reklama

Drátěné oplocení

Vymezení prostoru pro vlastní soukromí je v našem podvědomí hluboce zakořeněné - zkrátka „odsud až támhle je to jenom moje!“ A tak se vůči okolí oddělujeme ploty, přičemž v případě drátěného plotu takové ohrazení ani příliš nebije do očí.

Drátěné oplocení

Styl

Styl
Styl
Styl
Styl

Obecně platí, že celkový vzhled oplocení vyplývá z výběru materiálů, jejich vhodného použití a vztahu takové stavby k domu i okolí. Dobře zvolený plot působí příjemným dojmem nejen při pohledu z ulice, ale i z domu ven.

Vstupní část je pohledově nejdůležitější, proto se budeme snažit, aby působila esteticky a navíc ladila se sousedními objekty. V praxi se většinou plot staví vpředu z dražších materiálů, kdežto po bocích a vzadu z levnějších, takže v případě zděného oplocení z čelní exponované strany můžeme drátěný plot klidně použít na zbývajících stranách.

Barva plotu

Barva plotu
Barva plotu
Barva plotu
Barva plotu

Při výběru oplocení pozemku se držme zásady, že v jednoduchosti je krása. Nejlépe uděláme, když plotu ponecháme jeho přirozený vzhled: kovovému materiálu sluší barvy bílá, šedá, černá, případně přírodní zelená. Dřevěnému plotu vhodnou lazurou zvýrazníme strukturu dřeva. A pokud si zvolíme drátěné oplocení – je-li poplastované, bývá zelené – což je ideální barva pro živé ploty.

Živý plot a pletivo

Živý plot a pletivo
Živý plot a pletivo

Pokud vhodně nakombinujeme pletivové oplocení s živými keři, získáme kromě estetického vjemu i přirozenou zvukovou izolaci a účinnou bariéru proti prachu. Výška takovéhoto plotu se může pohybovat v rozmezí pouhých 70 až 120 cm, přičemž běžná výška plotu mezi jednotlivými soukromými pozemky bývá 100 až 150 cm.

Výška

Výška
Výška

Když rozhodujeme o výšce plotu, měli bychom brát v úvahu velikost pozemku i velikost a výšku domu. Nízké ploty okolo jednoho metru jsou sympaticky nenápadné, ochranu ovšem poskytují nepatrnou. O něco vyšší plot (do 150 cm) pohledu zvenčí ani zevnitř nepřekáží a již jasně sděluje, že tvoří hranici území. Plot mezi 150–170 cm nic nezastírá: je ochrannou zábranou pozemku i pohledovou překážkou, plot s výškou nad 170 cm je už bariérou. Zevnitř ho většinou maskujeme výsadbou, ale i tak působí jako zeď. Dalším jeho problémem je, že stíní nezanedbatelnou plochu pozemku ať již našeho, nebo sousedova. Příliš vysoké ploty jsou vhodné spíše k oplocení sportovních areálů a průmyslových objektů.

Co najdete na trhu

Co najdete na trhu
Co najdete na trhu

Například firma Ploty Pilecký nabízí drátěné oplocení, které je povrchově upraveno zinkem nebo moderním bezúdržbovým způsobem s PVC úpravou. Plotové systémy mají široký záběr použití – od zahradních plotů až po oplocení budov a areálů strategického významu.

Co najdete na trhu
Co najdete na trhu
Co najdete na trhu
Co najdete na trhu

Kromě zinkových nebo plastových plotů, dekoračního nebo šestihranného pletiva nabízí firma i sloupy a sloupky, vrata a vrátka, branky a také šikovné pohony pro ně.Pletivo poplastované je z ocelových drátů s pozinkovaným a poplastovaným povrchem, který zajišťuje jeho dlouholetou bezúdržbovou funkčnost. Balí se do rolí s ochrannými pytli spodku pletiva po 15 a 25 m. K montáži je vhodné použít pozinkované a poplastované napínací dráty, vázací dráty, napínáky, sloupky kruhového průřezu a vzpěry.Čtyřhranné pletivo je také v pozinkované úpravě s následným potažením vrstvou PVC a se zapleteným, nebo bez zapleteného napínacího drátu. Vyrábí se s různou velikostí ok. I ono je baleno s ochrannými pytli spodku pletiva v rolích po 15 a 25 m. K montáži je vhodné také použít pozinkované a poplastované napínací dráty, vázací dráty, napínáky, sloupky kruhového průřezu a vzpěry. Středový napínací drát (musí se napínat zvlášť) bychom měli přidávat od výšky 1,5 m.

Co najdete na trhu
Co najdete na trhu

V nabídce nechybí ani dekorační ploty a pletiva, bezpečnostní pletivo, svařované sítě a mnoho dalších produktů: prostě vše pro stavbu plotů a oplocení pro zahradu. Galvanizované nebo plastem potažené pletivo je vhodné k plocení stromů v zahradě, na ochranu zeleniny a ovoce před okusem, i jako podpora pro popínavé rostliny.

Co najdete na trhu
Co najdete na trhu
Co najdete na trhu
Co najdete na trhu

Dalšími typy těchto plotů můžeme ohradit plochy pro slepice či králíky. Dělají se i mobilní ploty a oplocení, lesnické ohrady, podhrabové desky, napínací, ostnaté i žiletkové dráty. Pletiva šestihranná (králičina) i svařované sítě používané na výběhy a klece jsou vyrobené z drátů s různými průměry (od 0,70 až po 1,20 mm). Šestihranná oka mají rozměry 13 až 50 mm. Svrchu je kryje pozink nebo zelený plast.

Sloupy a sloupky

Sloupy a sloupky
Sloupy a sloupky

Sloupky komaxit jsou vyrobeny z ocelové trubky o průměru 38 mm následně povrchově upravené komaxitovou vypalovanou barvou. Je to levná varianta hotového sloupku, který nevyžaduje další údržbu: má černou záslepku proti průniku vody do sloupku. Kvalitnější jsou sloupky s poplastovaným povrchem.

Připraveno ve spolupráci s Ploty Pilecký.

Publikováno: 26. 6. 2011, Autor: Jiří Jan (text), Ploty Pilecký (foto), Profil autora: Redakce