reklama

Rozbitá židle? Potřebujete pouze vhodné lepidlo!

Lepidlo dokáže někdy na správném místě efektivně a rychle opravit leccos, v našem dnešním případě třeba židli. Přišel ke mně nešťastný kamarád, že asi bude muset zahájit dietu, protože rozsedl židli. Tedy, přesněji řečeno, sedl si a sedák dřevěné židle byl na tři kusy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lepená židle bude po opravě opět jako nová (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podíval jsem se židli „pod sukni“ a uklidnil jsem ho, že v tomto případě to není vina kuchařského umění jeho ženy jako spíš výrobce, který židli poněkud ošidil. Sedák je z docela tenké spárovky a není podložený, takže pořádný chlap si nesedne. Ale pomoc není složitá.

I rozlámaný sedák se dá jednoduše slepit
i (Zdroj: Pavel Zeman)
I rozlámaný sedák se dá jednoduše slepit

Disperzní lepidlo Ceys lepí dřevo, karton, keramiku, kůži, korek, lepí rychle a po zaschnutí zůstane transparentní, takže na opravu sedáku se výborně hodí. Ve velké tubě s šikovným aplikačním nástavcem poslouží v každé domácnosti

Aplikační nástavec má vlastně takzvaný „twist uzávěr“, takže se nemusí při každém použití nasazovat a zase sundávat, stačí konec zašroubovat a přeteklý zbytek lepidla otřít (což vypadá jako detail, ale věční ztráceči víček to jistě ocení).

Nachystáme si všechny kusy rozlomeného sedáku. Naštěstí se spárovka rozlomila docela čistě, bez drobných třísek, takže půjde slepit. Očistíme jednotlivé kusy od prachu a nečistot a nejprve přilepíme menší odlomenou část sedáku. Naneseme lepidlo na jednu stranu spoje, srovnáme díly tak, jak patří, a přitiskneme k sobě.

Ze strany spojené desky sedáku si dáme dřevěné latě proti omačkání, zajistíme svěrkami a lepidlo vyteklé ze spoje otřeme vlhkou houbičkou nebo hadříkem. Necháme dobře zaschnout. Potom stejným způsobem přilepíme i další část sedáku. Nezapomeneme dobře otřít přeteklé lepidlo.

Sedák zajistěte a přebytečné lepidlo důkladně otřete
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Sedák zajistěte a přebytečné lepidlo důkladně otřete

Aby se nám při stahování svěrkami sedák nezvedl a neprohnul, položíme si pod i na něj seshora větší odřezek lamina tak, aby byl přes oba spoje, a zajistíme další svěrkou.

Pozor na prohnutí!
Pozor na prohnutí! (Zdroj: Pavel Zeman)
Pomohou vám kousky lamina
Pomohou vám kousky lamina (Zdroj: Pavel Zeman)

Spoj můžeme po zaschnutí lehounce přebrousit a sedák znova natřít, ale pokud se nám povede slepit čistě, není to nutné. Aby nedošlo k prasknutí sedáku i u ostatních židlí, doporučil jsem kamarádovi, aby sedáky všech ještě zespoda zpevnil příčnou latí. Od totožného výrobce mám totiž doma stejný typ židle s příčnou latí pod sedákem a stále drží dobře, i když nejsem zrovna muší váha.

Zdroj informací: ceys.cz

Publikováno: 17. 8. 2022, Autor: Pavel Zeman (text a foto), Profil autora: Redakce