reklama

V koupelně pohodlně a bezpečně

Při stavbě nového a rekonstrukci stávajícího bydlení byste se neměli zabývat pouze módními trendy, ale myslet do budoucna. Každý z vás jednou zestárne, může se zranit, nebo nastane čas, kdy je zapotřebí postarat se o nemohoucí rodiče, nebo handicapovaného člena rodiny. Pro ně je byt s rozdílnými podlahovými úrovněmi, mnoha prahy, s úzkými dveřmi a chodbičkami, nebo hladkými podlahami doslova a do písmene náročnou překážkovou dráhou. A nejvíc se tento problém týká koupelny.

V koupelně pohodlně a bezpečně

Pokud nad těmito slovy právě máváte rukou, představte si, že jste si zlomili nohu či ruku, sádra je přes rameno či koleno, které nemůžete ohnout. Máte doma francouzské hole, berle nebo alespoň hůl? Vezměte si je na pomoc a vydejte se na nich bytem. Možná zjistíte, že projít dveřmi širokými 60 cm s nataženou nohou a překonávat prahy není tak jednoduché, jak se zprvu zdálo (a to úraz jen markýrujete a nemáte bolesti).

V koupelně jste nejspíš uklouzli po dlaždicích, do vany se bez pomoci nedostanete (nesmíte si přece namočit sádru) a na WC jste spíš než usedli dopadli pěkně z výšky. A co kdybyste měli zraněnou ruku? Vezměte to bytem ještě jednou, a teď si zkuste, jak se vám otvírají dveře, či jak pouštíte vodu. Při sezení na židli si zase uvědomte, kterak se dosáhne z vozíku na baterie, splachovadlo apod. Nejspíš se již na celou věc díváte novýma očima.

Ale vraťte se ke koupelně, kterou především musíte vyřešit co nejbezpečněji a nejpohodlněji. Proto byste plánování výstavby nebo rekonstrukce koupelny a následně jejímu zařízení měli věnovat velkou pozornost. Záleží samozřejmě na velikosti prostoru a na dispozičním řešení bytu nebo domu, v němž se koupelna buduje. Při generální rekonstrukci je její plánování jednodušší. Můžete vybourat a zvětšit prostupy dveří, zbavit se prahů, položit protiskluzovou dlažbu, předělat elektroinstalace, rozvod vody a odpadu.

V koupelně pohodlně a bezpečně
V koupelně pohodlně a bezpečně

Společnosti Ideal Standard dodává na trh vanu First, která je vysoká pouze 48 cm. Dobře se do ní vstupuje jak malým dětem, tak starším a méně pohyblivým lidem.

Když vybíráte zařízení – obklady, sanitu i armatury, myslete na to, že vám věčně nebude třicet. Pokud máte malou koupelnu, okamžitě se naskytne otázka, zda volit vanu nebo sprchový kout. Ideální je mít obojí, máte-li doma vozíčkáře, zvítězí sprchový kout. V případě vany obecně platí, že její výška by neměla přesáhnout 60 cm, což však je pro staršího nebo nepohyblivého člověka dost velký fyzický problém, a také jsou zde obavy z uklouznutí při překračování hrany vany. Proto se zaměřte na modely, do nichž se snadno vstupuje.

V koupelně pohodlně a bezpečně
V koupelně pohodlně a bezpečně

Vana Azalee (Delecroix) s bočním vstupem

Existují také vany, jejichž boční stěnu lze otevřít, protože má vodotěsná dvířka. V tomto případě se jedná vysloveně o bezbariérovou vanu s protiskluzovým povrchem pro bezpečnou koupel s pohodlnou sedací plochou vybavenou opěrátkem. Dvířka jsou opatřena speciálním silikonovým těsněním proti úniku vody. A umožňují snadný vstup, posazení i vstávání díky nainstalovanému madlu. Vany jsou přizpůsobeny tak, aby je majitel mohl používat bez pomoci asistující osoby.

V koupelně pohodlně a bezpečně
V koupelně pohodlně a bezpečně

Pak jsou tu sedací vany s modelovaným vnitřním prostorem, kde je dovnitř integrováno sedátko a tělo je přitom díky dostatečné hloubce celé ponořeno do vody. Do běžných modelů se dá pořídit vkládací či závěsné sedátko a před vanu přistavit dobře konstrukčně řešený schůdek a připevnit bezpečné madlo (lze je koupit třeba v prodejnách zdravotnických potřeb), ale pro nemohoucího nebo staršího člověka to může být poněkud krkolomné řešení.

V koupelně pohodlně a bezpečně
V koupelně pohodlně a bezpečně

Bezpečné a pohodlné mytí zajistí vkládací nastavitelné vanové sedátko z produkce Gozmetal (některé typy se prodávají také s opěrkami zad).

V koupelně pohodlně a bezpečně
V koupelně pohodlně a bezpečně

V případě sprchového koutu nebo kabiny je záhodno instalovat vaničku tak, aby byla pokud možno mírně zapuštěná do podlahy, nebo s ní tvořila jednolitou plochu. Sprchovací místo pro vozíčkáře počítá s prostorem 140×140 cm a s protiskluzovou úpravou. Uvnitř nesmí chybět sedátko. Ve sprchových kabinách bývá ve výbavě, do sprchového koutu jej lze instalovat v pevné i sklopné verzi, nebo se prodávají speciální židle, určené právě do těchto míst.

Nejideálnější je vystavět sprchový kout s dveřmi a podlahu vybavit koupelnovým kanálkem. Ten umožňuje bezbariérový přístup do vnitřního prostoru. Použitím tohoto systému se docílí kompaktní podlahy, nerezový rošt kanálku velmi elegantně oddělí sprchový prostor od suché části koupelny. K bezpečnému provozu v koupelně patří protiskluzová úprava podlah, dna van i sprchových vaniček a rozmanitá madla v pevném i sklopném provedení.

V koupelně pohodlně a bezpečně
V koupelně pohodlně a bezpečně

Rovněž oceníte snadno ovladatelnou pákovou baterii, s níž jednoduchým pohybem jednou rukou (i loktem) namícháte požadovanou teplotu vody. Zapomenout nesmíte ani na termostatické baterie, kde navolíte teplotu a uživatel se nemůže opařit.

V koupelně pohodlně a bezpečně
V koupelně pohodlně a bezpečně

Umyvadla s ustupující přední hranou usnadní dosah baterie.

V koupelně pohodlně a bezpečně
V koupelně pohodlně a bezpečně

Velkým pomocníkem pro nemohoucí uživatele jsou rozmanité úchyty k umyvadlu.

Umyvadla

Umyvadla pro vozíčkáře by měla být umístěna níže, než klasické modely. Baterie je pak snadno dosažitelná. Sifon je speciálně upravený, aby nepřekážel vozíku. Špatně chodící lidé i senioři se často opírají o předměty, které je obklopují. Umyvadlo by se tak mohlo pod váhou těla uvolnit ze stěny a pádem způsobit těžký úraz. Tento problém vyřeší dlouhá boční madla po stranách, na něž lze věšet ručníky.

Umyvadla
Umyvadla

Pohodlné bezpečí lze v koupelnách i na toaletách snadno zajistit několika vhodně zvolenými madly.

Toaleta

I k toaletě lze připevnit madlo, kterého se senior přichytí. Opět je možnost volit mezi pevnou nebo sklopnou verzí. Vyrábějí se také vyšší modely toalety pro lidi, kteří se špatně shýbají. Pro vozíčkáře jsou nejvhodnější speciální zvýšené nebo prodloužené produkty a závěsná WC mísa. Ta umožňuje přiblížit se k míse tak, aby se stupadla vozíku dostala pod WC a rovněž její výška se dá přizpůsobit konkrétním požadavkům. Protože se do každé koupelny nebo WC nevejde bidet, zaměřte se při výběru na tzv. přídavné bidety, tedy WC vybavené sprškou, například Coral Spring.

Toaleta
Toaleta

Kromě již výše zmíněných madel pořiďte do koupelny určitě náklopné zrcadlo a třeba ještě sedačky do sprchy či stupínky k vaně. Pro zcela imobilní členy rodiny jsou k dispozici i vanové zvedáky.

Produkty do bezbariérových koupelen již na náš trh dodává celá řada firem, namátkou jmenujme například společnosti Gozmetal, Meyra, Sapho, Delecroix, Grohe, Ideal Standard, Laufen nebo Jika. Právě dvě posledně jmenované značky nabízejí do koupelen ucelený program pro handicapované.

Publikováno: 20. 2. 2011, Autor: Helena Štětinová (text), Gozmetal, Jika, Ideal Standard, Delecroix, Sapho (foto), Profil autora: Redakce