reklama

Betonový plot může být hezký

Mít pěkný plot je mnohem víc, než pouhé vymezení prostoru oznamující, že „tady je to moje“. Plot představuje také ochranu a v neposlední řadě i vizitku: pokud ho chceme postavit z betonových tvarovek, můžeme sáhnout po výrobcích společnosti Presbeton Nova, která svůj sortiment nyní rozšířila o zajímavou novinku.

Betonový plot může být hezký

Betonové tvarovky a práce s nimi možná leckomu připomenou dobu, kdy jsme staviteli byli nejspíš všichni, totiž dětství. Skládáte prostě kostku ke kostce. Nemůžete ovšem udělat chybu, protože zámky těchto „kostek“ do sebe zapadají jako puzzle. Takže ke všem výhodám, které tento způsob přináší, je to práce svým způsobem i zábavná. A radostná pro ty, kdo mají rádi, když jde stavba pěkně od ruky a roste doslova před očima.

Betonový plot může být hezký
Betonový plot může být hezký

Navázali na tradici

Malá rodinná firma začala v Drahotuších u Hranic na Moravě vyrábět cementové krytiny, stropnice, plotové sloupky, roury, poklopy, žlaby, koryta a také několik druhů venkovních dlažeb už v roce 1923, takže současný Presbeton Nova měl hned na počátku devadesátých let na co navazovat. Dnes ho tvoří dva rovnoprávné subjekty vlastnící sedm výrobních a prodejních závodů. Mají zkušenost a uplatňují technologie, které zaručují výbornou kvalitu. Z betonu umějí prostě všechno…

Žádné patrné spáry

Novinkou mezi osvědčenými výrobky pro betonové ploty a zídky společnosti Presbeton Nova jsou tvarovky SIMPLE BLOCK pro bezespárové zdění, což je výhodné, protože jakékoliv dodatečné zapravování spár odpadá. To je operace tam, kde se jedná o neomítnuté zdivo, protivně nimravá a zdlouhavá, při níž se navíc dá z estetického pohledu hodně pokazit. U bezespárového zdění je v tomto ohledu výsledný efekt patrný hned a je dokonalý.

Žádné patrné spáry
Žádné patrné spáry

Na tváři plotu záleží

Skutečnost, že tvarovky SIMPLE BLOCK jsou vyrobené s fazetou a pohledová strana je tedy již dána, ušetří práci s omítáním navždycky. Protože udržování vzhledu klasického omítaného betonového plotu je práce – a také investice – pravidelně se po nějakém čase opakující, je výhoda využití betonových tvarovek i tady zřejmá. Neznamená to ovšem, že všechny ploty z uvedeného systému musí být stejné – naopak. Volíte nejen hladkou či hrubozrnnou strukturu, ale i barevnost podle vlastního vkusu. Tvarovky mezi sebou můžete i kombinovat.

Na tváři plotu záleží
Na tváři plotu záleží

Jednoduché zdění

I v případě jednoduché konstrukce je dobré stavět podle projektové dokumentace a pečlivě provést veškeré detaily a dodržet vzdálenost dilatačních dílů. Tvarovky se k sobě v podstatě lepí, a to flexibilním cementovým lepidlem nanášeným po jejich obvodu. Podle zátěže, kterou zeď ponese (například v podobě vrat pro vjezd) je třeba dutiny tvarovek vyplnit betonem nebo dokonce proarmovat.

Čtyři do systému

Skládanka se skládá ze čtyř typů tvarovek. Průběžná celá tvoří vlastní zdivo, celá a poloviční ukončující podle potřeby přijdou na kraje. A protože betonový plot potřebuje i sloupky, najdeme v systému samozřejmě tvarovku sloupkovou. Není proto problém ze SIMPLE BLOCKU zbudovat nejen oplocení, různé zídky, ale třeba je využít pro drobné zahradní stavby. „Nabeton“ budou vypadat dobře – ostatně jsou z betonu se všemi kvalitami, který ve stavebnictví má, navíc ovšem v barvách přírodní, cihlové a módním okru.

Čtyři do systému
Čtyři do systému
Čtyři do systému
Čtyři do systému
Čtyři do systému
Čtyři do systému
Čtyři do systému
Čtyři do systému

Celý sortiment, technické návody a doporučení pro práci s betonovými výrobky najdete na www.presbeton.cz.

Publikováno: 26. 6. 2014, Autor: Jiří Jan (text), PRESBETON Nova (foto), Profil autora: Redakce