reklama

Koupelna pro rodinný dům

Krásná, prostorná koupelna, ve které se můžeme oddávat relaxaci ve vaně plné pěny, nerušeni poskakováním ždímající pračky, kam se za námi nebudou dobývat děti či ostatní příslušníci rodiny se slovy, že oni si potřebují jenom odskočit, namalovat se, opláchnout, dát prádlo do pračky...

i (Zdroj: PePa)
Koupelna má být především útulná (Zdroj: PePa)

Tak tento sen se splnil mladým manželům z Loun, kteří si typizovaný projekt rodinného domku nechali upravit přesně na míru a podle svého přání. Koupelna pro rodinný dům měla být podle jejich slov ojedinělá a zajímavá, přitom však splňovat nároky na pohodlný a praktický provoz rodiny s dítětem. Jak se to firmě, která dostala projekt a dodávku koupelny na starost, povedlo, můžete posoudit s námi.

Rodinný domek je patrový, přízemí je určeno spíš dennímu provozu, v patře jsou dva dětské pokoje a ložnice, a tomuto rozvržení se podřídily i koupelny. Množné číslo je v pořádku, neboť v domku najdeme koupelny dvě.

V přízemí je nevelká místnost, kam se vejde právě tak sprchový kout, WC a umyvadlo se zrcadlem (fotograf se sem už nevešel, takže celkové rozvržení koupelny si lépe prohlédneme na nákresu. Sprchový kout ode zdi ke zdi oddělený shrnovací zástěnou stejně jako závěsné WC si paní domu velice pochvaluje, při úklidu stačí jen setřít stěny a podlahu vlhkým mopem, žádná zákoutí, nepřístupné rohy ani skříňky neberou zbytečně čas. Díky světlým obkladům s modrošedými listelami a modré dlažbě na podlaze nepůsobí tento malý prostor stísněně.

3D návrh koupelny a WC
i (Zdroj: PePa)
3D návrh koupelny a WC

Otevřeme-li dveře do koupelny v patře, napadne nás, že jsme se asi spletli. Rozlehlá světlá místnost s oknem by například ve starším panelákovém bytě mohla sloužit jako pokoj. Přímo pod oknem je usazena velká rohová masážní vana, která je osazena tryskami pro vodní i vzduchovou masáž. Trysky na masáž chodidel, jež přibyly speciálně na přání majitelky, mladá paní hojně využívá zvlášť po práci na zahradě.

Široká listela lemuje zespoda okno a shora pult s umyvadly
Široká listela lemuje zespoda okno a shora pult s umyvadly (Zdroj: PePa)
Rohová vana s masážními tryskami láká k relaxaci
Rohová vana s masážními tryskami láká k relaxaci (Zdroj: PePa)

Za dveřmi vlevo je umístěno závěsné WC a přes další dvě třetiny délky zdi pod velikánským zrcadlem se táhne pult se dvěma umyvadly. Vedle umyvadel je dost místa na odložení mýdel i kosmetických přípravků, takže prostor koupelny nebylo třeba zabydlovat žádnými skříňkami ani poličkami, jen vpravo za dveřmi najdeme proutěný koš sloužící na odkládání špinavého prádla.

Jednoduché mýdelníky nad umyvadly ladí s nerezovými pákovými bateriemi a sifony umyvadel i se zajímavou tříotvorovou baterií s vytahovací sprchou na vaně stejně, jako bílé těleso otopného žebříku s bílou spárovací hmotou mezi obkladačkami. Zděný výklenek mezi vanou a umyvadlovým pultem neukrývá stoupačku, jak bychom očekávali, ale komín krbu. Ventilátory rozvádějí teplý vzduch po celém domě, do koupelny jej přivádí čtvercová mřížka na boku obložení u vany.

Zařizovat prostornou koupelnu je radost, oříškem však byla pro obkladače. Majitelé dali na radu svého kamaráda – projektanta a dodavatele - a vybrali si velkoplošný obklad ze série Camel o rozměrech 33×60cm v růžové barvě, oblé listely ve stejném desénu, které ohraničují zrcadlo a širší růžovomodrou listelu s výraznějším vzorkem.

Aby obklad nepůsobil neuspořádaně, musel být položen pravidelně a velice pečlivě, obzvlášť náročné bylo spočítat, jak mají být dlaždice položeny na pultě okolo umyvadel a na okrajích vany. Řemeslník si ale s řezáním obkladaček poradil velmi dobře.

Zrcadlo je osvětleno bodovými lampičkami, celá koupelna halogenkami zabudovanými ve stropě a ve zkosených částech stěn
i (Zdroj: PePa)
Zrcadlo je osvětleno bodovými lampičkami, celá koupelna halogenkami zabudovanými ve stropě a ve zkosených částech stěn

Spokojenost majitelů jen trochu pokazila zprohýbaná plastová mřížka na průduchu z krbu, kterou bude nutné vyměnit za kovovou, aby lépe odolala horkému vzduchu. Velké zrcadlo muselo být vyměněno, neboť v místech okolo zásuvek prasklo - pravděpodobně proto, že bylo přilepeno na ne zcela vyzrálé zdi, jinak ale pohodu při relaxaci nic neruší.

Dvojité ovládání splachovadla – podle potřeby spláchneme třemi nebo pěti litry vody
i (Zdroj: PePa)
Dvojité ovládání splachovadla – podle potřeby spláchneme třemi nebo pěti litry vody

„Dům stavíme částečně svépomocí, takže jeho stavba probíhá pomaleji, než kdybychom si jej nechali postavit na klíč, ale má to i své výhody. Ještě v průběhu prací můžeme provádět různé změny a opravy. Se zařízením obou koupelen jsme maximálně spokojeni a jejich pohodlí i praktičnost si opravdu užíváme,“ pochvalují si majitelé.

Zdroj informací: autoři článku; AQUANY koupelny

Publikováno: 21. 1. 2023, Autor: PePa (text, vizualizace, foto), Profil autora: Redakce