reklama

Vady nátěrů XII. - Skvrny

V minulém dílu jsme dokončili problematiku vad nátěrů dřeva. Dnes se podíváme na skvrny způsobené plísněmi či na různé skvrny v interiéru. Opět vycházíme ze zkušeností technických pracovníků společnosti Austis a.s., tradičního českého výrobce vodou ředitelných barev značky ETERNAL, www.barvy-eternal.cz.

Vady nátěrů XII. - Skvrny

Plíseň

Plíseň
Plíseň

Popis poruchy:

Černé tečky či rozsáhlejší plochy na podkladu, které lze snadno setřít prstem.

Možné příčiny:

  • kondenzace vody na chladných místech s tepelnými mosty (okna, dveře, chladné rohy místnosti)
  • nedostatečné větrání místností s vysokou vzdušnou vlhkostí

Odstranění poruchy:

Interiérové stěny zasažené plísní navlhčete, za vlhka oškrábejte malbu až na podklad, nechejte důkladně vyschnout. Na suchou stěnu aplikujte přípravek SANATHERM odstraňovač plísní s přesahem cca 5 – 10 cm od hranice zasažení plísní a nechte jej schnout. Finální nátěr proveďte interiérovou termoizolační barvou ETERNAL IN Thermo. Dřevo, dřevotříska, sololit – zasažená místa omyjte vodou. Za mokra povrch okartáčujte, očistěte a nechejte vyschnout, pak aplikujte SANATHERM odstraňovač plísní. Po zaschnutí přípravku natřete povrch vhodně zvolenou nátěrovou hmotou.

Skvrny v interiéru

Skvrny v interiéru
Skvrny v interiéru

Popis poruchy:

Žlutohnědé či nahnědlé zabarvení povrchu stěn v interiéru, které vznikne průsakem vody z poškozených rozvodů, prostupem dehtových skvrn z kouře i dekoračních válečků. Tyto skvrny pronikají skrz další malbu do nového nátěru i po dalším přetření.

Možné příčiny:

  • použití základního nátěru, který není dostatečně odolný skvrnám
  • voda obsažená v nátěrové hmotě rozpustí zbarvující látky v podkladu a ty proniknou do nového nátěru

Odstranění poruchy:

Povrch lokálně očistěte, případně odmastěte a natřete jednou vrstvou izolačního nátěru ETERNAL IN stop. Nátěr nechejte dobře zaschnout, minimálně 6 hodin podle podmínek. Pro dokonalé překrytí je možné nátěr opakovat. Finální dekorativní nátěr proveďte kvalitní interiérovou barvou ETERNAL IN, ETERNAL IN Plus nebo termoizolační barvou ETERNAL IN Thermo.

Trápí vás jiná vada nátěru, než o jaké jsme teď psali? V našem Lexikonu pod heslem Vady nátěrů najdete postupně veškeré možné problémy s nátěry a jejich způsob řešení.

Publikováno: 22. 7. 2014, Autor: Austis (text a foto), Profil autora: Redakce