Vše, o co se dobře staráte, déle vydrží a lépe slouží. To platí i v případě betonových podlah. Ty má většina lidí například v garáži, ve sklepě nebo dílně, a dobře vědí, jak nesnadno se taková podlaha uklízí zejména v zimním období, kdy se do místnosti vnáší množství bláta, rozbředlého sněhu a dalších nečistot. Kdo si chce úklid podlahy v garáži nebo v dílně usnadnit, použije nátěrovou hmotu S 2131 BETEX 2 v 1 na beton od firmy BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s..




Přípravu podlahy před natíráním byste neměli podcenit, protože pokud nátěr aplikujete tak, že po vyzrání beton jenom zametete a rovnou natřete krycím nátěrem z plechovky, často spláčete nad výdělkem. Může se totiž snadno stát, že se barva od podkladu odtrhne a povrch se bude loupat.
Co k nátěru podlahy potřebujete


Opatřete si nátěrovou hmotu S 2131 BETEX 2 v 1 NA BETON barvu na minerální podklady. Je vhodná do interiéru i exteriéru jako penetrační a vrchní syntetický nátěr na podlahy garáží, sklepů, balkonů, zídek, sloupků apod. Je určena ke zhotovení polomatných nátěrů. Nabízí se v odstínech šedá, modrá, zelená a červenohnědá. Dále budete potřebovat ředidlo S 6005, štětec nebo váleček, krycí pásku, dílenský vysavač nebo koště, případně nivelační stěrku.


Příprava podkladu
V ideálním případě byste měli povrch podlahy vysát, abyste odstranili všechna volná prachová zrníčka. Jestliže to není možné, podlahu alespoň opakovaně velmi pečlivě zameťte.


Dobře vyspravte případné díry a trhliny. Vhodná je některá z podlahových stěrek, například nivelační stěrka. Natíraný podklad musí být suchý, soudržný, očištěný, dobře vyzrálý (obvykle 4 – 6 měsíců) a stavebně izolovaný proti zemní vlhkosti.


K ochraně stěn před přesahující barvou použijte krycí pásku. Oblepte jí stěny těsně nad podlahou po celém obvodu místnosti.
Penetrační nátěr




První nátěr se provádí jako penetrační.Barvu nařeďte ředidlem S 6005 nebo S 6006 v poměru jeden hmotn. díl barvy ku dvěma hmotn. dílům ředidla.




Penetrační roztok sníží prašnost, uzavře a scelí povrch, takže se z něj přestanou uvolňovat jednotlivé částice. Prostředí při natírání a zasychání musí být větrané, ne vlhké, teplota vzduchu musí být vyšší než 10 °C.
Finální nátěr


Po důkladném vyschnutí penetračního nátěru začněte natírat nejlépe teleskopickým válečkem od jednoho rohu místnosti směrem ke dveřím.


Pro zhotovení konečného nátěru se barva nanáší na připravený a dobře vytvrzený napenetrovaný podklad v jedné až ve dvou vrstvách v doporučené tloušťce 60 - 80 µm suchého filmu. Tentokrát barvu neřeďte, nebo jen nepatrně, je-li příliš hustá. Vrstva nátěru by měla být vždy stejnoměrná.




Nátěr zaschne proti prachu do 2 hodin, na dotyk do 8 hodin a důkladně proschlý bude do 36 hodin. Výsledný nátěr bude hladký, slitý a dlouhodobý. Výrazně zjednoduší ošetřování betonové plochy a také zlepší její vzhled a životnost.
Více o nejrůznějších barvách a nátěrech se dozvíte na www.bal.cz
Publikováno: 18. 8. 2012, Autor: Med (text), Pavel Zeman (foto)
, Profil autora: Redakce