reklama

Flexibilní zásuvkový systém - Zásuvky na místech, kde je potřebujete

Když se všichni dnes podíváme na své domácnosti a je úplně jedno, zda bydlíte v bytě či domě, tak se shodneme v jedné věci. Za posledních 15 let nám doma přibylo elektrických spotřebičů. Naše domácnosti jsou teď elektrické. Naši rodiče měli v bytě dva zásuvkové okruhy, každý o pěti až deseti zásuvkách, jak doporučovala norma. Dráty byly hliníkové a se dvěma rozdvojkami navíc jsme si v bytě bohatě vystačili. Ptáte se proč? Odpověď je prostá.

Flexibilní zásuvkový systém - Zásuvky na místech, kde je potřebujete

V té době býval v obývacím pokoji tranzistorák, gramofon a ti pokrokovější ještě přidali kotoučový magnetofon a televizi. Tyhle věci se umísťovali ke zdi a tak se elektrikář snadno trefil s polohou zásuvky. To vše se poslouchalo či sledovalo z protilehlého konce místnosti, kam patřil gauč a protože večer stejně jako dnes bývala tma, tak tam navíc byla zásuvka na lampičku. Takové to byly časy.

Jenže tyhle byty a domy nám zůstaly dodnes. Akorát v tom rohu, kde bývávaly 3 spotřebiče, je dnes plazma, hi-fi věž společně s napájeným subwooferem, DVD, Apple TV, Playstation, dobíječka na mobil, wi-fi router, meteostanice, dětská chůvička, ambientní osvětlení, DVB anténa, dock pro empétrojku a dobíječka na tužkovky. Asi tušíte, že v tom protějším rohu místnosti přibyl masážní polštářek, žehlička, zvlhčovač vzduchu a vyhřívané terárko pro gekona.

Flexibilní zásuvkový systém
Flexibilní zásuvkový systém

Takže jak jistě vidíte, většina domácího pokroku je spojena s elektřinou. Plyn a voda asi nikdy nebudou zdrojem takové trachtace. Elektřina nás inspiruje a nutí přeměňovat naše obydlí nikoli v domovy, ale spíše centrály.U vícečlenných rodin se navíc zcela běžně stává, že je hlava rodiny propagátorem inovací, např. inteligentních domů. V domě se z kumbálu 3x3 metry stane "servrovna", ale zbytek rodiny si není schopen rozsvítit, aniž by roztáhli žaluzie, zapnuli ambientní hudbu nebo spustili projekční plátno. Takže je jen na nás, kterou inovaci označíme za smysluplnou a pustíme jí přes práh našeho domu.

Nicméně si musíme přiznat, že i když se naše domácnosti změnily, naše rozvody elektřiny ne. Hliník stále odolává ve stěnách našich bytů, pokud ho ti pokrokovější již nevyměnili za měď. Poloha zásuvek vůči prostoru byla "aktualizována", ale jinak se nezměnilo ani to doporučení kolik zásuvek smíme instalovat na jeden jištěný okruh.

Flexibilní zásuvkový systém
Flexibilní zásuvkový systém

Naprostou anarchií pak je, když si chceme například s notebookem odsednout, tak záhy zjistíme, že volná zásuvka je na druhé straně místnosti. To je ten moment, kdy výrobci prodlužovaček slaví triumf. Ať už jsou vaše zásuvky bakelitové nebo designové (a že jich dnes je opravdu mnoho k obdivování), jejich smysl se vytrácí, když se rozhodnete nastalou situaci vyřešit prodlužovačkou. Ne každá totiž snese zátěž, kterou na ní se svými spotřebiči chystáte. Obzvláště ty z Asie jsou někdy skutečnou časovanou bombou. Dalším aspektem je i bezpečnost, kdy se prostě na podlaze válí kabel a jen čeká, až se do pasti někdo chytne. Není třeba ani zmiňovat, že díky takovému rozbočovači vlastně vzroste ten počet zásuvek na jeden okruh, který norma udává…

Flexibilní zásuvkový systém
Flexibilní zásuvkový systém

Řešení je jen jedno a to doslova a do písmene. Britský systém Mainline byl již před jedenácti lety prvním a doposud téměř jediným systémem, který na tento vývoj zareagoval. Umožnil připojit zásuvku tam, kde ji právě potřebuji a i v množství které potřebuji. Jedná se o dnes poměrně známý systém tzv. mobilních zásuvek. Ve skutečnosti se spíše jedná o flexibilní zásuvkový systém, kdy se energie po vaší domácnosti rozvede lištami, které jsou drobné a snadno splynou se zdí, podlahovou lištou či kuchyňskou linkou, do kterých se zásuvky připojují. Designově je to velmi čisté a jednoduché řešení a co je nejlepší, každý si tento rozvod zásuvek je schopen nainstalovat sám a to za jedno odpoledne.

Flexibilní zásuvkový systém
Flexibilní zásuvkový systém

Australský patent, který je dnes rozšířen do více než 20 zemí světa, přinesl unikátní možnost opětovně odpojovat a připojovat zásuvky, které jsou pod proudem a to bez nutnosti "shodit" jističe. Propojení zásuvky a lišty je přitom díky sběrnicovému systému velmi robustní a tedy i velmi bezpečné. Zájemci o tuto inovaci si možná budou muset v počátku trochu připlatit, ale vezmeme-li do úvahy kolik profesí a úkonů tím odpadne, rychlost se kterou systém nainstalujete a komfort, který vám přinese, tak se tato investice vyplatí. Navíc pokud se jednou rozhodnete přestěhovat, tak si svůj Mainline můžete vzít s sebou do nového bydlení. Rovněž mnoho uživatelů ocení i skutečnost, že v rámci jedné lišty je možné po totožných vodičích společně s elektřinou vést i data (internet, bezpečnostní systém, DTV).

Flexibilní zásuvkový systém
Flexibilní zásuvkový systém
Flexibilní zásuvkový systém
Flexibilní zásuvkový systém

Tento systém se ukazuje jako nedocenitelné řešení při rekonstrukcích domů a bytů, protože neklade vlastně žádné zvláštní nároky na instalaci a snadno dokáže splynout se stávajícím rozvodem a stát se jeho součástí. V novostavbách zase oceníte skutečnost, že se nebudete muset k pozicím zásuvek vyjadřovat v době, kdy řešíte teprve nákup pozemku, na kterém bude dům stát. Systém Mainline je vhodný do domů, bytů, kanceláří, škol, nemocnic, laboratoří, dílen i do průmyslových provozů.

Tento systém do ČR dováží společnost inwolf s.r.o., která je výhradním distributorem. Více o produktu můžete najít na www.mainline.cz.

Publikováno: 11. 6. 2013, Autor: inwolf s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce