reklama

Zázrak zvaný infrasauna

Známe to všichni z filmů: zpocení naháči nejdříve uvolněně sedí v příjemné dřevěné kabině, následně metají kozelce ve sněhu, prolamují led v řece a vzájemně se lískají březovými metličkami. A všichni vypadají šťastně a proklatě zdravě. Naše unavené a zvadlé tělesné schránky jim mohou jen závidět.

Zázrak zvaný infrasauna

Vlastně již nemusejí, protože infrasauna se dnes prodává jako kabina, kterou si jednoduše nainstalujete třeba do pokoje. V infrasaunách není třeba topit dřevem, i když štípání polen člověka také dobře zahřeje. V dnešní době však většinou čas znamená peníze, a pohodlí je nade vše.

Pro vlastnosti infrasauny existuje přirozená konvekce – teplý vzduch stoupá ke stropu, kam je tlačen studeným vzduchem, nacházejícím se nad podlahou. Člověk zde vysoké teploty vzduchu i po delší dobu (5, 10 i více minut) snáší relativně dobře. Každé porušení ochranné vrstvy však pociťuje jako pálení na kůži – to vzniká hlavně při prudkých pohybech, které víří vzduch.

Jak to, že se tělo ani při teplotách téměř 100 °C neuvaří? Zajistí to především extrémní sucho, které infrasauna poskytuje. V něm se pot může prudce odpařovat, a tak ochlazuje pokožku na teplotu kolem 41 °C. Pokud by odpařování potu bránilo vyšší procento vlhkosti vzduchu nebo zakrytí kůže látkou, pot se neodpaří, kůže se neochladí a tělo se přehřeje. Víte, že ženy se potí o něco méně než muži, a že děti se zpotí velmi rychle?

Proti změnám teploty se organismus přirozeně brání: cévy se rozšíří, krevní oběh zrychlí. Také tep – obvykle proti normálu až dvojnásobně. Krevní tlak kolísá jen mírně, z normálu nevybočuje. Neurohumorální ochranný systém, tzv. hypofýza – nadledvinka, reaguje jednak zvýšeným vylučováním nadledvinkových hormonů, jednak změnami v hospodaření se solemi a vodou, což je pro náš zdravotní stav příznivé. Díky uvolněným hormonům cítíme mimo jiné úlevu ve svalech a kloubech, a také zvláštní pocit štěstí: jejich množství takto vyloučené v infrasauně totiž odpovídá léčebným dávkám, jaké sníme v hormonálních lécích…

Čtyřlístek odpovědí na otázku, proč se saunujeme

1. Tonus neurovegetativního systému, který se v teple zvyšuje, je po ochlazení ještě výraznější, takže činnost srdce se zklidní, uvolní se a prohloubí dýchání, bolesti kloubů či svalů a křeče zažívacích orgánů ustoupí. Změna přirozeně působí i na stěny mozkových cév, takže někdy mohou zmizet i úporné migrény.

2. Trpíte nespavostí? Po použití infrasauny nejspíš už nebudete: zklidní totiž naše vnímání a utlumí předchozí rozrušení. Určitě oceníme, že v naší bláznivé době častý stres, tísnivé pocity, nervozita a neklid ustoupí. Jak se tělo okysličí, výrazně se podpoří i tvorba protilátek. (Ale pozor: nesprávným postupem můžeme naopak neurovegetativní funkce porušit…)

3. Ale sauna není jenom lék. Působí především preventivně: zvýší naši odolnost, posílí obranné schopnosti organismu a zlepší nervově-cévní reflexy. Jedy, které v sobě máme, se z těla masivně vyloučí v potu. Proto ten, kdo se saunuje pravidelně, proti zbytku populace až desetkrát sníží riziko onemocnění horních cest dýchacích. Chrání se před vznikem či recidivou revmatických chorob vznikajících třeba na základě přechozené chřipky. Chce to ovšem pravidelnost: mezi jednotlivými lázněmi je nejlepší interval jeden až dva týdny.

4. A proč se ještě saunovat? Není co tajit – je to totiž nesmírně příjemné!

Více informací na www.marimex.cz.

Publikováno: 23. 10. 2010, Autor: Jiří Jan, Marimex (text), Marimex (foto) , Profil autora: Redakce