reklama

Chcete mít doma šikulku?

Možná si říkáte, že vaše dítě má na psaní ještě času dost. Vždyť ještě nechodí do školy! Máte pravdu, ale zároveň ji nemáte. To, jak snadné pro něj psaní později bude a zda bude škrábat jako kocour nebo písmenka úhledně malovat, záleží totiž z velké části na rozvoji jemné motoriky. Čili na zvládnutí jemných pohybů rukou a prstů, na jejich koordinaci, celkové pohyblivosti a obratnosti.

Chcete mít doma šikulku?
Jak a co tvořit z modelitu
Jak a co tvořit z modelitu

Rozvíjet jemnou motoriku lze různě – děti ale ze všeho nejvíce milují rukodělné činnosti, jako jsou navlékání korálků, skládání z papírků a především modelování. To jim dává bez nadsázky křídla. Z modelovací hmoty lze totiž vyrobit cokoli – sluníčko na obloze, kytičku, pejska nebo usměvavou tvář maminky. Fantazii se žádné meze nekladou. A to je dobře, protože modelování díky tomu nerozvíjí jen jemnou motoriku, ale také představivost a v dospělosti tolik potřebnou kreativitu.

Jak na to?

Nejprve byste měli vybrat tu správnou modelovací hmotu. To znamená takovou, kterou dětské prstíky snadno zvládnou, a přitom bude možné jejich výtvory uchovat na památku spoustu let. A samozřejmě takovou, která je zdravotně nezávadná – tedy neobsahuje ftaláty (chemické látky poškozující zdraví). Z českých výrobků to je například Modelit. Bloček rozkrájejte na zhruba centimetr silné plátky. Pak sobě i dítěti navlhčete ruce, aby se na ně modelovací hmota nelepila, a hnětením ji upravte na potřebnou měkkost. Zbytek ale určitě nechte do značné míry potomkovi, protože především on musí cvičit prstíky a fantazii. Pomozte mu, tvary poupravte, ale hlavním autorem musí být on sám. Když se dílo nepovede, nic se neděje, slzy nejsou třeba. Modelovací hmotu stačí prohníst a začít znovu. Tentokrát třeba pomocí vykrajovátek nebo formiček. Je-li modelína moc měkká, nechte ji chvilku odležet a zase ztuhne.

Jak na to?
Jak na to?
Jak na to?
Jak na to?
Jak na to?
Jak na to?
Jak na to?
Jak na to?
Jak na to?
Jak na to?
Jak na to?
Jak na to?
Jak na to?
Jak na to?
Jak na to?
Jak na to?

Je hotovo?

Povedlo se a výtvor je na světě? Pak získáváte hlavní roli opět vy jako rodič. Modelit lze vytvrdit varem v horké vodě nebo teplem, například v troubě. Každá z variant má své výhody. První představuje ponořit dílo vašeho dítěte do vody, kterou postupně přivedete k varu. Každý centimetr tloušťky výrobku znamená zhruba čtvrt hodinu tvrzení. Hmota přitom nezmění barvu. Zato v troubě ano – a to od růžové až po hnědou. Výtvor postupně zahřívejte až přibližně na 120 stupňů Celsia. Doba tvrzení je zhruba 30 minut na každý centimetr tloušťky.

Je hotovo?
Je hotovo?

Až dílko vychladne, dejte prostor zase dítěti. Modelit totiž můžete po vytvrzení barvit vodovými, temperovými nebo acetonovými barvami. A malování je dalším prostředkem k rozvoji jemné motoriky i fantazie. Hotový výrobek můžete ještě nalakovat nebo namořit. Pak už jen zbývá vystavit ho doma ve vitríně a chlubit se tím, jakého (nebo jakou) to máte doma šikulku.

Publikováno: 1. 12. 2011, Autor: Druchema (text), PePa foto), Profil autora: Redakce