reklama

Sněhuláci

Sněhulák patří k oblíbeným zimním motivům. Podle toho, jak ho provedete, může být veselý, zasmušilý nebo naopak dovádivý. Dá se s ním výtvarně jednoduše kouzlit, stačí kouličky těla různě naklánět i deformovat, a tak zmrzlíci snadno bruslí, zametají, kloužou se na louži a podobně.

Sněhuláci

Děti malují rády a určitě mají za zimních podvečerů dlouhou chvíli. Kupte jim skleněné hrnečky, misky nebo talířky (opravdu levné a tvarově čisté kousky seženete v OD Ikea, ale i v domácích potřebách), barvy na sklo a ukažte jim, jak se s nimi pracuje. Pokud pomalují i misky a talířky, mohou pro sebe nebo pro své kamarády vytvořit veselé zimní sety na čaj, pudink nebo sušenky.

Sněhuláci - tipy na vyšívání a malování na sklo
Sněhuláci - tipy na vyšívání a malování na sklo

Zručnější holčičky (nebo ve spolupráci s maminkou) mohou sněhuláka vyšít jednoduchou křížkovou technikou nebo řetízkovým stehem na kousek vhodné látky (například kanava, panama, bílá tkanina s pravidelnou vazbou) a tu pak nalepit na krabičku z lepenky, do které vloží drobné dárky.

Sněhuláci - tipy na vyšívání a malování na sklo
Sněhuláci - tipy na vyšívání a malování na sklo

Dobrá rada:

Barvy na sklo kupte vypalovací a po zaschnutí dejte nádoby vypálit do trouby, pak se mohou mýt. Skleničky, hrnečky a misky pomalujte z vnější strany, aby se z nich dalo jíst. Talířky ze stejného důvodu dekorujte na spodní straně. (Při práci s barvami a při vypalování v troubě postupujte vždy podle návodu, uvedeného na obalu konkrétního výrobku.)

Náš tip:

Pokud si seženete ubrousky se zimními dekory a s motivem sněhuláků, nemusíte na sklo malovat, ale pracujte technikou dekupáže. Sněhulák se bude dobře vyjímat i na obrázku na stěnu do dětského pokoje, který bude ještě zajímavější, když použijete 3D techniku: části obrázku vymodelujete z vhodné hmoty – například Plastic Art light (Nerchau), přilepíte na podklad a přes reliéf pak nalepíte ubrousek, nebo jej přemalujete akrylovými barvami.

Na plošném obrázku můžete koule těla vystřihnout z lepenky a pokračovat stejným způsobem. Pro docílení plastického efektu lze použít také 3D lak. Jedná se o průhledný akrylový lak s hustější konzistencí, kterým zvýrazníte třeba oči, mrkev nebo knoflíky na těle sněhuláka, větvičku či koště.

Připraveno ve spolupráci s časopisem Dekor.

Publikováno: 23. 12. 2010, Autor: Helena Štětinová (text), Dekor (foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.