reklama

Podpěrky

Neobejde se bez nich žádný policový nábytek ani knihovna, šatní skříň nebo vitrína se skleněnými policemi. Zaslechneme-li v železářství, jak dáma nakupuje a ptá se: „Dobrý den, máte ty čudlíčky pod police?“, budeme zcela jistě vědět, že se jedná o podpěrky.

Podpěrky

Nezáleží ani tak na přesném pojmenování tohoto užitečného pomocníka, šikovný prodavač pochopí, co nám schází. Malý kousek kovu nebo plastu nejčastěji válcovitého profilu.

Dříve

Dříve
Dříve

Dříve se police výškově nastavovaly na různých ozubených nebo jinak profilových dřevěných nebo kovových lištách připevněných na vnitřní stěnu skříní. Časté byly i lišty s půlkulatým vybráním. Profilům pak musely odpovídat podpůrné příčky, které do profilů zapadaly a podepíraly police nebo samotné profilování nebo vybrání konců polic. Některé druhy podpěrek měly svá kovová pouzdra, která se nejprve musela do materiálu přesně zapustit. Do nich se pak vkládaly podpěrky.

Dnešní podpěrky

Jsou o mnoho jednoduší, ale umožňují toho více. Díky podpěrkám a rastru otvorů v boku skříně, opakujícím se v pravidelných rozestupech, lze ušetřit i cenné místo ve skříni. Někdy až 30%. Výšku jednotlivých polic můžeme snadno přestavět tak, abychom okolo uložených věcí ve skříních neměli mnoho hluchého místa. Stejně tak jde uspořit místo i v kuchyni, kdy například do horních skříněk místo dvou standardních vložíme o polici navíc. Věci a nádobí je pak jednoduší roztřídit, vše má své místo a nádobí se nekupí v několika vrstvách na sobě. Takové malé zázraky umožňují čtyři kovové nebo plastové „čudlíčky“. Šetřil-li výrobce nábytku na počtu otvorů pro podpěrky, snadno si je dovrtáme sami. Pak postačí přestavit police tak, aby byly výšky polic lépe přizpůsobeny uloženému.

Z jakého materiálu

Z jakého materiálu
Z jakého materiálu
Z jakého materiálu
Z jakého materiálu

Podpěrky jsou nejčastěji vyráběny z kovu. Z hlediska úspory a zjednodušení výroby se vyrábí i několik druhů plastových podpěrek, ty jsou zhruba o polovinu levnější nežli podpěrky kovové. Ani tak však nejde o závratnou sumu, cena obyčejné podpěrky se pohybuje od jedné do tří korun.

Plastové podpěrky se však svojí únosností kovovým nemohou rovnat. Podpěrky pod rozměrné police, zatížené knihami nebo nádobím, by měly být pouze kovové. To, co bychom ušetřili na pár levnějších podpěrkách, by mohla mnohonásobně přesáhnout škoda způsobená pádem police plné svátečního porcelánu po babičce na zem. Plastové podpěrky nemusí udržet všechno. Vhodné jsou do menších knihoven nebo šatních skříní s oblečením.

Podpěrky jsou často vyrobeny i jako odlitek slitiny. Nebývají jenom kulatého průřezu, kulatá zůstává pouze část zapuštěná do boku skříně, ani to však není u některého druhu nábytku pravidlem. Pro zvětšení dosedací plochy bývají části pod policí různě rozšířené.

Pro snadné rozměření

Pro snadné rozměření
Pro snadné rozměření
Pro snadné rozměření
Pro snadné rozměření

Při vrtání otvorů pro podpěrky je nutné, aby všechny čtyři pod policí byly ve stejné výšce. Pro přesné rozměření a vrtání můžeme použít šablonku, kterou si vyrobíme z odřezku sololitu nebo překližky nebo například úhelník s otvory. Označené místo je pak nejlépe označit orážecí špičkou, tak nám nebude vrták po materiálu klouzat, ale bude vrtat přesně tam, kde potřebujeme.

Průmyslově se k navrtání podpěrek používají mnohavřetenové vrtací stroje. Rozteče jsou pak přesné a odpovídají například i rozteči pro připevnění pantů. Jejich rozteče jsou v policovém nábytku 3-5cm. Euronorma je 32mm. Pro doma, vyrábíme-li si občas nějaký nábytek, je výhodné pořídit si hliníkovou šablonku s tvrdokovovými pouzdry.

Aby se police nehoupaly

Někdy, ať měříme a vrtáme sebepřesněji, se nám povede malá odchylka a police se začne houpat. Jedna nebo dvě podpěrky jsou prostě o kousek jinde, než by měly být. Řešení je několikero. Abychom vyrovnali houpání, můžeme níže vyvrtanou podpěrku nahradit jinou s větším průměrem, která polici podepře. Naopak do otvoru vyvrtaného o 1-2mm výše můžeme vložit podpěrku menší. Konec podpěrky je také při drobné nerovnosti možné obmotat izolepou. V případě velké nepřesnosti nebo vady z výroby je nejlépe otvor zatmelit a převrtat.

Na sklo

Na sklo
Na sklo
Na sklo
Na sklo
Na sklo
Na sklo

Na skleněné police výrobci podpěrek také mysleli. Jedná se buď o klasické kovové s poplastovaným povrchem, s plastovým nástavcem nebo s pryžovou průhlednou nebo bílou čočkou. Ta ke sklu po položení přilne a nejenom ho podpírá, ale i zamezuje jeho vypadnutí ze skříňky. Jinou variantou je průhledná plastová podpěrka půlkulového tvaru s drážkou, do které se sklo vsunuje.

Víceúčelové

Víceúčelové
Víceúčelové
Víceúčelové
Víceúčelové

Podpěrka s otvorem a trnem slouží nejenom pro podepření police a zamezení jejímu posunu, ale i ke stažení korpusu skříně k sobě. Je-li například úzká vysoká policová skříň uprostřed nestažena, mohou se boky oddalovat a police propadnou. Přesně k tomu slouží tento typ podpěrek, kdy osu, která má jít do boku skříně a předvrtaného otvoru, nahrazuje malý šroubek. Trn pak zespodu zapadá do police a přitahuje přes ni k sobě boky skříňky.

Druhy povrchu

Podpěrky se prodávají v několika barevných provedeních. Nejpoužívanější je úprava chrom nebo mosaz či začerněné. Plastové jsou nejčastěji bílé nebo v několika pastelových barevných provedeních.

Jaký průměr vrtáku

Jaký průměr vrtáku
Jaký průměr vrtáku

Pro přesné změření průměru podpěrky a určení vhodného vrtáku pro její zapuštění nám nejlépe poslouží posuvné pravítko. Bez měřidla nejednodušeji vyzkoušíme vrták na odřezku a vložením podpěrky. Ta musí jít s mírným tlakem nasadit nebo vyndat, nesmí však samovolně vypadnout Nejčastější průměr otvoru pro podpěrky je 5mm. Drží-li podpěrka v korpusu příliš, postačí k jejímu vytažení kleště nebo kroutivý pohyb.

Jak vrtat a jak hluboko

Jak vrtat a jak hluboko
Jak vrtat a jak hluboko
Jak vrtat a jak hluboko
Jak vrtat a jak hluboko

Délka podpěrek je taková, aby ani při skříni s vnitřním společným bokem a síle materiálu 18mm se podpěrky vzájemně nevytlačovaly. Hloubka vrtání je tedy cca 7mm.

Tvar jednoduchých podpěrek se skládá z dvojího průměru. Tenčí se zapouští do korpusu nábytku, větší podpírá polici. Zároveň však osazení určuje hloubku vrtání a zamezuje hlubšímu zapuštění podpěrky do korpusu. Zásada je vrtat při použití ruční vrtačky co nejvíce kolmo. Při vrtání ve stojánku nám tato starost odpadne. Otvory pro podpěrky se nevrtají v krajích a u hran nábytku, ale asi 3 cm uvnitř korpusu. Tak nehrozí náhodné vysunutí a vypadnutí police od zadní stěny a podpěrky také nepřekáží nábytkovému kování a dveřním pantům.

Tipy

  • Především plastové podpěrky se mohou v otvoru díky přetížené polici snadno zalomit a bývá těžké je vyndat. Nejednoduší způsob je odvrtání menším a pak větším vrtákem.
  • Nejběžnější počet podpěrek pod policí jsou čtyři. Je-li však police příliš zatížena a je hluboká, lze ji doplnit ještě jednou podpěrkou z každé strany v polovině.
  • Především v měkkém dřevě, jako je smrk a borovice, se můžou tenké podpěrky vylamovat z materiálu. Měrné zatížení a rozložení váhy na materiál, ze kterého je bok skříně vyroben, je veliké. Snadným řešením je menší podpěrku o menším průměru, např. 3mm, vyjmout, otvor převrtat a vložit podpěrky s větším průměrem a lepším rozložením zatížení na materiál boku skříně.

Publikováno: 15. 11. 2012, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce