reklama

Ohřívač, který se hodí i do dílny

Žijeme v době, kdy se s používáním slova „ekologický“ a hlavně s takovým označováním výrobků doslova roztrhl pytel. Některé příklady jsou doslova šílené, a jsou už i lidé, kteří z takových slovních spojení dostávají alergii. Občas může staré dobré slovo „úsporné“ zafungovat stejně dobře a znamenat přitom totéž. Platí to například pro ekologické ohřívače vody Fagor.

Ohřívač, který se hodí i do dílny

Výrobce v tomto případě totiž dokázal své výrobky vybavit silnější izolací s větší hustotou (a samozřejmě bez freonů), takže snížil i jejich spotřebu elektřiny přibližně až o čtyřicet procent. Když uvážíme, že při výrobě použité materiály lze po dosloužení přepracovat a znovu použít, je jejich „zelený“ přínos jasný. Vedle těchto aspektů nás jako uživatele zaujme široký rozsah jejich možného užití.

Vejdou se všude

Vejdou se všude
Vejdou se všude
Vejdou se všude
Vejdou se všude

Malé ohřívače Fagor na deset, patnáct nebo třicet litrů mají měděná topná tělesa, hořčíkovou anodu, regulovatelný a bezpečnostní termostat s krytým senzorem, stejně jako bezpečnostní ventil. Pro výjimečné parametry je důležitá jejich superizolace z rozpínavého polyuretanu, smaltovaná ocelová nádrž s titanem páleným při 850 °C a plášť pokrytý epoxidovým nátěrem.

Výrobce zareagoval citlivě nejen na strmou cenovou křivku energií, ale také na potřebu trhu. Nejde jen o to, že „malé je pěkné“ (to jak kdy), ale volný prostor se stále víc cení: při přestavbách koupelen se snažíme získat větší prostor, zjišťujeme také, že by se nám teplá voda hodila i na dalších místech a protože se při jejím rozvodu do míst vzdálených od zdroje část tepla ztrácí, lepší by bylo ohřát ji na místě. Máte například vodu v dílně a nebo v garáži? A určitě by se tam hodila...

Další možnost využití je v kuchyni, kde můžeme v případě stále častější myčky nádobí vystačit s opravdu malým množstvím i tak stále dražší vody. Pokud zde elektrickým ohřívačem nahradíme průtokový plynový bez odtahu spalin do komína, ještě navíc se zbavíme mastných par, které nám nezbytně po nějaké době přičmoudí strop, nebo na vyšších policích uložené předměty.

Technologicky na výši

Technologicky na výši
Technologicky na výši

Dost zjednodušeně řečeno fungují tyto ohřívače na principu varné konvice, jenže topné těleso zde není v kontaktu s chemickými látkami rozpuštěnými ve vodě. Díky tomu nejen že mají delší životnost, ale lze je v případě nutnosti vyměnit, aniž by přitom ohřívač musel být vyprázdněn. A i když o výsostně praktických výrobcích uspokojujících naše potřeby je divné mluvit jako o elegantních, v tomto případě to určitě platí, protože jejich designéři pro ně použili netradiční, ale velmi příjemné oblé tvary. Všude se vejdou (některé typy dokonce netradičně pod umyvadlo), slouží dobře a určitě nikde nebudou dělat ostudu.

Připraveno ve spolupráci s firmou Fagor.

Publikováno: 7. 1. 2012, Autor: Jiří Jan (text), Fagor (foto), Profil autora: Redakce