reklama

Zavěšené pohodlí

V koupelně a na toaletě se v posledních letech více než dříve klade důraz na estetiku a hlavně na funkčnost těchto místností. Do popředí zájmu výrobců a designérů se dostává člověk jako univerzální pojem. To znamená, že sanitární produkty musí odpovídat potřebám členů velké rodiny – tedy všech generací – a brát v potaz nároky dětí i starších a handicapovaných lidí. Na toaletě tyto požadavky splňují závěsná umyvadla, klozety, pisoáry a bidety, montované na předstěnové instalační systémy.

Zavěšené pohodlí

Pomohou nejen při výběru zařizovacích předmětů a sanity, ale hlavně řeší také rozvody vody a odpady. Klasické umístění klozetů a bidetů na podlaze a nádrží na vodu (kromě kombi systému) na stěně, ustupuje progresivnějšímu řešení v podobě předstěrových instalačních systémů.

Závěsné klozety aneb zavěšené pohodlí
Závěsné klozety aneb zavěšené pohodlí

Instalační moduly pro závěsné klozety JIKA se samonosným ocelovým rámem, ukotveným na zem a do zadní zdi, ve výbavě je tlačítko Start-Stop anebo Dual Flush

Instalační předstěny – nabídka trhu

Těch je dnes na trhu několik typů (jmenujme namátkou Friabloc, Geberit, Alcaplast, Sanit, Jomo), a také renomovaní výrobci začali ke své sanitární technice dodávat podomítkové moduly (například závěsný set Panda ke koupelnám Kolo, systémy pro výrobky firmy Ideal Standard, Villeroy&Boch, novinkou jsou čtyři varianty podmítkových systémů pro samostatně stojící i závěsné klozety Jika, kompatibilní se všemi produkty Jika, a takto bychom mohli pokračovat u většiny firem, vyrábějících sanitární zařízení).

Instalační předstěny – nabídka trhu
Instalační předstěny – nabídka trhu

Rozvody vody a odpady vedené po stěnách sice nejsou žádnou novinkou, neboť se takto levněji a rychleji rekonstruují i staví nové domy již od poloviny minulého století, nicméně nové technologie a materiály je podstatně vylepšily a zkvalitnily. Dnes se nosné konstrukce kromě vedení odpadů používají i k zavěšení zařizovacích předmětů. Toaleta a koupelna tak mají moderní vzhled, jsou univerzální, snáze se zde udržuje čistota a navíc umožňují umístit WC a ostatní vybavení do výšky vhodné pro konkrétního majitele koupelny, staršího či handicapovaného člena rodiny, což je dalším pozitivem předstěnových instalačních systémů.

Instalační předstěny – nabídka trhu
Instalační předstěny – nabídka trhu

Sanitární keramiku koupelen doplňují klozety, bidety a urinály v závěsném provedení.

Konstrukce předstěny

Pokud se rozhodneme pro instalační předstěnu, zařizovací předměty se zavěšují na montážní prvky speciálních nosných konstrukcí. Každý předmět (WC, bidet, umyvadlo, urinál) má vlastní montážní prvek. Co se týká WC, součástí konstrukce je rovněž splachovací nádržka, montážní prvky přitom mají všechny vývody a přívody vody, odpadu a zařizovacích předmětů pevně fixovány. Proto se napojení provádí před stěnou, bez nutných zednických prací. Instalatér pak prvky pouze upevní na zeď. Za krytem předstěny se k hlavnímu odpadovému systému z bytu snadno vedou také odpadní trubky a při nutné opravě je k instalaci snadný přístup. Předstěny mají stavební výšku (měřeno od podlahy) okolo 100 cm a více a předsunutí o 15 až 25 cm. To po dokončení obkladu následně umožňuje takto vzniklou římsu využít jako odkládací rampu. Také mohou sloužit i k případnému zakrytí nerovnosti zdi, a pak vedou až ke stropu. Pokud se do předstěny montuje pouze jeden prvek (např. WC), hovoříme o samostatném modulu.

Konstrukce předstěny
Konstrukce předstěny

Instalační podmítkový modul Kolo

Konstrukce předstěny
Konstrukce předstěny
Konstrukce předstěny
Konstrukce předstěny

1. Tlačítko zepředu2. Tlačítko shora

Mokrá a suchá cesta

Předstěnový systém používá dvě technologie. Tou první je klasický mokrý proces zdění, kdy se instalační prvky a přívodní a odpadní potrubí připevní na nosnou zeď, systém se obezdí a povrch se obloží zvoleným obkladem. Pro tuto technologii se používá například univerzální systém Kombifix (Geberit), Jomo Light či Alcamodul (Alcaplast).

Pak jsou tu lehké konstrukce bez mokrého procesu. V tomto případě tvoří předstěnu profilované ocelové nosníky, do kterých se upevní veškeré montážní prvky spolu s rozvody. Po připevnění na nosnou zeď se vše zakryje sádrokartonem, speciálně upraveným pro použití ve vlhkém prostředí. Jeho povrch se podle přání investora rovněž upraví shodně se stylem interiéru. K tomu jsou určené univerzální systémy Sádromodul do sádrokartonových konstrukcí a Jádromodul (varianta Sádromodulu určená především pro bytová jádra a pro místa, kde nemůže být systém ukotven do zadní stěny). (Alcaplast), Jádrofix, rovněž určený do bytových jader panelových domů, kde kvůli nutnosti umístit montážní prvek přímo před šachtou obvykle vyvstává problém s uchycením konstrukce prvku a není zde proto možné použít jiné instalační systémy. Základem montážního prvku je variabilní konstrukce, která je velmi jednoduchá a umožňuje přizpůsobení rozměrům dané místnosti. Navíc splňuje s velkou rezervou normou požadovaných 400 kg.

Duofix (Geberit), určený do lehkých sádrokartonových stěn nebo příček (sádrokartonové profily se pojí s rámem montážního prvku). A konečně jedinečné rohové řešení nástěnný rohový montážní prvek Duofix eliminující technické obtíže při instalaci montážního prvku v rohu. Díky flexibilnímu nastavení úhlu lze rohový Duofix připevnit ke dvěma stěnám v úhlu od 30° do 60° nebo může být instalován ke stěně jedné a vytvořit tak falešný roh, např. vedle vany nebo sprchy. Montážní prvek je možné v tomto případě instalovat jak těsně ke stěně, tak i s odstupem pro umístění odpadního potrubí.

Mokrá a suchá cesta
Mokrá a suchá cesta

Ojedinělou specialitou je spojený TWIN klozet a bidet v jednom kusu keramiky o celkové šířce až 68 cm. To umožňuje použít oba prvky i ve velmi malé koupelně (Ideal Standard).

Kompatibilita

Výrobci univerzálních systémů dodávají upevňovací prvky s předvrtanými otvory a štěrbinami potřebnými pro průchod trubek a také s upevňovacími šrouby, přizpůsobenými nejrozšířenějším značkám výrobců sanitární keramiky. K optimálnímu seřízení sanity s konstrukcí pak slouží rozmanité regulační podpěry a příchytky.

Doplňky

V nabídce sanitárních produktů jsou i různá řešení splachování: například tlačítka Stop, nebo dvě množství vody, tzv. dvoutlačítka (duální splachování) – na 3 a 6 litrů. Ovládací tlačítka nabízejí zákazníkovi výše zmíněný výběr funkce, materiálu, tvaru i odstínu. (Tlačítko STOP nebo dvě množství vody – tento systém bychom neměli podceňovat, neboť velké rodině dokáže ušetřit až několik tisíc korun ročně.) Volbě barvy by přitom měl předcházet výběr materiálu. Pokud má být koupelna či toaleta strohá, elegantní, funkcionalistická – hodí se kovové a spíše hranaté prvky. Zajímavé jsou elipsy i ovály, jakoby přerušené řezem. Do historizujících a luxusních interiérů jsou vhodná tlačítka v deskách ve zlatém, mosazném nebo chromovém provedení. Pokud pojetí interiéru lépe odpovídá barevné řešení tlačítek, lze volit plast. Zde je k výběru mnoho barevných odstínů. Významný estetický prvek představuje i možnost přemístění tlačítek z místa nad klozetem formou oddáleného ovládání, a to pneumatickou či elektrickou cestou.

Doplňky
Doplňky

U klozetů výrobci přišli se sedátky s automatickým sklápěcím mechanismem, který výrazně zvyšuje uživatelský komfort (Villeroy & Boch).

Splachování se vzduchem

Pak je tu například systém Powerflush (Geberit), kde je technika splachování shodná s běžnými splachovacími systémy, tzn. 6 litrů. Nastavení je však možné i na 4 litry vody. Rozdíl spočívá především v mimořádném tlaku vody ve splachovací nádržce, který vyhání proud vody vysokou rychlostí. Toto splachování je kratší, ale zato účinnější, neboť energie stlačeného vzduchu se uvolní při spláchnutí, tedy stiskem splachovacího tlačítka. Vzduch se začne rozpínat a síla rozpínajícího vzduchu „katapultuje” vodu do toaletní mísy. Rychlost vody je tak velká, že voda odstraní všechny nečistoty, které ulpívají na míse, a „protlačí“ se spolu se splachovaným obsahem i přes sifon rovnou do odpadního potrubí. Tento způsob splachování je velmi účinný a zajišťuje vždy dokonale čisté WC. Při jednom spláchnutí se odstraní i lehčí plovoucí odpad jako například toaletní papír a nedopalky cigaret. Tam, kde je nutné u běžných systémů spláchnout vícekrát, zde postačí jediné spláchnutí. To zaručuje nejen větší hygienu a čistotu, ale také šetření vody a provozních nákladů.

Splachování se vzduchem
Splachování se vzduchem

„PurAir WC“ od firmy Villeroy & Boch je vybaven senzorem citlivým na tlak, jenž je zabudován do klozetu. Reaguje na tělesnou váhu a aktivuje technologii PurAir.

Pak se vznikající molekuly zápachu svádějí pomocí speciálního vzdušného kanálku do vysoce výkonného filtru, který váže velké molekuly zápachu a propouští pouze menší molekuly čistého vzduchu. Všechny technické komponenty jsou začleněny do klozetu a harmonicky zapadají do celkového designu keramického prvku. Systém PurAir je poháněn bateriemi, proto lze klozet bez problému instalovat i dodatečně: stará záchodová mísa se pouze sundá a nahradí se novou. Pro novostavby a pro rekonstrukce lze alternativně dodat klozet v provedení se zástrčkou. V nabídce jsou četné designové modely od klasických až po puristicky moderní. Příplatek za technologii PurAir činí ve srovnání se standardním klozetem asi 200,- EUR bez DPH.

Splachování se vzduchem
Splachování se vzduchem

WC Omnia architectura compact, jehož rozměry byly zmenšeny na 35,5×48 cm, je vybaveno funkcí Aquareduct pro úsporu vody – na jedno spláchnutí spotřebuje pouhých 4,5 l. Cena WC začíná přibližně na ceně 5825 Kč bez DPH, cena bidetů od 5450 Kč bez DPH. Obojí je možno objednat v bílé nebo pergamon barvě s povrchem Ceramicplus pro snadnou údržbu (Villeroy & Boch).

Ceny

Ještě před několika roky byly závěsné klozety z důvodu vysoké ceny nedostupné pro mnoho uživatelů. Jeho vysokou cenu nezpůsobovala cena vlastního klozetu, ale cena instalačního modulu, na které se klozet musí montovat – tehdy byla instalace závěsného klozetu asi 3× větší než cena kombinačního klozetu. Nyní si závěsný klozet může dovolit každý. A to nejen univerzální modely, ale také systémy, které ke svým produktům dodávají výrobci sanitární keramiky. Například mezinárodní koncern Sanitec uvedl na trh univerzální instalační modul Kolo za mimořádně příznivou cenu 3092 Kč bez DPH. Cena pořízení závěsného klozetu Panda s instalačním modulem Kolo se dostává téměř na cenu kombinačního klozetu, v současnosti je rozdíl přibližně asi 40 %. Další příklady: podmítkový WC modul 980/I pro zazdění Sanit stojí přibližně 3200 Kč, předstěnový samonosný WC modul 995 je za 4600 Kč (i ve verzi pro bytová jádra), Alcamodul A100 pořídíme za 3560 Kč, Jomo Light předstěnový systém za 2480 Kč apod. Ceny se ovšem liší u jednotlivých prodejců.

Vybíráme z časopisu Bydlíme aneb co dělá domov domovem.

Publikováno: 12. 1. 2013, Autor: Bydlíme, Lenka Nová (text), Ideal Standard, Jika, Kolo, Sanitec, Villeroy & Boch (foto), Profil autora: Redakce