reklama

Co by bylo dětské hřiště bez pořádné houpačky?

Na zahradě již stojí základní sestava dětského hřiště. A protože je tento systém variabilní, snadno k věži se skluzavkou a pískovištěm připojíte další díl, jakým je houpačkový modul. A houpačky jsou přesně to, po čem děti touží. Ve dvou montáž zvládnete za půl dne, sami na to budete potřebovat nejspíš den celý.

i (Zdroj: Pavel Zeman)
Správné dětské hřiště disponuje minimálně jednou houpačkou (Zdroj: Pavel Zeman)

O kvalitě materiálu pro dětská hřiště jste si mohli přečíst v první části o montáži sestavy. Dřevo pro konstrukci je ošetřeno hloubkovou tlakovou impregnací a vám odpadá práce s natíráním (jen ledaže byste si to přáli z důvodů estetických, a to nejdříve po půl roce, kdy zelené skvrny tlakové impregnace zmizí).

Dodávka přijde v podobě přesně nařezaných trámků a prken, spojovacího materiálu a houpaček. Případně, když houpačky již máte, můžeme si objednat konstrukci bez houpaček. Samozřejmostí je i podrobný návod. Že dětské hřiště nemáte stavět na tvrdém povrchu, již víte. Vhodná je tráva, písek nebo mulčovací kůra.

Další doplňky, které lze připojit k základní sestavě

V případě, že budete chtít herní objekt s houpačkami ještě dále rozšiřovat a obohacovat, máte k dispozici například lezeckou stěnu Ramp či Wall, provazovou stěnu Net, požární tyč Firemen´s Pole, či šplhací kovovou tyč Climbing Pole. Pořídíte-li si věže dvě, můžete je propojit visutým lanovým mostem Bridže. To vše a ještě více umožňuje variabilní systém dětského hřiště Blue Rabbit. K drobnostem, které děti jistě ocení, patří volant Steering Wheel či teleskop Telescope v charakteristické modré barvě.

Potřebné nářadí

Materiál není přemontovaný, to znamená, že otvory pro vruty a šrouby nejsou předvrtané. Budete tedy opotřebovat vrtačku a vrtáky odpovídajícího průměru. Práce půjde rychle od ruky, budete-li mít akušroubovák, případně utahovák na šrouby. Nejspíš také využijete schůdky nebo štafle.

Montáž houpačkového modulu

Krabice s dodávkou houpačkového modulu vybalte a jednotlivé komponenty připravte tak, jak je budete potřebovat. Připravte si také nářadí.

Krabice obsahuje vše potřebné
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Krabice obsahuje vše potřebné

Bezpečnostní šrouby na konstrukci houpačky jsou stejně jako na konstrukci věže chráněny velkými plastovými krytkami, na jejichž kloboučku je reliéf modrého králíka. Trámové závěsy jsou pro pevnost celé stavby nezbytné.

Konstrukce pro houpačky z hladce hoblovaných, masivních hranolů je jednoduchá a přitom velmi stabilní, což je dáno jednak kvalitními spojovacími prvky a jednak kotvami, které celý objekt pevně ukotví v zemi.

Spojovací prvky jsou kvalitní a pevné
Spojovací prvky jsou kvalitní a pevné (Zdroj: Pavel Zeman)
Kotvy zaručí stabilitu
Kotvy zaručí stabilitu (Zdroj: Pavel Zeman)

Na vodorovný trám nejprve navlékněte houpačkové závěsy a teprve pak připevněte široce rozevřené nohy konstrukce. Druhý konec trámu upevněte trámovým závěsem k již stojící a ukotvené herní věži. Všechny šrouby důkladně utáhněte, na vaší pečlivé práci také závisí bezpečnost dětí.

Nejprve je třeba navléknout houpačkové závěsy
Nejprve je třeba navléknout houpačkové závěsy (Zdroj: Pavel Zeman)
Druhý konec trámu pořádně ukotvěte ke stojící herní věži
Druhý konec trámu pořádně ukotvěte ke stojící herní věži (Zdroj: Pavel Zeman)

Obě nohy je nutné ukotvit do země. Zemní kotvy zašroubujte do půdy těsně vedle trámových nohou a jejich oky protáhněte šrouby a následně je přišroubujte do trámů. Houpačkové háky přichyťte na určená místa.

Zemní kotvy zašroubujte těsně vedle trámových nohou
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Zemní kotvy zašroubujte těsně vedle trámových nohou

Zbývá už jen pověsit houpačky a hrazdu. Pro jistotu ale ještě jednou ověřte, že všechny šrouby, vruty i kotvy jsou pevně zašroubované a že je celá konstrukce herního objektu stabilní. Poté teprve vypusťte na hřiště své "krakeny".

Zdroj informací: VLADEKO spol. s.r.o.

Publikováno: 20. 8. 2022, Autor: Med (text), Pavel Zeman (foto), Profil autora: Redakce