reklama

Topidla do dílny pro příjemnou práci bez zimy

Topení v dílně se začíná řešit vždy, když začne být chladno a mrazivo. Vždy požadujeme mít pro nás vhodné řešení, které nás finančně nezruinuje. Aby ale topení v dílně bylo odpovídající, pohlížejte na něj zásadně podle velikosti prostor a počtu pracovníků. Jaká topidla do dílny můžete využít? A co použití krbových kamen nebo plynového kotle, jde o řešení, které se do takových prostor hodí?

Topidla do dílny pro příjemnou práci bez zimy

Topidla do dílny pro krátkodobé použití

Pokud potřebujete rychle vytopit malý prostor, kde budete po relativně krátkou dobu, pak přijde vhod klasický teplovzdušný ventilátor. Jeho velkou výhodou je rychlý nástup topení, velmi snadná obsluha a malé rozměry, díky kterým je zařízení snadno umístitelné vedle stolu nebo dveří, kde nezabere moc místa a efektivně zatočí s chladným prostředím. Pro pohodu v zimě i létě by měly být topné spirály vypínatelné, aby v horkých dnech naopak přístroj pomohl s ochlazováním horkého vzduchu, který se v uzavřených dílnách a menších halách téměř nehne. Podobný, ale výkonnější efekt nabízejí elektrické přímotopy, které jsou velmi oblíbené, ale mají větší spotřebu energie. Jejich hlavními přednostmi je tichý chod, minimalistický design, velice snadné ovládání a také časovač, který zapne zařízení ve chvíli, kdy je potřeba. Tak si můžete například nastavit, aby přímotop začal topit hodinu před tím, než do dílny přijdete.

Větší elektrické topidlo, fungující na infračerveném principu
Větší elektrické topidlo, fungující na infračerveném principu

Infračervená topidla i pro venkovní použití

Infrazářič je velmi zajímavým typem vytápěcího zařízení. Disponuje velmi kompaktními rozměry, snadnou obsluhou a především pak možností použití i ve venkovních prostorách, jako jsou pergoly, altány nebo kryté zahradní terasy. Podstatou funkce je generování infračerveného záření, ohřívající předměty ve vaší blízkosti. Nedochází ke zbytečnému ohřívání vzduchu, které by kladlo velkou náročnost na výkon topidla a bylo by zdrojem ztrát.

Pro větší dílny už chce přemýšlet nad pořízením topného systému s radiátory
Pro větší dílny už chce přemýšlet nad pořízením topného systému s radiátory

Přímotopy na plyn a olej

Určitou možností pro občasné přitápění, ale pouze v důsledně odvětraných prostorách, jsou turbínové ohřívače, spalující plyn, naftu nebo topný olej. Jejich výhodou je velice malý elektrický příkon a z toho důvodu velice nízká spotřeba elektrické energie. Vlivem spalování propanbutanu nebo tekutých paliv ale dochází v topidle ke spalování vzdušného kyslíku, což tyto topidla prakticky znemožňuje použít v uzavřených prostorách bez řádného odvětrání.

Klasická kamna na dřevo jsou v dílnách poměrně oblíbená
Klasická kamna na dřevo jsou v dílnách poměrně oblíbená

Kamna na tuhá paliva

Kamna na dřevo jsou ve většině dílen oblíbenou volbou. Malé a větší pracovní prostory, vybavené odtahem v podobě komína s řádně zrevidovanou spalinovou cestou je možné vytápět i tímto způsobem. Například v menších prostorách sáhnete po klasických kamínkách s prosklením, které jsou vyrobeny z masivních ocelových profilů. Tam, kde je zapotřebí vytápět prostory větší, přichází ke slovu krbová kamna, vybavená výměníkem, čerpadlem, expanzní nádrží a několika radiátory. Díky tomu jedním zdrojem účinně a rychle vytopíte několik místností najednou.

Plynový kotel vyžaduje odbornou instalaci a servis, velkým dílnám se ale vyplatí
Plynový kotel vyžaduje odbornou instalaci a servis, velkým dílnám se ale vyplatí

Profesionální řešení v podobě plynového kotle

Velké dílny s několika pracovníky by měly mít zajištěno teplo tak, aby obslužné požadavky byly naprosto minimální. Pokud je v místě k dispozici přívod zemního plynu, pak je výborným řešením pořízení plynového kotle, který do sebe integruje jak topení, tak zdroj teplé vody pro potřeby. Plynový kotel je napojen na vodovod a radiátory, kdy inteligentní elektronika řídí ohřev na všechny způsoby. Když ráno přijdete do dílny, již máte prostory vyhřáté a nemusíte řešit roztápění kamen nebo vysokou spotřebu elektřiny, danou použitím několika přímotopů, které jsou v tomto ohledu neekonomické.

Publikováno: 27. 11. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce