reklama

Koupelnová modrobílá šachovnice

Co s panelákovým jádrem, které pomalu dosluhuje? To je otázka, kterou řeší mnozí z nás. Mladá žena Dana – majitelka bytu 2+kk, do jejíž koupelny se dnes podíváme, hledala inspiraci u přátel a v různých časopisech. V jednom z časopisů objevila fotku koupelny zařízené v modrobílé kombinaci s květinovými listelami, která ji, jak říká, „chytla“.

i (Zdroj: Pavel Zeman)
Do malého prostoru koupelny se vejde vše, co je potřeba (Zdroj: Pavel Zeman)

Dana se nejprve musela rozhodnout, zda zachová původní dispozici WC a koupelny zvlášť, nebo jestli nechá oba prostory spojit v jeden. Přestože není příznivkyní spojených prostor, rozhodl fakt, že místo sprchového koutu si chtěla dopřát vanu. A protože panelák není nafukovací a bylo nutno se vejít do vymezeného prostoru, vznikl na místě původních dvou místnůstek jeden spojený prostor.

Vstoupíme-li novými dveřmi, které jsou umístěny téměř uprostřed stěny, octneme se uvnitř jednoduše ale příjemně zařízeného prostoru. Vana nepravidelně zkoseného tvaru u pravé stěny poskytuje dost pohodlí pro relaxační lázeň a přitom nechává dostatečně vyniknout zajímavému tvaru umyvadla na čelní stěně.

Půdorys původní koupeny
Půdorys původní koupeny (Zdroj: Petra Marková)
Nová koupelna je praktičtější
Nová koupelna je praktičtější (Zdroj: Petra Marková)

Jak se Dana přiznala, typ umyvadla se jí velice líbil, a proto byla ochotná akceptovat i jeho vyšší cenu, i když s něčím takovým původně nepočítala. Překvapila ji také poměrně vysoká cena sifonu, který se dodává zvlášť, zde ale zasáhla náhoda – originální sifon nebyl zrovna na skladě a jí se zatím podařilo objevit chromový sifon, který měl cenu poloviční a umyvadlu padl jako ulitý.

Do výklenku, který vymezuje do zdi zabudované splachování, se přesně vešla koupelnová skříňka, která schová všechnu zásobní kosmetiku, ručníky a hygienické potřeby.

„Pračka měla místo vymezeno v kuchyni hned od začátku a sprchovou zástěnu na vanu jsem nechtěla, abych si nepřipadala jako v kleci,“ říká majitelka, „takže koupelna, i když je malá, působí vzdušným a nestísněným dojmem.“

WC mísa měla být původně otočená ve stejném podélném směru jako vana, avšak na poslední chvíli se dispozice změnila. Díky tomu musí být trubky vedoucí do stoupaček delší a mít dobře spočítaný spád, ale pro šikovného řemeslníka to nebyl problém.

Sanitární vybavení je v nadčasovém designu
Sanitární vybavení je v nadčasovém designu (Zdroj: Pavel Zeman)
Využijte každý kout
Využijte každý kout (Zdroj: Pavel Zeman)

Aby koupelna nepůsobila stísněným dojmem, není obložená celá až do stropu. V prostoru kolem vany navazují na modrobílou šachovnici zakončenou květinovým pásem ještě tři řady modrých dlaždic stejných, jakými je obložená podlaha. V ostatním prostoru sahá obklad zhruba do výše 125 cm.

Žlutooranžová barva, kterou najdeme na pásu dlaždic s květinovým vzorem, oživuje modrobílou kombinaci, která by sama o sobě mohla působit poněkud studeným dojmem, a to obzvlášť v koupelně, kde není okno. Dřevěný desén materiálu, z něhož je vyrobena skříňka, dřevěný rám zrcadla posazeného přímo na stěnu i nerezové věšáčky a držáky na ručníky, jsou bonbónky ve vyváženém a útulném vzhledu této koupelny.

Celkový dojem zjemňuje něžná listela
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Celkový dojem zjemňuje něžná listela

S prací řemeslníků byla Dana spokojena a nechala si od nich udělat ještě další úpravy v bytě. Jak nám však prozradila, řemeslníci si se stavbou užili svoje. Stěny koupelny jsou z Ytongu o tloušťce 7,5 cm, na zavěšení těžkého umyvadla bylo však potřeba použít Ytong silnější - 10 cm, aby umyvadlo udržel. Křivý strop bylo třeba srovnat sádrokartonovým podhledem – výška stropu se snížila o 10 cm. Šikovný elektrikář zabudoval topný kabel do podlahy, takže nebylo třeba přidávat do koupelny žádné vyhřívací těleso.

Tipy:

  • Do panelákové koupelny je topný kabel do podlahy vhodný a dostačující k temperování. Koupelna je uvnitř bytu a je dostatečně vyhřívaná okolními místnostmi.
  • Zrcadlo zavěšené přímo na stěnu nebo přilepené na stěnu a orámované listelou působí lépe, než mohutné policové zrcadlové skřínky.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 14. 1. 2023, Autor: Petra Marková (text a vizualizace), Pavel Zeman (foto), Vladislav Kebza+Karel Štípek (realizace), Profil autora: Petra Marková