protože papír pro výrobu těchto krabic je vyroben většinou z recyklovaného papíru. V případě, že se taková krabice po nějakou dobu nepoužívá, pak je možné ji složit a dát někam do rohu skříně, kde nezabírá prostor. Plastové úložné boxy na kolečkách s tuhým víkem se hodí například pro uložení velké spousty oblečení pro malé děti. Kapacita těchto boxů je samozřejmě velká, nicméně ve skříních jsou hůře skladovatelné, protože se mohou maximálně tak vsunout do sebe, ale ne rozložit. Proto je nutné v případě jejich pořízení ponechat ve skříních také více volného prostoru.

Ve velké skříni lze použít několik kartonových krabic najednou
Ve velké skříni lze použít několik kartonových krabic najednou

Když máte skříně s téměř neomezeným prostorem

V době moderních obrovských vestavěných skříní, které si mnohokrát majitelé bytů a domů nechávají vyrábět a montovat na klíč, nebývá s úložnými prostory pro sezonní oblečení problém. Skříně bývají běžně koncipovány jako velkokapacitní, a tak třeba jejich horní část můžete použít jako úložiště letního oblečení, které teď nebudete potřebovat. Vrchní část je totiž hůře přístupná, ale její kapacita se dá takto šikovně využít.

Vestavěná skříň s několika zásobníky na sezonní oblečení
Vestavěná skříň s několika zásobníky na sezonní oblečení

Další tipy pro uložení sezonního oblečení

  • Dobrým pomocníkem můžou být i uzavíratelné transparentní pytle s přípojkou pro hubici vysavače. Vlivem odsátí vzduchu tak nehrozí případné napadení oblečení molem, který se v našich šatnících přeci jen čas od času objevuje, a škody pak bývají velké. Odsátím také zmenšíte rozměry pytle na minimum, čímž dosáhnete další úspory skladovací kapacity.
  • Kromě kartonových boxů a velkokapacitních plastových kontejnerů na oblečení existují ještě další typy, které v šatníku v rámci úklidu sezonního oblečení na zimu využijete. Velmi šikovné jsou například praktické textilní boxy se zavíracím zipem, jednoduše je vložte do prostoru pod vaší postel a ve skříni vám zůstane volné místo.

Publikováno: 4. 12. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce