reklama

Umělý kámen a jeho uplatnění v kuchyni

Umělý kámen si získává stále větší přízeň – jde o moderní, velmi odolný a v dnešní době často používaný materiál, ze kterého se vyrábí umyvadlové desky, barové a recepční pulty nebo dokonce obložení fasád. Nejčastěji se ale s umělým kamenem setkáte v kuchyních v podobě pracovních desek, obkladů kuchyňských linek nebo dřezů.

Umělý kámen a jeho uplatnění v kuchyni

Co je to umělý kámen

Umělý kámen je akrylátový kámen. Jedná se o masivní homogenní materiál vyrobený ze směsi přírodních minerálů (70 procent), polymetylmetakrylátu a barviva. Je to jediný materiál tohoto typu, kde je chemická reakce při výrobě tepelně usměrňována, což zaručuje stejnoměrnou strukturu desek v celém průřezu u všech tlouštěk (i u hrubozrnných struktur).

Co je to umělý kámen
Co je to umělý kámen

Vlastnosti

Umělý kámen je velmi praktický materiál, neboť je stoprocentně opravitelný. Poznáte ho obvykle podle vysokého lesku pracovní desky kuchyňské linky. Na omak je velmi podobný mramoru. Jeho povrch je pevný a celistvý. Není porézní, a tudíž není nasákavý, a všechna voda tak zůstane spolehlivě na povrchu. Pracovní desky a obklady kuchyňských linek – stejně jako samotné dřezy – jsou často vyráběny v jednolitém bezespárovém provedení – z jednoho kusu umělého kamene. Tím se zamezí následnému usazování bakterií a vzniku plísní. Proto je tak často využíván v domácnostech (kuchyních, koupelnách), ale i ve zdravotnictví, neboť díky jeho snadné údržbě dosáhnete maximální čistoty a hygieny.

Vlastnosti
Vlastnosti

Údržba

Údržba tohoto materiálu je velmi snadná. Běžné nečistoty, které potřísní pracovní desku nebo dřez, většinou stačí smýt vodou. Jen výjimečně je třeba použít abrazivní přípravky v podobě tekutých písků apod. Škrábance a drobné vrypy, které vzniknou jen ojediněle, lze odstranit prostým přebroušením a přeleštěním, aniž by tím utrpěl vzhled a celistvost barevné plochy.

Zpracování

Umělý kámen není možné opracovávat v domácích podmínkách. Pokud chcete maximálně využít vzhledu, možností a vlastností tohoto materiálu, je nutné oslovit certifikovanou společnost. Proto jsme tady pro vás – firma DUOLIT, s. r. o., jež je certifikovaným zpracovatelem umělého kamene značek Corian, Hi-Macs a dalších.

Více informací o umělém kameni naleznete na www.duolit.cz.

Publikováno: 28. 4. 2013, Autor: Duolit (text a foto) , Profil autora: Redakce