reklama

Malá koupelna – velký tvrdý oříšek

Malé koupelny jsou problémem především starších panelových bytů, přesto nebo právě proto patří k nejrozšířenějším. V posledních letech se však přece jen blýská na časy. Designéři a vývojáři koupelnového nábytku a sanity je vzali na vědomí a navrhují pro malé prostory speciálně tvarované vany, některé s integrovanou zástěnou a panelem pro sprchu, nebo celé sety, doplněné také o umyvadla a koupelnový nábytek.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Malá koupelna si zaslouží důkladné plánování (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Aby i malá koupelna byla hezká, plně funkční a snadno se v ní udržovala čistota, je prvním předpokladem k úspěšné realizaci dobře vypracovaný návrh, který vezme v potaz dispozice místnosti a rozmístění přívodu vody, odpadu a elektřiny. Pokud to jde, při rekonstrukci je upravte podle potřeb rodiny, ale zásadně podle platných bezpečnostních norem.

Ty se týkají hlavně otázky rozmístění zásuvek a osvětlení, určeného pro koupelny, v dostatečné vzdálenosti od vany, sprchového koutu, umyvadla a možného dopadu stříkanců vody. Teprve po jejich vyřešení přichází na řadu vybavení koupelny sanitou, nábytkem a jejich uspořádání.

Malá koupelna si zaslouží důkladné plánování (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Malá koupelna si zaslouží důkladné plánování

V malé koupelně počítejte s umyvadlem na skříňce, která nejen skryje sifon a armatury, ale nabídne také prostor třeba pro úklidové a prací prostředky. Ten získáte i v případě, že místo zrcadla koupíte skříňku se zrcadlovými dvířky. Pokud nebudete vybírat nejlevnější modely, můžete mít i typ se zabudovaným osvětlením, což oceníte při holení nebo líčení. Dovnitř se uklidí kosmetika, hygienické potřeby nebo lékárnička. Uvažujete-li o sedačce, zvolte tu s úložným prostorem.

Místo ušetří i rohová vana se zástěnou namísto sprchového koutu. Do malých prostor volte skříňky hluboké maximálně 35 cm. Ideální je, když mohou být zavěšené na stěně, aby mezi jejich dnem a podlahou byla dostatečná mezera pro snadné uklízení.

Praktická je koupelnová skříňka se zrcadlem a zabudovaným osvětlením
Praktická je koupelnová skříňka se zrcadlem a zabudovaným osvětlením

Z nabídky obchodů jistě stojí za pozornost skříňky na kolečkách, které se vyrábějí buďto s hlubokými zásuvkami, nebo jako vyklápěcí s textilním či drátěným košem na prádlo. Po jejich stranách mohou být umístěna madla, sloužící jak k manipulaci s nábytkem, tak jako věšáky na ručníky nebo osušky. Díky tomu, že jsou pojízdné, je v koupelně lehce přemístíte podle potřeby. Vždy ale dbejte především na bezpečný pohyb po místnosti. Nábytek nesmí překážet, aby nedošlo ke zranění.

  • Využijte závěsné skříňky, rozmístěte je tak, aby mezi nimi vznikla mezera, tvořící odkládací police. I k umyvadlům menších rozměrů se vyrábějí skříňky.
  • Skříňky vybavené výsuvnými dělenými poličkami nabízejí pořádek a přehlednost.
Koupelnové skříňky musejí být především odolné proti vlhkosti
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Koupelnové skříňky musejí být především odolné proti vlhkosti

Hledání úložného prostoru

Koupelny v činžovních a rodinných domech ve starší zástavbě jsou na tom, co se velikosti týče, poněkud lépe. Pokud v bytě hledáte úložné prostory, nezapomeňte na koupelnu. Může se zdát, že se do ní nevejde již ani lahvička šamponu, přesto tu mohou být hluchá místa. Porozhlédněte se po stěnách, podívejte se, jak vysoký je strop, zda nejsou prázdné rohy a kouty, co se dá podniknout třeba s mezerami mezi vanou a stěnou nebo v zádveří. Skutečně nemáte volný již ani centimetr?

Využijte každičký prostor
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Využijte každičký prostor

Pokud nemáte kde sušit prádlo, zvolte stahovací sušáky. Pod vysokým stropem nejsou okamžitě na očích a nemusíte se jim vyhýbat na každém kroku. V případě, že jsou v koupelně vysoké stropy a není tu příliš vlhko, můžete je snížit a na celé ploše vybudovat odkládací prostor třeba na lyže, kufry a sezonní věci. Další prostory objevíte v rozích, sem můžete zakomponovat otevřené poličky

Do hlubších nik lze nainstalovat skříňky s dveřmi, do mělkých výklenků zase poličky, které se dají zakrýt roletou. Na celou stěnu koupelny můžete připevnit pomocí závěsných systémů různě hluboké poličky, na které vystavíte denně používanou koupelnovou kosmetiku.

Publikováno: 12. 2. 2023, Autor: Helena Štětinová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.