reklama

Království dětských her rychle a bezpečně

Vybudovali jste si na zahradě letní kuchyni, pergolu nebo altán či jiné místo pro zahradní posezení, postavili jste si krb, udírnu nebo gril na pořádání večerních party, barbecue nebo prostě na českou grilovačku. Trávíte na skvěle vybavené zahradě veškerý volný čas? A co vaše děti? Mají si kde hrát?

i (Zdroj: Pavel Zeman)
Herní věž se skluzavkou je důležitým prvkem každého dětského hřiště (Zdroj: Pavel Zeman)

Úplně malé děti pro své hry mnoho nepotřebují, spokojí se s pískovištěm a hračkami na písek. Od tří, čtyř let již ocení skluzavku a různé prolézačky a od pěti let výše si zamilují houpačky, hrazdy, provazy, lezeckou stěnu.

Výhodou systému Blue Rabbit (modrý králík) je právě možnost rozšiřování základní sestavy podle toho, jak děti rostou. Jednoduché dřevěné konstrukce tvoří hrací věže, pískoviště, skluzavka, houpačky, prolézačky a další prvky pro dětská hřiště, které sami velmi snadno sestavíte.

Dodávka ve třech krabicích

Všechna dětská hřiště jsou dodávána kompletní, nemusíte si zvlášť koupit ani hřebík. Dřevěné konstrukční hladce ohoblované hranoly a prkna ze severských jehličnanů dostanete nařezané na míru. Navíc je již nemusíte povrchově upravovat, protože byly tlakově impregnovány zdravotně nezávadným typem impregnace.

Tlaková impregnace zaručuje velmi dlouhou životnost dřeva s vysokou odolností vůči povětrnostním vlivům. Dodávka obsahuje také veškerý potřebný spojovací materiál, zemní kotvy pro zajištění stability celé konstrukce, úchytky, jednoduché nářadí, doplňky, i skluzavku (vybrat si můžete ze čtyř různých odstínů - z červené, zelené modré nebo žluté). Montážní návod je samozřejmostí.

Dřevo je impregnováno vysokotlakou impregnací
Dřevo je impregnováno vysokotlakou impregnací (Zdroj: Pavel Zeman)
Dodávka je kompletní včetně šroubů a hřebíků
Dodávka je kompletní včetně šroubů a hřebíků (Zdroj: Pavel Zeman)

Bezpečnost dětí především

Všechny prvky pro dětská hřiště - hrací věže, houpačky, prolézačky, a další herní prvky jsou vyrobeny ze zdravotně nezávadného materiálu. Herní objekt je určen pro děti od 3 do 12 let. Rozhodně nepodceňujte dětskou aktivitu a vynalézavost a objekt důkladně ukotvěte přiloženými zemními kotvami. Všechny vruty a další spojovací materiál má ochranné kloboučky, aby se o případné vyčnívající části nemohly děti zranit.

Umístění v zahradě

Nejprve vyberte vhodné místo, kde hřiště postavíte. Na základní sestavu potřebujete prostor 150 x 210 cm, celková výška věže je 332 cm. Počítáte-li do budoucna s rozšiřováním o další komponenty, například houpačky, je nutné jejich velikost připočíst.

Důležitá je volba povrchu. Pro ochranu dětí nestavte objekt nikdy na tvrdé podklady, jakým je beton, asfalt, dlažba apod., neboť případný pád dítěte z věže by nemusel dopadnout dobře. Stavte hřiště proto nejlépe na trávník, písek, mulčovací borku a další měkké materiály. V sadě s komponenty hřiště najdete i základní nářadí potřebné k montáži.

Součástí dodávky je podrobný návod v podobě nákresů, z nichž je zcela srozumitelné, jak máte postupovat. Předpokládaný čas montáže by neměl být delší než víkend - ve dvou nebo jste-li zruční je to zvládnutelné za den. Díly sice mají odpovídající velikost, otvory však nejsou předvrtané. Budete potřebovat vrtačku, úhelník, metr a případně akušroubovák.

Konstrukce věže

Začněte bočními díly. Připevnění hranolků na trámky pečlivě vyměřte a předvrtejte si otvory vrtákem odpovídající velikosti. Poté díly spojte vruty, jež jsou součástí dodávky. Rám první bočnice je hotový a následuje další.

Nejdřív začněte sestavením bočních dílů
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Nejdřív začněte sestavením bočních dílů

Aby se vám díly dobře spojovaly, sestavte kostru věže a díly k sobě spojte truhlářskými svěrkami. Nyní obě bočnice spojte. Konstrukce je v zátěžových bodech sešroubována kvalitními bezpečnostními šrouby. Otvory pro ně předvrtejte přiloženým plochým vrtákem. Hlavy šroubů jsou pro zvýšenou bezpečnost dětí zakryty plastovými kloboučky. Spodní část krytky použijte jako podložku pod šroub, zašroubujte a nasaďte klobouček.

Hlavy šroubů jsou zakryty plastovými kloboučky
Hlavy šroubů jsou zakryty plastovými kloboučky (Zdroj: Pavel Zeman)
Otvory pro bezpečnostní šrouby je třeba předvrtat
Otvory pro bezpečnostní šrouby je třeba předvrtat (Zdroj: Pavel Zeman)

Upevnění podlážky a výroba žebříku

Základní konstrukce stojí, prkna tvořící podlážku ji ještě zpevní. Každé z prken přišroubujte dvěma vruty na krajích i ve středu. Na dva trámky připevníte příčky z kulatiny. Vše je třeba správně vyměřit, otvory předvrtat a příčky přišroubovat k trámům. Hotový žebřík mírně šikmo připevněte k herní věži bezpečnostními šrouby, na které posléze nasaďte krytky.

Připevněte podlážku
Připevněte podlážku (Zdroj: Pavel Zeman)
A sestrojte žebřík
A sestrojte žebřík (Zdroj: Pavel Zeman)

Stěny věže

Asi v polovině konstrukce mezi podlážkou a horním okrajem bezpečnostními šrouby připevněte jako zábradlí ze všech stran (mimo část, kde ústí žebřík) hranolky. Stejné díly připevněte těsně u podlážky. Na ně pak zevnitř věže vruty připevněte výplně z prken.

Stříška

Spojte dva trámky kolmo k sobě, šikmo přes spoj položte prkno, podle úhelníku zaneste vnější linie trámků a prkno seřízněte. Tímto trojúhelníkovým dílem důkladně zpevníte štíty. Aby se vám snáze pracovalo, konstrukci položte a štíty přišroubujte. Prkna pokrývající střechu připevněte podélně jedno těsně vedle druhého. Poté konstrukci znovu vztyčte.

Štíty zpevněte trojúhelníkovým dílem
Štíty zpevněte trojúhelníkovým dílem (Zdroj: Pavel Zeman)
Přimontujte stříšku
Přimontujte stříšku (Zdroj: Pavel Zeman)

Ukotvení konstrukce v zemi

Do země těsně vedle konstrukce věže zašroubujte kotvy. Lépe vám to půjde, když očkem protáhnete kovovou tyč jako páku. Okem kotvy, které vyčnívá ze země, pak protáhnete bezpečnostní šroub a stavbu tak spojíte se zemí. Tento krok je velmi důležitý pro bezpečnost vašich dětí.

Kotvy zašroubujte do země
Kotvy zašroubujte do země (Zdroj: Pavel Zeman)
Ukotvení je pro bezpečnost vašich dětí klíčové
Ukotvení je pro bezpečnost vašich dětí klíčové (Zdroj: Pavel Zeman)

Madla, králík a skluzavka

Bezpečnostními šrouby připevněte madla. Nezapomeňte ani na modrého králíka, stačí ho přišroubovat dvěma vruty. K hotové herní věži přišroubujte skluzavku, jejíž sklon je dán její délkou a výškou podlážky věže.

Nakonec přidělejte madla, skluzavku a zřiďte pískoviště
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Nakonec přidělejte madla, skluzavku a zřiďte pískoviště

Nakonec udělejte pískoviště: Ohrádku pod podlážkou herní věže opatřete po stranách dvěma sedátky – prkny, které připevněte vruty. Poté ohrádku naplňte asi do poloviny pískem. Ještě jednou zkontrolujte všechny spoje a můžete své dílo předat k užívání dětem. Příště k této konstrukci připevníte ještě díl s houpačkami.

Zdroj informací: VLADEKO spol. s.r.o.

Publikováno: 13. 8. 2022, Autor: Med (text), Pavel Zeman (foto), Profil autora: Redakce