reklama

Pískoviště jako loď

Máte menší děti, které si ze všeho nejraději „plácají“ bábovičky, staví tunely a hrady z písku? A zbylo vám pár palubek z pokládky podlahy? Tak to jim určitě uděláte radost novým pískovištěm, zvlášť když místo klasické ohrádky vyrobíte třeba pirátskou loď. A pokud už děti pískoviště mají, může se loď prohánět po trávě s nákladem hraček i kamarádů.

Pískoviště jako loď (Zdroj: PePa)

Budete potřebovat

Na výrobu pískoviště jako loď budeme potřebovat 16 ks 1 metr dlouhých podlahových palubek silných 25-28 mm, násadu od koštěte, asi dva metry hrubého provazu, dvě kovová zavrtávací očka, vruty do dřeva se zápustnou hlavou, piánový pant z nerezavějícího materiálu, látkový praporek a lak na konečnou úpravu.

Postup

Vybereme osm palubek 1 metr dlouhých a slepíme disperzním lepidlem vždy po dvou do čtyř párů. Na záď, která je vyšší, slepíme k sobě palubky tři.

Pískoviště jako loď
Pískoviště budeme stavět z palubek (Zdroj: PePa)

Lepidlo, které vytlačí stažení svěrkami ze spár, otřeme vlhkým hadříkem. Z palubek po slepení začneme vyrábět hlavní část lodičky.

Pískoviště jako loď
Palubky slepíme a stáhneme svěrkami (Zdroj: PePa)

Pilkou na železo zakrátíme piánový pant na dva díly shodné s výškou dvou spojených palubek, otřepy na koncích pantů začistíme pilníkem na železo.

Pískoviště jako loď
Pilkou na železo zakrátíme piánový pant na dva díly (Zdroj: PePa)

Malými šroubky přišroubujeme vždy dva díly k sobě. Panty, které se nachází uvnitř lodičky, nám tak vyřeší problém s úhlem mezi přídí a boční stěnou, který nemusíme složitě měřit.

Pískoviště jako loď
Panty přišroubujeme (Zdroj: PePa)

Přední díl budoucí konstrukce zakrátíme na délku 60 cm a spojíme v pravém úhlu k sobě pomocí vrutů 5x70 mm. Spojení si předvrtáme slabším vrtákem, hlavy vrutů zapustíme.

Pískoviště jako loď
Přední díl budoucí konstrukce spojíme v pravém úhlu pomocí vrutů (Zdroj: PePa)

Záď lodi tvoří díl ze tří palubek, zakrácený asi na 80 cm, který vložíme mezi boční díly a přišroubujeme vruty se zápustnou hlavou.

Pískoviště jako loď
Záď lodi vložíme mezi boční díly a přišroubujeme (Zdroj: PePa)

Záď pískoviště jako loď je vyšší než boky a bude tvořit opěradlo lavičky. Při spojování lodičky je důležité, aby pera palubek byla otočena směrem nahoru pro snadné připevnění opěradel.

Pískoviště jako loď
Záď pískoviště je vyšší než boky a bude tvořit opěradlo lavičky (Zdroj: PePa)

Třemi vruty vhodné délky přišroubujeme asi 8 cm pod okraje boků lišty, které budou držet lavičku. Lišty by měly být o něco kratší, než sedák lavičky.

Pískoviště jako loď
Přišroubujeme lišty, které budou držet lavičku (Zdroj: PePa)

Boční opěradla lavičky bude tvořit zakrácená a zakulacená palubka. Její přední stranu zakulatíme pomocí přímočaré pilky. K obkreslení zakulacení použijeme šablonu.

Pískoviště jako loď
Palubky pro boční opěradla lavičky zakulatíme pomocí přímočaré pilky (Zdroj: PePa)

Sedák lavičky tvoří díl ze dvou palubek, zakrácený na potřebnou délku. Necháme jej volně odnímatelný, v budoucnu nám to usnadní vyměňování písku.

Pískoviště jako loď
Sedák lavičky necháme volně odnímatelný (Zdroj: PePa)

Stejným způsobem připravíme zvýšenou příď. Připravené zakulacené díly boků a zvýšené přídě natřeme disperzním lepidlem a posadíme na hrany lodičky.

Pískoviště jako loď
Připravené díly boků a zvýšené přídě slepíme disperzním lepidlem (Zdroj: PePa)

Lepené díly pevně stáhneme truhlářskými svěrkami. Vytlačené lepidlo opět odstraníme vlhkým hadříkem. Díly necháme dostatečně dlouho stažené, aby se pevně přilepily.

Pískoviště jako loď
Lepené díly pevně stáhneme truhlářskými svěrkami (Zdroj: PePa)

Přední sedačku připevníme z každé strany dvěma vruty tak, aby byly každý v jiné části korpusu - jeden před pantem, druhý za ním. Tím zajistíme zpevnění přední části lodičky.

Pískoviště jako loď
Vruty připevníme přední lavičku, ta zajistí zpevnění přední části lodičky (Zdroj: PePa)

Jako stožár použijeme násadu ke smetáku. Rozměříme si úhelníkem prostředek lavičky a vhodným vrtákem provrtáme díru pro ukotvení stožáru přes celou sílu palubky.

Pískoviště jako loď
Jako stožár použijeme násadu ke smetáku (Zdroj: PePa)

Pod lavičkou je stožár ukotven ještě do malého podloženého hranolku. Na vrtačce si nastavíme doraz, abychom neprovrtali hranolek skrz.

Pískoviště jako loď
Pod lavičkou je stožár ukotven o malého podloženého hranolku (Zdroj: PePa)

Všechny díly postupně ještě obrousíme vibrační bruskou do hladka. Aby se nám dobře pracovalo, opřeme si loďku o pracovní kozy nebo poprosíme někoho, aby nám ji podržel.

Pískoviště jako loď
Všechny díly obrousíme dohladka (Zdroj: PePa)

Nakonec celou loď natřeme kvalitním vodě odolným lakem v několika vrstvách. Pískoviště jako loď můžeme ponechat v přírodní barvě nebo barevně zatónovat.

Pískoviště jako loď
Loď natřeme vodě odolným lakem v několika vrstvách (Zdroj: PePa)

Na horní konec stožáru a na špici přídě našroubujeme kovové očko, provlékneme silnější provaz – vhodné je například kokosové lano, odolá i střídání prudkého sluníčka a deště. Aby byla loď jaksepatří, nesmí chybět vlajka. Trojúhelník látky - nejlépe pogumovaný materiál nebo zbytek plastového ubrusu, přilepíme na tenkou tyčku, kterou zasuneme do otvoru vyvrtaného ve stožáru.

Pískoviště jako loď
Nakonec připevníme ještě vlajku (Zdroj: PePa)

Publikováno: 6. 8. 2020, Autor: PePa (text a foto) , Profil autora: Redakce