Lepení je jednou z možností, jak spojovat materiály dohromady. Jejich velkou výhodou je velmi vysoká pevnost při namáhání v tahu a smyku, problémem ovšem může být pevnost v ohybu (tam může docházet k odlupování) a samozřejmě také kvalita spoje, která je závislá na dobré přípravě, volbě správného lepidla i lepení samotném. Jak tedy vytvořit co nejkvalitnější lepený spoj?
Teplota při lepení
Jeden z důležitých faktorů, který ovlivňuje kvalitu a pevnost lepeného spoje, je teplota při lepení. Většinou jsou lepidla vhodná pro lepení při pokojové teplotě. Při nedodržení doporučené teploty se materiál jednoduše neslepí. Zde jsou příklady:
- Epoxidová lepidla – pokud je teplota příliš nízká, třeba kolem 0 °C, nemůže dojít ke správné reakci. Stejný výsledek bude mít i lepení dvousložkovými lepidly.
- Kontaktní lepidla – obsahující rozpouštědlo, které se při nízké teplotě nebude odpařovat v časech uvedených v návodu a spoj opět nebude držet. Stejně tak se budou chovat lepidla bílé barvy, která obsahují vodu, která se rovněž za nízkých teplot neodpařuje.

Příprava povrchu
Pro lepení spojů je důležitá i důkladná příprava povrchu. Vždy je nutné, aby spoje byly suché, čisté a odmaštěné, přičemž poslední podmínka je tou nejnesnadněji proveditelnou. Pevnost se špatným odmaštěním může snížit až o 70 %.
- Nepoužívejte pro odmaštění benzín ani odlakovače, které obsahují mastné látky. To samé platí pro prostředky na mytí nádobí, které obsahují látky pro péči o ruce.
- Použijte čistý líh, který je dostupný, na kovy je vhodný aceton, zakoupit se dají případně i další speciální přípravky různých výrobců (Bison Cleaner, UHU universal reiniger apod.).
- U plastů buďte opatrní – některé přípravky mohou být agresivní a povrch rozleptat a znehodnotit, vyzkoušejte to nejdříve na malém kousku.

Konstrukce lepeného spoje
Pokud potřebujete vytvořit lepený spoj, je vhodné si jednotlivé části rozdělit na co nejméně složité a co nejvhodnější ke slepování. Dbejte i na několik následujících pravidel:
- vždy se řiďte návodem výrobce k použití lepidla;
- slepujte tak, aby nebylo třeba lepení opakovat;
- kusy s velkým či složitým zakřivením nejsou ke slepování vhodné, stejně tak díly, na které působí velká odlupující síla;
- předmět musí být při svém používání namáhán rovnoměrně, nesmí docházet pouze k namáhání v místě spoje;
- vzhledem k vlastnostem lepených spojů je vhodné je namáhat pouze v tahu a smyku, v odlupování minimálně;
- vytvořte dostatečnou plochu spoje, napětí v něm musí být rovnoměrné;
- je možné spoj ještě přeplátovat.

Typy lepidel
Lepidel je na trhu mnoho druhů a podle toho, jaké materiály potřebujeme spojit, je nutné zvolit to správné. Všechna lze v zásadě rozdělit podle principu tuhnutí takto:
- lepidla tuhnoucí fyzikálně, kdy se vsakují a rozpouštědla se odpařují ve spoji. Patří sem lepidla rozpouštědlová disperzní a roztoková, lepidla tavná a stále lepivá;
- lepidla reaktivní, která tuhnou vlivem vlhkosti prostředí, anaerobní lepidla tuhnoucí při kontaktu s kovy, lepidla tuhnoucí přidáním tvrdidel nebo ta, která vytvrzují při zvýšené teplotě či pod UV zářením.
- lepidla na přírodní bázi – jsou anorganického či minerálního původu, jako třeba vodní sklo, lepidlo asfaltové, fosfátové, či silikátové a další); nebo původu organického – kaseinová, albuminová nebo škrobová;
- lepidla na syntetické bázi – jsou epoxidová, polyuretanová, akrylátová a také silikony a jiné.

Jak lepit rozpouštědlovými lepidly?
Kontaktní, rozpouštědlová lepidla jsou vhodná tam, kde je nutné získat pružný lepený spoj. Tato lepidla obsahují pružný kaučuk obsažený v rozpouštědle, které se při aplikaci odpaří. Lepit se s nimi dá dle lepeného materiálu následujícími způsoby.
- Mokrý způsob – při spojování savého a nesavého materiálu naneste lepidlo na jednu z lepených ploch a přitiskněte k sobě. Rozpouštědlo z lepidla se vsákne do savého materiálu a postupně se z něj odpaří, do zhruba 24 hodin je odpařeno a lepený spoj zůstává pevný a pružný.
- Kontaktní způsob – dva nesavé, neporézní materiály musíte lepit jiným způsobem, tzv. kontaktně. Lepidlo naneste na obě slepované plochy a nechte odpařit rozpouštědlo dle doporučení výrobce, může to být až 15 minut. Pokud odvětrání nedodržíte, spoj brzy povolí. Po daném čase k sobě obě plochy krátce a silně přitlačte, případně je možné přiklepnout kladívkem či paličkou.
Publikováno: 22. 10. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)
, Profil autora: Redakce