reklama

Lepidlo na dřevo budete v dílně potřebovat nejčastěji

Dřevo můžeme spojovat nejen rozpojitelnými spoji - tedy vruty nebo hřebíky, ale také spojovat trvanlivě, což znamená především lepení dřeva. Že na dřevo nepoužijeme lepící tyčinku, kterou jsme si půjčili od dětí z penálu, je asi jasné každému. Víte ale, která lepidla jsou určena právě na lepení dřeva a jaké mají vlastnosti?

Lepidlo na dřevo budete v dílně potřebovat nejčastěji

Lepení dřeva

Bez lepidla se při lepení dřeva samozřejmě neobejdeme. Abychom ale věděli, která lepidla jsou pro dřevo určena, uděláme si malý přehled. Dělíme je podle použití:

  • lepidla profesionální
  • lepidla pro kutily

Podle podkladu:

  • lepidla pro měkká dřeva
  • lepidla pro tvrdá a exotická dřeva
  • modelářská lepidla

Podle podmínek použití:

  • pro vnitřní použití
  • pro venkovní použití

Podle složení:

  • organická
  • anorganická
Vždy bychom měli vědět, jestli slepujeme dřevo měkké nebo tvrdé
Vždy bychom měli vědět, jestli slepujeme dřevo měkké nebo tvrdé

Lepidla odolná vůči vodě

Možná se setkáte s lepidly, která nesou označení D2, D3 nebo D4. Takto se rozlišují lepidla v závislosti na odolnosti vůči vodě. Lepidla D2 jsou převážně interiérová disperzní lepidla, která nejsou odolná proti vodě vůbec, a tudíž nejsou vhodná na použití venku. Používají se jako rozpouštědlová lepidla při renovacích a opravách nábytku a dřevěných předmětů, které nejsou vystaveny žádným povětrnostním vlivům nebo extrémní námaze. Lepidla D3 jsou již odolná proti vodě, ale pouze nárazově, nikoliv jejímu trvalému působení. Použitelná jsou zejména pro prostory s vyšší vlhkostí - sklepy, spižírny, sušárny, koupelny a podobně, nejsou však pro pevnostní lepení dřeva. Lepidla D4 jsou určena na extrémně namáhané spoje, jsou odolná proti trvalému působení vody a patří do skupiny reaktivních lepidel. K vytvrzení dochází pomocí vzdušné vlhkosti.

V interiéru můžeme použít lepidla odolná proti vodě třeba v koupelně
V interiéru můžeme použít lepidla odolná proti vodě třeba v koupelně

Lepidla organická a anorganická

Organická lepidla můžeme dále rozdělit na lepidla přírodní, tedy vyrobená z rostlinných a živočišných materiálů, a na lepidla syntetická, která byla vyrobena průmyslově. Základem přírodních lepidel je kaučuk, pryskyřice nebo klih, syntetická obsahují formaldehyd, polyuretan nebo polyakrylát. Anorganická lepidla jsou na bázi cementu, vodního skla či sádry.

Tam, kde nestačí přírodní lepidla, použijeme syntetická
Tam, kde nestačí přírodní lepidla, použijeme syntetická

Vlastnosti lepidel na dřevo

  • vyhovující pevnost lepených spojů a odolnost proti vodě
  • obsah sušiny
  • jednoduchost přípravy
  • trvanlivost směsi připravené k nanášení
  • krátká nebo regulovatelná doba vytvrzování
  • lepidla nemají otupovat nástroje
  • nemají zbarvovat dřevo
  • nemají působit agresivně
  • mají mít dlouhou dobu skladovatelnosti
Velmi důležitá je fixace lepeného spoje
Velmi důležitá je fixace lepeného spoje

Lepení měkkého dřeva

Na lepení měkkého dřeva (borovice, smrk, lípa nebo topol) postačí vodou ředitelné lepidlo. Obě lepené strany pečlivě očistíme, naneseme na ně vrstvu lepidla a důkladně stlačíme k sobě. Nejlepší je lepený spoj zafixovat pomocí truhlářské svorky a počkat, až lepidlo zcela zaschne. Tvrdnutí lepidla působí na bázi vysychání vody, takže dokud se přebytečná voda neodpaří, nebude spoj pevný. Není vhodné během zasychání zkoušet pevnost spoje, protože tím by mezi lepené části vnikl vzduch a spoj by nebyl dokonalý. Lepidlo se nanáší nejlépe v husté vlnovce, abychom měli jistotu, že se rozprostře do všech částí spoje. Přebytečné lepidlo, které vyteklo po stranách, otřeme hadříkem. Na lepení měkkých dřev se nejlépe hodí bílé lepidlo Herkules, jehož doba tvrdnutí je přibližně 15 minut. Pro lepší fixaci nechte aspoň hodinu spoj v klidu.

Obě strany spoje potřeme lepidlem a necháme zavadnout
Obě strany spoje potřeme lepidlem a necháme zavadnout

Lepení tvrdého dřeva

U tvrdého dřeva, které je méně pórovité (dub, jasan, jilm, ořech, akát, habr, tis) a má hustší vlákna, použijeme raději chloroprenové nebo polyuretanové lepidlo na bázi Chemoprénu. Na obě strany spoje naneste v dostatečné vrstvě lepidlo, nechte zavadnout, strany k sobě přitlačte a velmi pevně zmáčkněte. Zafixujte svorkami a nechte zaschnout. Polyuretanová jednosložková nebo dvousložková lepidla využijeme tam, kde očekáváme pohyb materiálu, například u parket nebo v modelářství. Tato lepidla jsou velmi pružná a dvousložková mají výborné vlastnosti při lepení velmi malých ploch.

Strany spojíme a necháme lepidlo působit
Strany spojíme a necháme lepidlo působit
Po zafixování bude spoje velmi pevný a trvanlivý
Po zafixování bude spoje velmi pevný a trvanlivý

Tekuté hřebíky

Montážní lepidlo v kartuši a aplikované pomocí pistole je používáno na velmi namáhané spoje. Chcete-li přilepit třeba práh ke vchodu, využijte montážní lepidlo. Stačí na jednu stranu nanést lepidlo, krátce přitisknout k druhé ploše, odlepit, nechat zavadnout a posléze znovu přitisknout k sobě. Nechte zafixovat a po úplném vytvrdnutí již nebude možno odlepit.

Publikováno: 24. 10. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce