reklama

Pusťte se do renovace staré zahradní lavičky

Při úklidu zahrady na nás vykoukla stará lavička, na které jsme už pár let neseděli, jen skladovali dříví do krbu. Protože má bytelnou kovovou konstrukci a ještě si pamatujeme, jak rádi jsme na ní sedávali, rozhodli jsme se ji vrátit zpátky do života.

i (Zdroj: PePa)
Renovace zahradní lavice jí vdechne nový život (Zdroj: PePa)

Sednout si na naši dříve oblíbenou lavici už bylo nebezpečné, člověk si koledoval o třísku „kdesi“, protože dřevo bylo rozpraskané, zpuchřelé a oštípané. Jelikož má ale lavice bytelný kovový základ, využijeme jej pro novou lavici. Na povrchovou úpravu jsme si vybrali tenkovrstvou syntetickou lazuru se směsí vosků a olejů.

Ztrouchnivělá prkna staré lavice
i (Zdroj: PePa)
Ztrouchnivělá prkna staré lavice

Stará prkna musí pryč, odšroubujeme je tedy a kovovou konstrukci očistíme, případně natřeme barvou na kov.

Poškozená prkna odstraníme
i (Zdroj: PePa)
Poškozená prkna odstraníme

Nová prkna budeme připevňovat do stávajících otvorů, musíme si dobře rozměřit a spočítat, jak budou široká. Na opěradle jedno prkno přidáme, proto musíme vyvrtat otvory na jeho připevnění. Na hoblovce provedeme malý zázrak: Z jedné strany pošleme pod nože chlupaté široké fošny, z druhé odebereme krásná, hladká a rovná prkna.

I když máme široké fošny a mohli bychom udělat sedák v celku, rozřízneme je na užší díly proto, že máme středovou fošnu s jádrem a uprostřed by nám popraskala (má tzv. výsušnou trhlinu - což je na obrázku vidět na hraně). Hrany i konce prken zakulatíme frézou, posezení na lavici bude příjemnější a dešťová voda odteče spárami. Všechna prkna na lavici ještě dohladka obrousíme pásovou bruskou.

Hrany zakulatíme frézou a povrch přebrousíme
i (Zdroj: PePa)
Hrany zakulatíme frézou a povrch přebrousíme

Na řadu přichází povrchová úprava. Před natíráním si ještě můžeme (ale nemusíme) předvrtat otvory pro připevnění. Pak prkna natřeme tenkovrstvou lazurou ve vybraném odstínu. Protože lavice bude stát v zahradě, natřeli jsme ji podle doporučení výrobce postupně třemi nátěry. Mezi jednotlivými nátěry necháme lazuru dostatečně zaschnout.

Prkna natřetme vybraným odstínem
i (Zdroj: PePa)
Prkna natřetme vybraným odstínem

Na připevnění prken použijeme nereznoucí vratové šrouby, které se zezadu utáhnou matkou přes podložku.

Použijeme nereznoucí vratové šrouby
i (Zdroj: PePa)
Použijeme nereznoucí vratové šrouby

Hotovo, lavice může znova sloužit. Až se nátěr opotřebuje, stačí ji zlehka obrousit a natřít znovu lazurou.

Tip:

Před nátěrem lazurou LAZUROL TOPDECOR se doporučuje dřevo natřít (ošetřit) výrobkem LAZUROL IMPREGNAČNÍ ZÁKLAD. Výsledný nátěr více odolává povětrnostním vlivům, dřevokaznému hmyzu a houbám.

Zdroj informací: BARVY A LAKY HOSTIVAŘ a.s.

Publikováno: 30. 8. 2022, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.