reklama

Opěrnou mříž můžete na zeď připevnit chemickou kotvou

Lepidlo na místě hřebíků nebo hmoždinek by ještě nedávno znělo jako špatný vtip, dnes jde jen o to, zvolit ten správný typ. A protože rádi vyzkoušíme vše na vlastní kůži, není tomu jinak ani s kotvou do zdi.

i (Zdroj: Pavel Zeman)
Konstrukce připevněná chemickou kotvou snese i větší zatížení (Zdroj: Pavel Zeman)

Zeď mezi naší a sousedovou zahradou je velkou část dne na sluníčku, a protože jsme v kraji, kde se daří i vínu, byla volba jasná. Jenže mně se líbí bohatý porost a ten potřebuje pevnou oporu.

Když vyvstala otázka, jak ukotvit opěrné mříže pro víno, rozhodli jsme se vyzkoušet chemickou kotvu, kterou distribuuje firma Marca.cz.

Co se týká zahradničení, máme to rozdělené jednoduše, chlapi hlavně vymýšlejí a mlsají a my holky se staráme, okopáváme, plejeme a vyháníme vetřelce. Ovšem pokud potřebujeme něco pro usnadnění práce, je to zase na chlapech. Kamarád vyrobil bytelné mříže, zbývalo je pověsit.

Pozinkované mříže jsou pevné, ale těžké, bylo tedy zapotřebí zvolit kvalitní upevnění a dost opěrných bodů. Místo šroubů poslouží dostatečně dlouhé závitové tyče s velkými matkami upevněné do zdi pomocí chemické kotvy.

Pozinkované mříže mají opravdu velikou hmotnost
Pozinkované mříže mají opravdu velikou hmotnost (Zdroj: Pavel Zeman)
Potřebovat budeme dostatečně dlouhé závitové tyče s pevnými matkami a kvalitní chemickou kotvu
Potřebovat budeme dostatečně dlouhé závitové tyče s pevnými matkami a kvalitní chemickou kotvu (Zdroj: Pavel Zeman)

Rozměříme a vyvrtáme otvory pro upevnění mříží na celou zeď, mříže podložíme do správné výšky a do vyčištěných otvorů vytlačíme pomocí kartuše kotvu. Do otvorů s chemickou kotvou pak vsuneme závitové tyče, utřeme případnou přeteklou hmotu a necháme zatvrdnout. Závitové tyče zajistíme matkami s podložkou.

Po zatvrdnutí je zaručena vysoká pevnost
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Po zatvrdnutí je zaručena vysoká pevnost

O co se vlastně jedná?

Chemická kotva je polyester je dvousložkový tmel, který zabezpečí extrémně odolné zakotvení do dutých, jemných nebo pevných materiálů jako je cihla, beton, cement, kámen, dřevo. Tvrdne během 6 minut bez rozpínání, proto je ideální na ukotvování, kde hrozí riziko prasknutí povrchu. Je určena pro připevnění a zakotvení šroubů, čepů, dříků, železných konstrukcí atd.

Kotva zabezpečí extrémně odolné zakotvení do dutých, jemných nebo pevných materiálů
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Kotva zabezpečí extrémně odolné zakotvení do dutých, jemných nebo pevných materiálů

Mohou se s ní upevňovat zahradní markýzy, stříšky, svítilny, klimatizační jednotky, radiátory, nádrže, zábradlí, dveřní kování, držáky televizí, satelitní antény, atd. Umožňuje aplikace v blízkosti kraje plochy. Nerozpíná se. Neobsahuje styren. Udrží zátěž až 900 kg a odolává teplotám do 80 °C.

Chemická kotva vinylester má podobné vlastnosti, udrží zátěž až 2000 kg a odolá teplotě do až 120 °C. Její použití je ideální ve vysoce korozivním prostředí, ve spojení, která nesmějí propouštět vodu a je dlouhou dobu odolná ohni ve vztahu k maximálnímu tlaku zátěže.

Chemickou kotvou můžeme použít i na velmi těžké předměty
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Chemickou kotvou můžeme použít i na velmi těžké předměty

Aplikace chemické kotvy

Protože je chemická kotva dvousložková, je potřeba dodržet určitá pravidla při jejím použití. Nejprve musíme odříznout oba sáčky pod kroužkem, pak našroubovat míchací špičku a vložit kartuši do výtlačné pistole. Před aplikací je dobré vytlačit malé množství hmoty mimo kotvící otvor, dokud nebude mít směs jednolitou šedou barvu.

Během míchání směsi vzniká chemická reakce při zvýšené teplotě, nenechte se tedy znervóznit tím, že se aplikační špička zahřeje. Po aplikaci je třeba nechat špičku nasazenou na kartuši a teprve před dalším použitím nasadit novou špičku. Optimální teplota při aplikaci je +20 °C. Pracovat se dá i při teplotách od -10 °C do +50 °C, v závislosti na teplotě okolí se pak doba zpracovatelnosti pohybuje od 90 do 15 min.

Mříže jsme ukotvili (použili jsme polyesterovou kotvu), víno je každým rokem krásně prorůstá a péči odměňuje bohatými hrozny. Když je potřeba ostříhat nadbytečné šlahouny, nepotřebuju žebřík, protože po mříži se dá pohodlně šplhat a dosáhnu kam je třeba (a mám to místo posilovny). Toho, že bych spadla kvůli uvolněným šroubům, se nebojím, mříže visí na zdi už přes dvě zimy a ani se nehnuly.

Zdroj informací: AC MARCA Czech Republic s.r.o.

Publikováno: 27. 8. 2013, Autor: Petra (text), Pavel Zeman (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Připevnění patky sloupku v zatopeném prostředí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Věřili byste tomu, že takovou patku ke sloupku můžete zabetonovat i pod vodou? Pepa Libický ukáže, jak na to.